28° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KÜFÜRLÜ MECLİS OTURUMUNDA İHALE TARTIŞMASI ÇIKTI

Manşet - 7 Haziran 2021 00:53 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin şirazesi sonunda kaydı. Meclis Üyeleri ulu orta birbirlerine “cahil, terbiyesiz, provokatör, geri zekalı…” diye hitap ediyordu ancak bu kez CHP’li Yarcan Tan tartışmalara küfür boyutunu da ekledi. Ak Partili Onur Uygun’un İBB düşmanlığı üzerinden CHP Grubuna HDP vurgusu yapması CHP’li Tan’ı çileden çıkarttı. Tan kurulan siyasi tuzağı görmedi, Ak Partililere “Hastır Oradan!” diyerek oturumda küfür sayfasını da açmış oldu. Yaşananlar sadece bununla kalsa iyi; Ak Partiler İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e hakaret ederken lafa gelince mangalda kül bırakmayan İYİ Partili Kemal Karuç sus pus oldu. Ak Partili Yılmaz Durmuş’un işçi alımlarına yönelik İBB örneğine ise İYİ Partili Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu “Sultangazi’den bahsedin!” diyerek yerinde ve kararınca cevap verdi. İYİ Partili Karuç vakitsiz konuşunca oturumda rezil oldu. Karuç, Cahit Altunay’a Cavit diye hitap edip “Cavit Altunay’ın yanındaki 15 Temmuz Şehidinin Babasının elinden ekmek aldınız!” yalanını söyledi. Bu sözlere hem Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen hem de Ak Partili Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu’ndan “Ekmek alınmadı, bahse konu şahıs emekli oldu, tüm haklarını da aldı!” diyerek cevap verdi. Siyaset yapayım diyen Karuç rezil olduğu ile kaldı. CHP’li Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik ise oturumun tek elle tutulur gözle görünür tartışmayı açtı. Çelik, usulsüz ihale iddiasını gündem yaptı. CHP’li Av. Çelik “İhale az teklif yapana değil yüksek teklif yapana verildi!” iddiasında bulundu. Bu sözlere de Ak Partili Nurcan Öztürkmen ve Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek cevap verdi. Ak Partililer özetle KİK kontrolünde olan ihaleye katılan, düşük teklif veren firmanın şartları taşımadığı ve ihale komisyonunca konunun incelenip ihalenin yüksek teklif yapan yüklenici firmaya verildiğini söyledi. Oturumda Ak Partili Onur Uygun’un Halk Ekmek’te işçi olarak çalışan ağabeyi de konu oldu. Tartışmalar sürüp gitti, oturum sonunda salonu Ak Partililer ve CHP’liler tartışarak terk etti!

 

OTURUM SAKİN SESSİZ BAŞLADI

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı son oturumu sakin ve sükûnetli başladı. Meclise Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Av. Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. MHP’li Fatih Sayın ve Yaşar Koçyiğit ile İYİ Partili Enver Hamzaoğlu ve Kemal Karuç oturumda hazır bulundu. MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel ve Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan oturumu izleyici sıralarından takıp etti.

 

AK PARTİLİLER AKŞENER’E HAKARET ETTİ

 

Oturumda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Erdoğan’ı Netanyahu’ya benzetmesine Ak Partililer tepki gösterdi. Ak Partili Grup Sözcüsü Fatih Sultan Mehmet Çiçek İstanbul’un Fethinin 568. Yılına dair konuşma yaptı. Çiçek konuşmasında Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesinde ellerini arkasında birleştiren İmamoğlu’na da sataştı ve Erdoğan’ı çocuk katili Netanyahu’ya benzeten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “çukur ve çamur siyaseti yaparak çirkinleşmek değildir fetih!” diyerek çattı. Çiçek, Genel Başkanları olan Erdoğan’a da övgüler düzdü.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu da söz alarak 27 Mayıs Darbesini kınadı. Eyyüpoğlu konuşmasında darbenin ülke huzurunu ve devletin birliğini bozduğunu söyledi. Eyyüpoğlu sözlerinde ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e çattı ve “Dünya’nın en alçak lideri Netanyahu diye biliyorduk. Ondan daha aşağılık insan olamaz duygusuna kapılmışlardı. Dünya’da İsrail’e tek kafa tutan liderini Netanyahu’ya benzetecek kadar alçalabileceklerini düşünememiştik. Ak Parti Grubu olarak olayı kınıyoruz ve özür bekliyoruz.” dedi.

 

Bu sözlere lafa gelince mangalda kül bırakmayan Akşener sevdalısı olduğunu söyleyen İYİ Partili Meclis Üyesi Kemal Karuç sesini çıkartmadı.

 

 

İHALE KAFALARI KARIŞTIRDI AMA DÜŞÜK TEKLİFİN LAF OLSUN DİYE VERİLDİĞİ ANLAŞILDI

 

Oturumda CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik bir ihaleyi gündem yaptı. Çelik konuşmasında şöyle dedi; “Sultangazi Belediyesi’nin yapmış olduğu bir ihale var. 2021 yılı Kültür, Sanat, Sosyal ve Spor Etkinlikleri organizasyonu. Bu ihaleye göre bir organizasyon hizmeti satın alıyor Sultangazi Belediyesi 11 ay boyunca. Pandemi koşullarında böyle bir ortamda uygun değil ama yenide açmak istedik. Öncelikle bu ihalede 4 milyon 512 bin olarak verilmiş. En yüksek teklif 7 milyon 155 bin 950 TL olarak verilmiş. İhalenin kime verilmesi lazım? En düşüğe verilmesi lazım! İhale en yükseğe verilmiş. Bu fark sehven mi yapıldı yoksa doğru mu? Bu konuda Ak Partili arkadaşlar ya da önerge olarak cevaplanmasını istiyoruz. En düşüğe verilmesi lazım en yükseğe verilmiş. Şartlarına bakıyoruz, yurtdışı gezileri var. Biz daha okula gidemiyoruz. Çat kapı tiyatrolar var. Ünlü sanatçılarla konserler var. Hepsi var burada. İstanbul Boğazı Tekne Turu hizmeti. 2 bin 500 kişi ile 5 ayrı tekne turu düzenlenecek. Yemekli olacak bir de. 75 dk da Türk Sanat Musikisi icra edecek boğazda. İnsanlar erzak peşinde koşuyor. Bu olacak iş mi şimdi?”.

Bu sözlere Ak Partili Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek’ten ve Ak Partili Nurcan Öztürkmen’den yanıt geldi. Av. Çiçek konuşmasında “Daha önceden Mithat Bey neden ihale yapıyorsunuz diye itham ediyordu. Açık ihale yapılmış, her şeyi bitmiş. Doğrudan temin mi istiyor yoksa ihale usulleri ile mi yapılsın? İhaleye çıkıldığı zaman fiyatlar alınır. Ortalama bir maliyet alınır. Yüklenici firma yapabilir mi yapamaz mı? Boğazda yat turu dedi ama bunlar şart. Şartnamedeki şartlar. Pandeminin bitip bitmeyeceği belli mi? Ben ne yapıyorum önlem alıyorum. Yaparsa parasını alır, yapmazsa almaz! Toplumun aklını bulandırıyor. Algı politikası ile balonlarınız tek tek patlıyor.” derken Ak Partili Nurcan Öztürkmen “Uyanda meclise gidelim! Bir ihalenin şartnamesine göre yaklaşık bir bedel çıkartılır. Bu bedelle bu iş yapılır mı? Komisyon bunu belirler. En düşük olana değil, en yüksek olana verilmedi. Her firma ihaleyi almak için girmez. Komisyon bunu incelemiştir. Bu kalemlerin yaklaşık maliyeti ile arasında uçurum vardır. İlgili firmaya bu iş verilmiştir. Bir firma yaptığı iş kadar para alır. Hizmetleri vatandaşın ayağına getirelim diyoruz. İnsanı olarak kötülük yok.” diye cevap verdi.

DOĞALGAZ SORUNU GÜNDEM OLDU

 

CHP’li Mithat Çelik Zübeyde Hanım Mahallesi’nde doğalgaz hattı döşenmesi ile ilgili yolların planlara işlenmesi için talebini yineledi. Çelik sözlü soru önergesi verdi ve “Sultangazi ilçesi Zübeyde Hanım Mahallesi 1458, 1459, 1460, 1462, 1463, 1464, 1465, 1466 sokaklarında bu güne kadar doğalgaz ile ilgili alt yapıların yapımına başlanamamıştır. Bu konuda İGDAŞ doğalgaz hizmeti verilebilmesi için şu an fiili yol olan yerlerin yeni yapılacak planlarda korunmasına yönelik yazı istemektedir. Bu konuda meclis kararına çıkartılacak bahse konu sokaklardaki engelleri kaldırın. Sultangazi Belediye Başkanlığı ne zaman harekete geçecektir?” dedi. Bu önergeye cevap Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit’ten geldi. Yiğit, Zübeyde Hanım Mahallesi ile ilgili konunun Sultangazi Belediyesi tarafından değil İBB tarafından aksaklık yaşandığını söyledi. Yiğit; “İGDAŞ’a müracaat edildiğinde Milli Emlak’tan yazı istendi. Biz planın hazırlanması için İSKİ genel Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Siz özel hüküm oluşturursanız dedik biz de plan yaparız dedik. İSKİ 800 günlük süre verdiler. İBB 1/5000’lik planı yapsın, sorumluluğu ben aldım ve 1/1000’likleri yaptık ve İGDAŞ’a ilettik. İBB planları yapsın. Takip edin CHP olarak.” cevabını verdi. Verilen cevap ile oturum sonunda Çelik’in önergesi reddedildi.

İŞÇİ ALIMLARINA İBB ÖRNEĞİ MECLİSİ GERDİ

 

Ak Partili Yılmaz Durmuş İYİ Partililerin İBB çalışanlarına baskı yaptığını iddia etti ve “Pazartesi günü Enver Bey Sultangazi’nin personeli ile ilgili soru sormuştu. İBB’de kadrolaşma açıklanmıştı. AK Parti döneminde işe alınan güvenlikçiler İYİ Parti İlçe Başkanlıklarına getirilip üye yapılmak isteniyor. Bunun ispatını da yaparız. İşten atma tehdidi ile üye yapılıyor. Çok kısa zamanda milletvekili sayınız oldu, muhalefet ile birlikte siyaset yapıyorsunuz. İnsanlara yaptıklarınızın hesabını verin. Sultangazi Belediyesi’nin personel alımında sorun yoktur.” dedi.

Enver Hamzaoğlu ise bu sözlere “İBB’den cevap vermeyin, Sultangazi’den bahsedin, Sultangazi’yi konuşalım!” diyerek cevap verdi.

Tam tartışmalar bitti derken CHP’li Çelik’in söz alması ile tartışmalar alevlendi. Çelik “Fatih Bey hamaset yaptı. Ben Sultangazi Belediyesinin belgelerini gösterdim. Niçin en düşük teklif verene değil de en yüksek verene verilmiştir? Bunu sormayalım mı? Bir de fetih Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onu da bilsin. Yılmaz Bey de iftira atıyor. İnsanlar bize gelip iyi ki geldiniz de kurtulduk diyorlar.” deyince Nurcan Öztürkmen vicdansızlık diye sataşma yaptı! Tartışmaya Ak Partili Adem İnce de müdahil oldu. Ak Partili Adem İnce’de CHP’li Çelik’in emekli olan işçiler ve istifa eden işçiler olarak nitelendirdiği kadro boşalmasına yeni bir boyut getirdi. AK Partili İnce CHP’nin AK Parti döneminde işe alınan işçilere mobing uygulandığını iddia etti. CHP’li Çelik İnce’nin dediklerinden yine “hiçbir şey anlamadım” diyerek tepki verdi.

BU DA OLDU! MECLİSTE KÜFÜRLÜ TARTIŞMA ÇIKTI!

 

AK Partili Meclis Üyesi Onur Uygun söz alıp İBB’deki işten çıkartmaları hakkında konuşmaya başlayınca ortalık karıştı. CHP’lileri Uygun’a sataşarak “en son konuşacak kişi sensin, kardeşin, kuzenin hepsini İBB’de işe koydun!” dedi. Bu sözler üzerine ortalık karıştı. Ak Partili Uygun “Bir ağabeyim çalışmaktadır, emeği ile çalışmaktadır, hiçbir yöneticiliği yoktur ve torpili de yoktur!” diye cevap verdi. Uygun CHP’lilere meydan okuyarak “istediğinizi yapabilirsiniz” dedi. CHP’li Zeki Görer de seçim dönemi Uygun’un ağabeyinin sokaklarda seçim çalışması yaptığını söyledi. AK Partili Battal Isırkan da söz alınca CHP’li Yarcan Tan Meclis Başkanlığı’na hitaben “adil olun!” hatırlatması yaptı.

Bu sözlere CHP’li Zeki Görer adaletle ve dünya görüşünü ifade eden bir şekilde cevap vermeye çalıştı ve “Sultangazi’ye zabıta alındı. Adaletli bir alım yapın dedik ne hikmetse bize ulaşan kimse Sultangazi Belediyesi’ne alınmadı. Ak Partili değiller diye alınmadılar. 10 dakika mülakatta eleme yaptınız. Sultangazi’nin işçi alım noktasında karnesi çok kötü. Bir günlük ilan açtığınız pozisyonlar var. Nurcan Hanım bizi aşağılayarak davranıyor. Biz sadece CHP’yi temsil etmiyoruz, hatta size oy verip sizden memnun olmayanları da temsil ediyoruz.” dedi.

Bu sözler üzerine Ak Partili Onur Uygun CHP’yi siyasi tuzağına çekmek istedi ve “HDP’yi de temsil ediyor musunuz?” diye sordu. CHP’li Zeki Görer “tüm muhalefeti temsil ediyoruz!” derken CHP’li Yarcan Tan, Uygun’un siyasi tuzağına düştü ve “Hastır oradan diyerek!” edep dışı tepki verdi. Sinirler gerildikçe gerildi. CHP’Li Zeki Görer zor da olsa konuşmasını tamamlayabildi.  Görer; “alın terinin rengi olmaz, İBB’de yapsa, tamamen işini yapan kişinin işçinin işten çıkartılmasının karşısında olurum.” diyerek sözlerini tamamladı.

İYİ PARTİLİ KARUÇ SHOW YAPAYIM DERKEN REZİL OLDU

 

Bu sırada tartışmalar dahil olma peşinde olan ve show yapmaya çalışan İYİ Partili Kemal Karuç, Cahit Altunay’a Cavit diye hitap ederek “Cavit Başkanın yanındaki 15 Temmuz Şehidinin Babasının Ekmeği elinden alınmıştır” dedi. Bu sözlere hem Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen hem de Ak Partili Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu’ndan “Ekmek alınmadı, bahse konu şahıs emekli oldu, tüm haklarını da aldı!” diyerek cevap verdi. Siyaset yapayım diyen Karuç rezil olduğu ile kaldı.

OTURUM BİTTİ TARTIŞMALAR BİTMEDİ

 

Oturum bittikten sonra da tartışma devam etti. Onur Uygun CHP’lilere “terbiyesiz!” diye hitap etti. CHP’li Zeki Görer ise “Üst perdeden konuşmayın!” diye cevap verdi.

OTURUMDA ANMA VE KUTLAMALAR YAPILDI

 

Görüşmelerde Ak Partili Onur Uygun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramına dair konuşma gerçekleştirdi.

AK Partili Battal Isırkan da söz alarak hayvan haklarına dair konuştu ve İBB’ye çattı.

AK Partili Yasin Gazi de Engelliler Haftası için söz aldı ve konuşma gerçekleştirdi.

 

MECLİS’TEN FOTOĞRAF KARELERİ

 

 

MECLİSİN VİDEO GÖRÜNTÜLERİ

 

 

 

Manşet - 00:53 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  O İMAMA SUÇ DUYURUSU
  HABER: ENGİN BELLİ   CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in talimatıyla, Üsküdar Yıldırım Bayezid Camii eski imam-hatibi Mustafa Demirkan’ın Ayasofya Camii’nde gerçekleştirilen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına lanet okuduğu sözlerine suç duyurusunda bulunuldu. Başkan Özimer suç duyurusu hakkında “Kendilerine imam süsü vermiş bu kişilerin geçmişi akıllarından çıkartarak […]
 • 02
  AL SÜMBÜL EFENDİ’Yİ VUR YALI MAHALLESİ’NE
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih’in kanayan yarası olan Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Alanları SOS vermeye devam ediyor. Fatih’in çöküntü alanlarındaki içler acısı halini CHP Fatih Belediyesi Meclis Grubu gündeme taşıdı. CHP’liler verdikleri iki önerge ile çöküntü alanı haline getirilen bölgelere dikkat çekti ve “buralarda ne yapıyorsunuz?” diye Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’a soru yöneltti.   […]
 • 03
  CHP DENETİM KOMİSYONU İÇİN HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz Ocak ayında seçimi yapılan ve sadece Ak Partili Meclis Üyelerinden teşekkül ettirilen Denetim Komisyonu’na CHP’liler de girmenin yollarını arıyor. CHP Grubu Denetim Komisyonu seçimlerini usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile yargıya taşımıştı. İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi söz konusu komisyon seçimi için “yürütmeyi durdurma kararı” verdi. CHP Grup Başkan […]
 • 04
  CHP’NİN ÖNERGELERİNE AK PARTİ’DEN VETO!
  HABER: ENGİN BELLİ   CHP Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Yarcan Tan, Sultangazi Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumunda Sultangazi’deki Yeşil Alanlar, Kurban Çadırları ve Araç Kiralama konularında Meclis Başkanlığına üç ayrı yazılı önerge sunmak istedi. Bu önergeler Ak Partili Kemal Eyyüpoğlu’nun  “bu önergelere birkaç kere cevap verildi. Spekülasyon yapmaya gerek yok.” sözleri ile Başkanlık Makamına […]
 • 05
  İGDAŞ YİNE YAN ÇİZDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yaşanan doğal gaz sorunu yılan hikâyesine döndü. İGDAŞ mahalle sakinlerinin doğal gaz talebine ilk önce Sultangazi Belediyesi’nden boru hattı döşenecek sokakların fiili yol statüsünün planlara işlenerek korunması şartını sundu. Sultangazi Belediyesi bu şartı Milli Emlak’tan muvafakatname alarak gerçekleştirdi ve İGDAŞ’a resmi yazıları gönderdi. Bu kez İGDAŞ deyim […]