23° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MÜLTECİLER VE RAYİÇ BEDELLER TARTIŞILDI

Manşet - 8 Eylül 2021 18:00 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediyesi’nin Eylül ayı ilk oturumunda mülteciler ve emlak vergisi rayiç bedel tespitleri tartışma çıkarttı. CHP’liler Fatih’in kanayan yarası olan mültecilerin Fatih Belediyesi önünde kurulan çadırda niçin Covid-19 aşısı olduğunu sordu, 57 mahalle için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulduklarını da dile getirdi. AK Partililer ise aşılamanın İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığını söyledi ve rayiç bedelleri yüksek bulan CHP’lilere Sultanahmet Bölgesinde İBB’nin ecrimisiller için yaptığı astronomik artışları hatırlattı.

Fatih Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. CHP Grubuna Kazım Akşahin, Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturuma CHP’li Ayşegül Görgü Okumuş ve Mehmet Maranki katılmadı.

RAYİÇ BEDEL ÖNERGESİ CHP’DEN GELDİ

 

Oturumda CHP Grubu Fatih’te emlak vergisi artışlarına dikkat çeken önerge verdi. Rayiç bedellerin fazla yapıldığını söyleyen ve 57 mahallesinde farklı uygulandığını dile getiren CHP’liler Başkan Ergün Turan’dan cevap beklediğini söyledi.

AKŞAHİN KÜRSÜDEN SORDU; “MÜLTECİLERE NİÇİN AŞI YAPILIYOR?”.

 

Oturumda kürsüye çıkan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin bir dizi anma ve kutlama yaptıktan sonra İBB’nin Fatih’e yaptığı yatırımlardan bahsetti. Unkapanı Köprülü Kavşağı’nın yeniden yapıldığını söyleyen Akşahin Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti. 77 günde bitirilen köprülü kavşağın bölge trafiğini rahatlattığını söyledi. Akşahin Aksaray Ordu Caddesi Yayalaştırma projesinden de bahsetti. CHP’li Akşahin sözlerine Fatih Belediyesi’ni eleştirerek devam etti ve mülteci sorununa dikkat çekti. Fatih Belediyesi’nin önüne kurulan Covid Aşı Çadırında mültecilerin aşılandığını söyledi ve bu aşılamanın neye göre yapıldığını sordu. Fatih Belediyesi’nin mülteciler ile ilgili izlediği politikada hükümet kadar başarısız olduğunu dile getirdi. Yabancıların ellerini kollarını sallayarak ülkemize girdiğini söyledi. Akşahin vatandaşların bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirdi.

CHP’li Akşahin sel ve su baskınlarına da değindi. Akşahin doğanın dengesinin HES ile bozulduğunu söyledi ve su havzalarının imara açılması ile can kayıplarının yaşandığını söyledi. Bakanlıkların da yeterli ve hızlı bir çalışma yapmadığını dile getirdi. Orman yangınları için de Akşahin Orman Bakanının yaptığı açıklamanın anlamsız olduğunu ifade etti. İklim değişikliği ve küresel ısınmadan bahsedilmediğini söyledi. Akşahin Türk Hava Kurumu’nun elinde bulunan uçakların bakımsız ve işlevsiz hale getirildiğini ifade etti ve yangın söndürme uçaklarının aktif hale getirilmesini istedi. Kastamonu ve Sinop bölgesinde meydana gelen sel felaketinde etkili çalışma yapılmadığını söyleyen Akşahin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sorunlu olduğunu söyledi. Fatih Belediyesi’nin bir aracının bölgeye gönderildiğini söyledi ama koordinasyon eksikliğine dikkat çekti.

AK PARTİLİ SARITEMUR; “MÜLTECİLERİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ!” DEDİ!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur’da CHP’li Akşahin’in sözlerine oturduğu yerden cevap verdi. Ak Partili Sarıtemur Türkiye’de yaşanan iyi işlerden bahsetti. Savunma sanayinin güçlendiğini söyleyen Sarıtemur Yerli ve Milli hamleler yapıldığını söyledi. Sözlerini sürdüren Sarıtemur önce CHP’nin emlak vergisi rayiç bedelleri ile ilgili soru önergesine cevap verdi. Sarıtemur Fatih’te kıymet takdirinin uygulandığını dile getirdi ve Fatih Belediyesi’nin kurulan komisyonun oy birliği ile karar aldığını hatırlattı. Sarıtemur Aksaray Ordu Caddesi Yayalaştırma Projesi hakkında da Fatih Belediyesi’nin emeğinin yoğun olduğunu söyledi ve idaresinin Fatih Zabıtasına devir edildiğini ifade etti. Sarıtemur Afgan göçü ile ilgili ise bu sorunun emperyalist ülkelerin İslam Coğrafyasına saldırmasının sonuçları olduğunu söyledi. Ak Parti olarak vicdan hareketi olduklarını söyleyen Sarıtemur öte yandan Fatih’e yabancı yerleşimci almayacakları yönünde alınan kararı da hatırlattı. Fatih Belediyesi’nin önünde kurulan çadırında İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulduğunu söyledi.

AK PARTİLİ SARITEMUR; “GÖÇMENLERİ KENDİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERECEĞİZ!”

 

Ak Partili Sarıtemur olaylara ırkçı gözle bakmadıklarını dile getirdi. Sarıtemur göçmenlerin kendi memleketlerini dost ve güzel bir şekilde göndereceklerini söyledi. Sözlerini sürdüren Sarıtemur Afganistan’ın düştüğü hali de gözler önüne getirilmesi gerektiğini söyledi. Vicdan ve hizmet hareketi olduklarını dile getiren Sarıtemur insanları sokağa atamayacaklarını dile getirdi. Sarıtemur Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ülkedeki mülteci sayısı söylemlerini hatırlattı. Sel ve Yangın felaketlerinde ise koordinasyonun iyi olduğunu ifade etti.

Sarıtemur orman yangınlarının sıcaklık, rüzgâr ve nem birleşince meydana geldiğini söyledi. Sabotaj ihtimalini de unutmayan Sarıtemur Dünya’da meydana gelen yangın örneklerinden bahsetti. Yanan yerlerin imara açılmayacağını dile getiren Sarıtemur Dünya’da 3 ay süren yangınların ülkemizde 3 hafta da söndürüldüğünü ifade etti. Sarıtemur Akşahin’in tüm iddialarına tek tek yanıt vermeyi sürdürdü.

MECLİS BAŞKANI AV. FARUK GÖKKUŞ SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI

 

Oturumda CHP’li üyelerin sık sık Ak Partili konuşmacılara sataşma yapması Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş’un tepkisine neden oldu. Av. Gökkuş naif üslubu ile her iki grup üyelerine de sağ duyu çağrısında bulundu.

CHP’Lİ ÖNEM RAYİÇ BEDELLER İLE İLGİLİ KONUŞTU

 

CHP’li Recep Önem oturumda söz alarak vergi artışları ile ilgili vatandaşlardan şikâyetler geldiği ve önerge verdiklerini söyledi. 57 mahallemizde arsa metrekare fiyatları aynı oranda mı arttırılmıştır? 17 aydır çok sıkıntılı bir pandemi geçirdik diyen Önem, nerede konut nerede arsa nerede ticari alan var bunları vicdanla değerlendirelim dedi.

Bu sözlere de AK Partili Ramiz Polat ada parsel bazında değerlendirme yapıldığını söyledi. Polat ecrimisildeki uçuk artışın İBB’den sorulmasını ifade etti.

 

CHP’Lİ SARMUSAK AFETLERE VE TEDBİRLERE DİKKAT ÇEKTİ

 

CHP’li Fatih Sarmusak yaşanan afetlere dikkat çekti ve tedbir alınmasını istedi. Her yıl afetlerin olduğunu ve tedbirlerin alınmadığını dile getirdi.

Oturum gündem maddelerinin ilgili komisyonlara havale edilmesi ise son buldu.

 

 

 

MHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ MURAT OMURTAG’IN KONUŞMASI

AK PARTİLİ CEBRAİL ULUDAĞ’IN KONUŞMASI

AK PARTİLİ AV AHMET KÜÇÜK’ÜN KONUŞMASI

AK PARTİLİ BÜŞRA UNCU ÖZTEN’İN KONUŞMASI

AK PARTİLİ ŞENOL ÖZDEMİR’İN KONUŞMASI

MHP’Lİ MUHARREM CAYMAZ’IN KONUŞMASI

CHP’Lİ ERSİN ÇOLAK’IN KONUŞMASI

 

CHP’NİN ÖNERGESİ

 

Manşet - 18:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  FATİH MECLİSİ’NDE BANLİYÖ HATTI TARTIŞMASI
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ilk oturumunda Ulaştırma Bakanlığı’nın projesini yaptığı Kazlıçeşme-Sirkeci Banliyö Hattı tartışması çıktı. CHP’liler proje hakkında bilgimiz yok, bilgilendirme yapılmalı derken Ak Partililer CHP’lilerin her şeye karşı çıktığını ve sabırlı olmaları gerektiğini söyledi.   Fatih Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis Başkan Vekil Av. Faruk […]
 • 02
  KURBAN SATIŞ MERKEZİ GÜNDEM OLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin her yıl kurduğu “kurban satış merkezi” meclis gündemine taşındı. Bu yıl kesim yapılmayacak olan merkezde geçtiğimiz yıl rezalet çıkmış, ihaleyi alan yetkililer bayramın ilk günü alanı terk edip kayıplara karışmış ve vatandaşı mağdur etmişlerdi. Bu yıl ise pırıl pırıl bir görünüm kazanan “kurban satış merkezi” için İYİ Partili Enver […]
 • 03
  FATİH’TE MÜTEAHHİT FİRMA KAÇTI MİLLET BAHÇESİ DURDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın ilçesi için en büyük vizyon projesi olan Kara Surları Millet Bahçesi Projesi’nde yüklenici firma havlu attı. Cumhurbaşkanlığı’nın ülke çapında yüklenici firmalar için ihale alan firmaların işin yüzde 15’ini tamamladıktan sonra işi bırakabilir yönündeki kararnamesinden yararlanan firma Kara Surları Millet Bahçesi Projesinden çekildi ve vizyon projenin yapımı […]
 • 04
  İBB’NİN PROJESİNE FATİHLİ CHP’LİLER “HAYIR” DEDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Fatih’in en kalabalık bölgesi için hazırlanan Aksaray Meydan Projesi ve İSKİ eski binasının yerine yapılmak istenen otopark ve üzerine yapılmak istenen yeşil alan projesi CHP’lilerin vetosu ile karşılaştı.   Geçtiğimiz ay CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanması ve siyasi yasak getirilmesine tepki olarak oturumu terk eden […]
 • 05
  CHP’Lİ KAFTANCIOĞLU’NUN TUTUKLANMASI MECLİS GÜNDEMİNDE
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiği günden bu yana ilk defa tartışmaların, sataşmaların ve atışmaların yaşanmadığı bir oturuma sahne oldu. Jet Meclis olarak tanımlanabilecek oturum sadece 22 dakika sürdü. Oturumda cezası onanan ve siyasi yasak getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gündem oldu.   Sultangazi Belediye Meclisi’nin […]