17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BURS BÜTÇEYE YÜK OLUR DEDİLER VE REDDETTİLER!

Manşet - 3 Kasım 2021 20:45 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisinde burs krizi yaşandı. CHP Grubunun ilçede ikamet eden üniversiteyi ilk defa kazanmış lisans öğrencilerine burs verelim teklifi Ak Parti Grubu’nun bütçeye yük olur söylemi ile gündeme alınmadan Meclis Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş tarafından reddedildi. CHP Grubunun istediği söz hakkı da verilmeyince CHP’liler oturumu terk etti. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin oturumu terk ederken açıklama yaptı ve duruma tepki gösterip; “CHP Meclis Grubu olarak Fatihli öğrenciler ile ilgili eğitim yardımı başvurusu ile ilgili çalışma yaptık. Gündeme eklenmesi ile ilgili teklifte bulunduk. Sayın Meclis Başkan Vekili Faruk Gökkuş tarafından gündeme alınmadı ve teklifimiz reddedildi. Biz de grup olarak bunu protesto ediyoruz. Muhalefetin sesi kesilmek isteniyor.” dedi.

 

Fatih Belediyesi’nin Kasım ayı ilk oturumuna Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturumu Yeniden Refah Partisi mensupları da izleyici sıralarından takip etti.

 

OTURUMDA BURS KRİZİ ÇIKTI

 

Oturumda söz alan CHP’li Üye Fatih Sarmusak grubunun önerisini okudu ve şöyle dedi; “Kendisi ve ailesi Fatih’te ikamet eden ve ilk defa lisans öğrencisi olmaya hak kazanan ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine burs verilmesi ile ilgili teklifin gündeme eklenerek ilgili komisyonlara sevk edilmesini arz ve talep ederiz.”.

EK GÜNDEM DEĞİL ÖNERGE YAPIN

 

Bu sözler üzerine Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur söz aldı ve “CHP Grubunun teklifi ile ilgili olarak bu belediyenin bütçesi ile ilgili bir çalışma olduğu için Başkanlık Makamına önerge olarak vermesini istemekteyiz.” diyerek konunun önerge halinde sunulmasını istedi.

 

BURS BÜTÇEYE EK YÜK GETİRİR

 

Meclis Başkan Vekil Av. Faruk Gökkuş da burs değil eğitim yardımı olur bu dedi ve bütçeye ek yük getireceğinin altına çizerek şu konuşmayı yaptı; “Belediyemizin öğrenciler ile ilgili yaptığı çalışmayı biliyoruz. En çok kütüphane yapan belediye Fatih Belediyesi’dir. Burs değil zaten. İBB’de burs değil eğitim yardımında bulunuyor. 2009 yılında CHP Grubunun başvurusu ile Anayasa Mahkemesi Belediyelerin burs verme hakkını kaldırdı. Dolayısıyla Kazım Bey ile de konuşurken Ak Parti Grubunun teklifi çerçevesinde bütçeye ek yük getirdiği için bunun Başkanlık Makamına havalesini önerdik uygun görülmedi.”

 

Belediye çalışma yönetmeliğinin 8. Maddesini okuyan Av. Faruk Gökkuş teklifin belediye çalışmaları ile ilgili değil deyip teklifi oylatmadı. CHP Grubu da konuyu önerge yapmaktan imtina edince tartışma çıktı.

 

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz alıp “Bütçe kalemlerinde ki sosyal yardımlardaki artışları da biliyoruz. Fatihli öğrencilerimiz yararına olan bir önerimiz var. Burs ise düzeltiyorum eğitim yardımı olarak yapılsın diye gündeme eklensin diye teklifimiz var. Teklifimiz oylansın.”

 

İSTİSMAR DENDİ CHP GRUBU OTURUMU TERK ETTİ

 

Bu sözlere de Başkan Vekili Gökkuş siyasi istismardan bahsederek cevap verdi ve “Bu konular siyasi polemik olacak konular değil. Bütçe geçen ay konuşuldu. Biz oylarız Ak Parti Grubunun oyları ile reddedilir. Siz de gidip bunun istismarını yaparsınız! Belediye çalışması değildir bu konu.” dedi ve teklifi mecliste oylatmadı.

 

CHP’li Akşahin tekrardan söz isteyince Meclis Başkanı Av. Faruk Gökkuş söz hakkı vermeyince ortam gerildi. CHP Grubu da çareyi oturumu tek etmekte buldu.

CHP’Lİ AKŞAHİN NİÇİN PROTESTO YAPTIKLARINI AÇIKLADI

 

CHP’li Akşahin oturumu terk ederken açıklama yaptı ve “CHP Meclis Grubu olarak Fatihli öğrenciler ile ilgili eğitim yardımı başvurusu ile ilgili çalışma yaptık. Gündeme eklenmesi ile ilgili teklifte bulunduk. Sayın Meclis Başkan Vekili Faruk Gökkuş tarafından gündeme alınmadı ve teklifimiz reddedildi. Biz de grup olarak bunu protesto ediyoruz. Muhalefetin sesi kesilmek isteniyor. Hiçbir şekilde dikkate alınmıyor. Ama İBB’de meclis çoğunlukları kendilerinde oldukları için bu tip konuları gündeme ekletiyorlar.” dedi.

 

TÜRGEV’DE FATİH BELEDİYESİ’NİN KONTENJANI VAR MI?

 

CHP Grubu geçen dönem başarısız bir şekilde Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Demir’in TÜRGEV yalanını meclis gündemine taşıdı. Demir, 2018 yılında meclis kürsüsünden “Fatih Belediyesi’nin TÜRGEV yurdunda yüzde 20 kontenjanı vardır!” demişti. CHP Grubu bu yalanı oturumda gündem yaptı ve yazılı önerge ile Belediye Başkanı Ergün Turan’a sorular yöneltti.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI ANILDI

 

MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Caymaz oturumda söz alıp 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e dair övgü dolu söylemlerde bulundu.

CHP’Lİ ERSİN ÇOLAK AMATÖRE DESTEK YOK DEDİ

 

CHP’li Meclis Üyesi Ersin Çolak oturumda söz alarak Amatör Spor Kulüpleri için değerlendirmelerde bulundu. Belediyenin amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapmadığını söyledi. Çolak sahalara da bakım ve onarım yapılmadığını sözlerine ekleyip Fatih Amatör Spor Kulüpler Birliği’nin yardımlar noktasında ayrım yaptığını iddia etti. 42’si faal 52 spor kulübünün bulunduğu ilçede spora hiçbir şey yapılmadığını söyledi. Çolak ayrıca ödül yönetmeliğinin de sağlıklı işlemediğini sözlerinde ifade etti.

CHP’li Çolak’ın iddiaları Ak Partili Meclis Üyeleri tarafından cevaba değer bulunmadı.

 

CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI

 

AK Partili Meclis Üyesi Derviş Atlı da oturumda söz aldı ve Cumhuriyet tarihine dair konuşma gerçekleştirdi. Ak Partili Atlı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı ve Ak Parti iktidarında 98. Yaşını kutlayan Türkiye’nin daha güçlü olduğunu ifade etti.

CHP’Lİ AKŞAHİN ANMALARI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

CHP Fatih Belediyesi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Kazım Akşahin oturumda söz alıp bir dizi anma gerçekleştirdi.

AK PARTİLİ SARITEMUR TAZİYE MESAJI İÇİN KONUŞTU

 

AK Parti Fatih Belediyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur son bir ayda gerçekleşen vefatlar için taziye mesajlarını sundu.

MHP’Lİ SARMUSAK TEŞEKKÜR MESAJI VERDİ

 

MHP’li Meclis Üyesi Aydın Sarmusak oturumda söz alıp kız kardeşinin vefatından dolayı taziye mesajı yayınlayan kişilere teşekkür etti.

 

OTURUMDAN FOTOĞRAF KARELERİ

 

Manşet - 20:45 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAR SINAVI BAŞARILI GEÇİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde İstanbul için bir kez daha yoğun kar yağışı uyarısında bulunmuştu. Beklenen kar yağışı başladı ve her yer beyaza büründü. İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışlarının ise 3 gün boyunca kenti etkisi altına alması bekleniyor. Köprü ve viyadükler […]
 • 02
  İSTANBUL’DA KAR NÖBETİ BAŞLADI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’un ardı ardına yaptığı uyarılardan sonra İstanbul’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Avrupa ve Anadolu yakasında yoğun yağan kar aralıklarla devam ediyor ve hayatı olumsuz etkiliyor.   KAR CUMARTESİ GECESİ ŞİDDETLİ YAĞACAK   Yerel Yönetimler de hazırlıklarını Cuma sabah saatleri itibariyle tamamlamıştı. İBB, İstanbul’da toplam 7 […]
 • 03
  CHP’Lİ BAŞKAN ÖZİMER’DEN ÇOK ŞIK DAVRANIŞ!
  Cumhuriyet Halk Partisi Fatih İlçe Başkanlığı geleneği bozmadı, her yıl olduğu gibi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” ilçenin tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi Ailemizin gününü tebrik etti.   CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in ev sahipliğinde İlçe Başkanlığında gerçekleştirilen tebrik ve kutlama merasimine CHP İlçe Yöneticileri, Gençlik ve Kadın Kolu Başkanları ve CHP […]
 • 04
  MHP’Lİ BAŞKAN MEHMET CELEP GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ UNUTMADI
  Milliyetçi Hareket Partisi Fatih İlçe Teşkilatı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” Fatih’in tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi’ni unutmadı.   MHP Fatih İlçe Başkanı Mehmet Celep’in himayesinde İlçe Başkanlığı’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle tebrik programı düzenledi. İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Fatih Belediyesi MHP Meclis Üyesi Muharrem Caymaz’ın da katıldığı tebrik programında […]
 • 05
  KEŞKE HERKES NEZAKETİ SÖZDE DEĞİL ÖZDE HİSSETSE
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Sultangazi Belediye Meclisi’ni yıllardır takip ederim. 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra ise fire vermeden takip eden tek Gazeteciyim. Her oturuma katıldım, videolar çektim, haberler yazdım, analizler yaptım… Kamuoyu adına oturumlarda bulundum ve halkı bilgilendirmek için vazifemi yaptım. Yakın zamanda Meclis Üyelerinin karnelerini de eğitimci kimliğim ile dağıtacağım!   Benim vicdanım […]