17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİSTE KAVGALAR BİTMİYOR!

Manşet - 7 Ekim 2021 08:36 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nde kavgalar, atışmalar ve sataşmalar bir türlü bitmek bilmiyor. Bunun en büyük sebebi ise Meclis Oturumlarının iyi yönetilememesinden kaynaklanıyor. Meclisin son oturumunda Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı CHP’li Zeki Görer’e söz hakkı vereceğim demesine rağmen Ak Parti Grubundan gördüğü tepkiden çekinerek söz hakkı vermedi. CHP’lileri bu duruma adeta isyan etti ve çileden çıktı. CHP Grubu oturum terk etmeye kalktı. Kamacı verdiği kararın ardında duramayan ve mevcut hali ile oturumları iyi yönetemeyen Başkan Vekili imajı çiziyor. Yaşananların birinci sorumlusu Kamacı olarak gözüküyor.

 

EKİM AYI MECLİS OTURUMU SÖZ HAKKI TARTIŞMASI

 

 

TEMMUZ AYI MECLİS OTURUMU MİKROFON KAVGASI

 

Sultangazi Belediyesi’nin Ekim ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Av. Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaparken İYİ Partili Kemal Karuç, MHP’li Fatih Sayın ve Yaşar Koçyiğit oturumda hazır bulundu. Oturuma Ak Partililer 40 dakika geç katılınca Bağımsız Üye Fahrettin Yürek ve İYİ Partili Enver Hamzaoğlu işleri oldukları gerekçesi ile salonu terk etti. MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel ve Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan oturumu izleyici sıralarından takip etti.

ZİYARETÇİ TERÖRÜ ESTİRMİŞTİ YİNE GELDİ

 

Geçen hafta Ak Partililere saldırdığı gerekçesi ile karga tulumba meclis salonundan dışarı atılan CHP’li İlçe Yöneticisi İsmail Ekmekçi de salonda vardı ve pişkin tavırlarla oturumu takip ediyordu.

 

CHP’Lİ TAN GEÇEN AYIN RÖVANŞINI ALMAK İSTEDİ AMA YİNE TARTIŞMA ÇIKTI

 

Geçtiğimiz ay yapılan oturumda tartışma çıkartan CHP’li Yarcan Tan özür dilemesine rağmen bu ay yine geçmiş tartışmayı açtı. Bu kez kendisine hakaret edildiğini iddia ederek Ak Partililere çatan Tan oturumda gereksiz zaman sarfiyatına neden oldu. CHP’li Tan özetle; “Ülkemizde yaşanan doğal afetler, hükümetin yaptıkları yapamadıkları ve belediyemizin yaptıkları üzerine eleştiriler getirmiştim. Yaptığım eleştirilerde hiçbir şahsı, meclis üyesini hedef alıp ad, sıfat, lakap takıp da hakaret etmedim. Vergi veren bir vatandaş olarak eleştiriyi kendime hak görüyorum.” diyerek sözlerine başladı. CHP’li Tan sözlerinde geçen ay gerçekleştirilen toplantıda kavga çıkartan cümleleri ile devam etti ve dünün hesabını yapmaya kalktı. Tan “Türkiye Cumhuriyeti değil AKP Cumhuriyeti diye ifade ettim. Koskoca Türkiye Cumhuriyetini AKP Cumhuriyeti ifade etmek maksadımı aşan bir cümleydi. Arkadaşlarımın da uyarısı ile özür de diledim. Konunun kapanması gerekirken AKP Grubundan söz alanlar ve sataşanlar, bana ad, sıfat ve lakap takarak hakaret ettiler. Şeytan, meczup, cahil, kıskanç ve en önemlisi de inançsız dediler. Fikir beyan edemeyenler karşı tarafı bastırmak için tehdit ve hakaret ederler. Kimseden özür beklemiyorum çok da üzerinde durmuyorum.” dedi.

CHP’Lİ TAN MECLİSİ KÖY KAHVESİ YA DA KÖY DERNEĞİ ZANNETTİ, SİYASİ SEVİYE YERLERE DÜŞTÜ!

 

Tan sözlerinde kendisini köy kahvesinde sanmış olacak ki hemşehrisi ve köylüsü olan Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu’na çattı. CHP’li Tan bu kez “köylüm” diye hitap etmedi ama seviyeyi iyice düşürdü. CHP’li Tan önce aile ilişkilerini Sultangazi Halkının Yüce Meclisi’ne taşıdı sonra parasının Ak Partili Eyyüpoğlu’ndan çok olduğunu ima ederek “Ya sen hacı çocuğusun, senin rahmetli baban ile defaatle aynı safta namaz kılmışım. Sen camiye girmedin, girseydin görürdün. İkincisi basın burada olduğu zaman aslan kesiliyor, olmadığı zaman kuzu kuzu gelip gidiyor diyor. Basın söylesin hangi gün kuzu hangi gün aslan kesilmişim. Bizde kuzu olmaz olsa olsa aslan olur. İftira atıyorsun. Üçüncüsü kıskanç dedin. Sen de olup ben de olmayan ne var? Senin aylık ciron kadar ben vergi veriyorum! Kıskanılacak neyin var senin? Bazen çocuk oluyorsun.” dedi. Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı duruma “Yarcan Bey özel konulara girmeyelim!” diye uyardı.

TAN BAŞARISIZ MECLİS BAŞKAN VEKİLİ KAMACI’NIN İSTİFASINI İSTEDİ

 

CHP’li Tan, adaletsiz yönetim anlayışı ile dikkat çeken Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı’ya haklı olarak yüklendi. Tan yerinde bir davranış ile Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı’yı adaletsiz yönetiminden dolayı istifaya davet etti.

 

CHP’Lİ ÇELİK ELİNE VERİLEN METNİ OKUDU

 

CHP Grup Başkan Vekili Av Mithat Çelik de oturumda söz aldı ve 3600 ek göstergeye dair eline verilen metni okudu.

AV. ÇİÇEK’TEN YANIT GECİKMEDİ

 

Ak Parti Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olan Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek bu sözler üzerine söz aldı ve 3600 ek gösterge için çalışmaların yapıldığını söyledi. Çiçek, CHP’nin bu tavrının siyasi rant için olduğunu dile getirdi.

AK PARTİLİ İNCE CHP’Lİ TAN İÇİN CEVABA LAYIK DEĞİL DEDİ

 

Ak Partili Meclis Üyesi Adem İnce CHP’li Yarcan Tan’ın konuşmasına karşılık “bazı suallerin cevabı sukuttur. Ya cevabın zamanı değildir ya da cevaba layık değildir.” dedi. İnce sözlerini sürdürdü ve Tan’ın şahsına hakaret etmediğini söyledi.

AK PARTİLİ UYGUN CHP’YE YALANCI DEDİ

 

Ak Partili Meclis Üyesi Onur Uygun oturumda söz alarak CHP’nin “nasıl yalan söyleriz, nasıl güzel yalan söyleriz, nasıl süslü yalan söyleriz?” derdi olduğunu söyledi. Ak Partili Uygun yurt sorununa dair konuştu.

AKP’Lİ ISIRKAN GAZETE KÜPÜRLERİ İLE KONUŞTU

 

Ak Partili Meclis Üyesi Battal Isırkan söz alarak gazete kupürlerinden örnekler verdi. Isırkan, CHP’nin Yerel Yönetimlerin öğrencilere burs vermemesi için girişimlerde bulunduğunu söyledi. Isırkan geçmiş aylarda gazete küpürleri ile konuşan CHP’li Meclis Üyelerini eleştiri yağmuruna tuttuğunu unuttu aynı eylemi kendisi gerçekleştirdi.

YILMAZ DURMUŞ AYAR VERDİ

 

Ak Partili Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş ise söz alıp siyasi ayar verdi. Durmuş siyasi dilin çok önemli olduğunu ifade etti ve CHP’li Tan’ın geçen oturumda haddini aştığını söyledi.

KOLLİK’İN DÖVÜLMESİ VE ZİYARETÇİ TERÖRÜ MECLİS GÜNDEMİNDE

 

Ak Partili Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen oturumda söz alarak CHP’li Tan’a uyarıda bulundu. CHP’li Tan’ın Meclis Başkanı’nı istifaya çağırmasını eleştirdi. AK Partili Öztürkmen “CHP Grubuna soruyorum; geçen ay Meclisimize konuk olarak gelip, hiçbir şekilde yetkisi olmayan sadece izleyici konumunda olup bizim üzerimize yürüyen hakaret eden arkadaşınızı istifa ettirdiler mi?” diye sordu. Öztürkmen CHP Grubunun ağzını bıçak açmazken CHP’li Halit Kollik’in CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz’ın oğlu Hakan Poyraz tarafından darp edilmesine dair konuştu ve Kollik’e geçmiş olsun dileklerini sundu. Öztürkmen 3600 ek göstergeyi yapacaklarını söyledi ve CHP’nin siyasi rant peşinde olduğunu ima etti.

EYYÜPOĞLU SULTANGAZİ BELEDİYESİ’NİN İCRAATLARINI SIRALADI

 

Ak Parti Grup Başkan Vekil Kemal Eyyüpoğlu da söz alarak “ben asla kişilerin inancına, özgürlüğüne ve düşüncelerine haksızlık edecek biri değilim. Meclis adabına uygun davranmama ve işi şahsileştirmenin de doğru olmadığını söylüyor arkadaşı kınıyorum. Konuşmayı gereksiz ve önemsiz gördüğüm için bir daha olmaması adına da kendisinden rica ediyorum.” Dedi. CHP’li Çelik’in okuduğu metne binaen de “Bunun Ak Parti tarafından çözüleceği için sahada algı yaratarak kendilerine mal etmeye çalışıyorlar.” dedi. Eyyüpoğlu, Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı icraatları anlatarak sözlerine devam etti.

İBB’NİN YAPMADIKLARINI VE YAPAMADIKLARINI KONUŞTU

 

Sözlerini sürdüren Ak Partili Eyyüpoğlu İBB’nin yapmadığı ya da yapamadığı vaatleri saydı ve İBB için Tabela Belediyeciliği yaptığını söyledi.

BİLLBOARDLAR ABDURRAHMAN DURSUN DOLU

 

Bu sözlere de CHP’li Çelik’ten yanıt geldi. Çelik “İlçemizde ki billboardların tamamında gönül günüle Abdurrahman Dursun var. Belediyenin icraatları yok. Dursun’un reklamı için Sultangazi Belediyesi’nin kaynakları harcanıyor.” dedi ve İBB’nin icraatlarının gerçekleştiğini Eyyüpoğlu’nun bilgisi olmadığını ifade etti. Çelik ayrıca Ak Parti Grubuna soda için İBB seçimlerini hazmedin dedi.

SÖZ HAKKI TARTIŞMASI BİTER Mİ?

 

Eyyüpoğlu söz hakları konusunda Meclis Başkan Vekili Kamacı’ya ve Grup Başkan Vekillerine seslendi. Her ayın ilk oturumu söz hakkı kullanırken ikinci oturumda Sultangazi’nin sorunlarının tartışılması gerekir dedi. Eyyüpğlu ayrıca İBB Başkanı İmamoğlu’nu eleştirmeyi sürdürdü. Eyyüpoğlu 4 okulun yapılacağını, 5 okulun ise Valilik tarafından izinlerinin alınmak üzere olduğunu söyledi.

ZEKİ GÖRER CUMHURİYETİ UNUTMADI

 

CHP’Lİ Zeki Görer 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına dair konuşma gerçekleştirdi. Görer ayrıca Ankara Garı katliamına, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ve Depremde hasar gören İstiklal İlköğretim Okulunun eğitime açılmasına dair konuştu. CHP’li Görer üniversite yurtlarının yetersiz olmasına ilişkinde konuşma gerçekleştirdi. Görer ayrıca İBB Başkanı İmamoğlu’nun öğrenciler için yurt yaptığını söyledi ve teşekkürlerini sundu.

DOĞALGAZ İÇİN TEŞEKKÜR GELDİ

 

CHP’li Nihat Demir de Zübeyde Hanım Mahallesi’nde ki doğalgaz sorununun çözülmesine dair teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

KAMACI KENDİ GRUBUNDAN SÖZ HAKKI AZAR İŞİTTİ

 

Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı Ak Partili Adem İnce’ye söz verirken CHP’li Zeki Görer de söz istedi. Kamacı söz vereceğim Zeki Bey dedi ama bu kez Ak Parti Grubu Kamacı’ya tepki gösterdi. Belediye Başkan Yardımcıları Çiçek, Öztürkmen ve Yiğit ile birlikte Ak Parti Grup Başkan Vekili Eyyüpoğlu “Ne söz hakkı veriyorsun, cevap verdik!” diye bağırdı.

MECLİS ÜYESİ AV. ÇİÇEK CHP’Yİ ALGI YAPMAKLA SUÇLADI

 

Belediye Başkan Yardımcısı Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek, Ak Partili İnce’den sonra söz alarak CHP’li Çelik’in konuşmasına dair sayısal veriler vererek “algı yapma iş yap! Gelin İBB dahil Sultangazi’ye bir çivi çakalım! Algı yönetim ile bu işler yürümez.” diyerek tepki gösterdi.

KAMACI’NIN ÇARK ETMESİ MECLİSİ GERDİ

 

Kamacı CHP’li Görer’e söz hakkı vereceğim demesine rağmen Ak Parti Grubundan gördüğü tepkiden çekinerek söz hakkı vermekten kaçındı. Bunun üzerine tartışma başladı. Ak Partililer ve CHP’liler birbirine girdi. CHP’li Görer “halkın sorunlarını anlatacağım! Halkın sesini kısamazsınız!” dedi. CHP’nin tepkisinden de çekinen İmdat Kamacı bu kez iki dakika söz hakkını CHP’li Çelik’e verdi. Kamacı ne yaptığını bilmeyen yönetim anlayışı ile söz vermekten yine vazgeçti. Bunun üzerine CHP Grubu oturumu terk etmeye kalktı. CHP’liler “söz vereceğim deyip vermiyorsunuz!” dedi. Ak Partili Eyyüpoğlu da “halkın sorunları tartışılacakken CHP Grubu oturumu terk ediyor!” dedi. Araya giren Ak Partililerin müdahalesi ile CHP Grubu yine yerine oturdu.

OTURUM SONU TARTIŞMALAR DEVAM ETTİ

 

Oturum sonunda da tartışmalar sürdü. CHP’li Yarcan Tan ile Ak Partili Nurcan Öztürkmen “Her şey güzel oldu ve olmadı!” tartışması çıkarken AK Partili Eyyüpoğlu “Yarcan haddini aşıyorsun. Meclisin adabına uygun davran. Burası bizim babamızın yeri değil. Şahsileştirme.” derken CHP’li Tan “Kibir abidesisin. Tedavi gör.” dedi. Eyyüpoğlu “Burası Sultangazi Belediyesi’nin yeri senin babanın ahırı değil!” dedi. CHP’li Tan “ne kıskanacağım seni lan, sen kimsin ki!”

 

 

Oturumdan fotoğraf kareleri;

 

Manşet - 08:36 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  SULTANGAZİ BELEDİYESİ’NDE ADALAR POLEMİĞİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Denize kıyısı olmayan Sultangazi’nin Belediye Meclisini Adalar’daki İBB ve TÜGVA arasında yaşanan sorun gerdi. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan Adalar’da İBB ve TÜGVA arasında yaşanan sorun hakkında bilgilendirme metni geldi ve bu metni AK Partili Meclis Üyesi Fatih Alış oturumda okudu. Sultangazi’nin sorunlarının tartışılması gereken mecliste Alış’ın yaptığı zaman kaybı bir […]
 • 02
  MECLİS’TE “KAPAK OLMUŞ” TARTIŞMASI
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin 2022 Yılı Performans Programı Ekim ayı 2. Oturumunda görüşüldü. Görüşmelere kapak tartışması damga vurdu. CHP’li Tan programın kitapçığına taktı ve kapağı beğenmediğini “bu kapak size güzel kapak olmuş!” sözleri ile ifade etti.   Sultangazi Belediyesi’nin 2022 Yılı Performans Programı Ekim ayı 2. Oturumunda kapak tartışması gölgesinde görüşüldü. Oturumda söz […]
 • 03
  YETKİ İSTEDİ AMA BAŞKANLIK ÖMRÜ YETMİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Meclisi’nde fotokopi makinesi ve yazıcı kiralamaları tartışma konusu oldu. Meclis Gündemine getirilen “kiralama konusunda belediye başkanına yetki verilmesi” teklifine CHP Grubu “3 yıllık kiralama süresi çok, Belediye Başkanı Ergün Turan’ın görev süresini aşıyor!” diyerek reddetti. Ak Parti Grubu ise süreyi ve kiralamayı makul bulduklarını söyle ve gündem maddesi oy […]
 • 04
  MECLİSTE KAVGALAR BİTMİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde kavgalar, atışmalar ve sataşmalar bir türlü bitmek bilmiyor. Bunun en büyük sebebi ise Meclis Oturumlarının iyi yönetilememesinden kaynaklanıyor. Meclisin son oturumunda Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı CHP’li Zeki Görer’e söz hakkı vereceğim demesine rağmen Ak Parti Grubundan gördüğü tepkiden çekinerek söz hakkı vermedi. CHP’lileri bu duruma adeta […]
 • 05
  CHP’Lİ TAN MECLİSTE PARASINI KONUŞTU
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin son meclis oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan siyasi edep bilmedi. CHP’li Tan her oturumda yok köylüm yok hemşehrim diyerek sürekli sataştığı Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu’na bu kez terbiye sınırlarını zorlayarak ve aralarındaki sürtüşmeyi şahsileştirerek “kıskanç dedin. Sen de olup ben de olmayan ne var? Senin […]