28° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

SULTANGAZİ MECLİSİ FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK OLDU!

Manşet - 20 Mayıs 2021 00:59 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi İsrail’in işgal ettiği Filistin ve Ramazan-ı Şerif’te Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği kanlı saldırılara tepki vermek için tek yürek oldu. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili Meclis Üyeleri grupları adına tek tek söz aldı ve saldırıları şiddetle kınadı.

 

Sultangazi Belediyesi’nin Mayıs ayı ilk oturumuna İsrail’in Filistin’de yaptığı zulüm damga vurdu. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Av. Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. MHP’li Fatih Sayın, İYİ Partili Enver Hamzaoğlu ve Kemal Karuç oturumda hazır bulundu. Bağımsız Üye Fahrettin Yürek’te oturumdaydı. İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın ve İlçe Başkan Yardımcıları da izleyici sıralarında oturumu takip etti. Oturumda gündem maddeleri görüşülmeden gündem dışı söz hakları kullanıldı.

 

Oturumda İsrail’in Ramazan-ı Şerif’te hedef aldığı Mescid-i Aksa ve Filistinlilerin uğradığı zülüm ana gündem maddesi oldu. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili Meclis Üyeleri grupları adına tek tek söz aldı ve saldırıları şiddetle kınadı.

 

İLK KINAMA KAMACI’DAN

 

İsrail’i kınayan ilk sözler Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı’dan geldi. Kamacı oturum başladıktan sonra konuşma yaptı ve “İsrail’in Filistinli kardeşlerimize Mescid-i Aksa üzerinden uyguladığı terör zulmünü şiddetle kınıyorum. Mescid-i Aksa bizim ilk kıblemizdir. Bütün Müslümanlar nezdinde manevi değeri tartışılmaz bir kutsalımızdır. Ona uzanan elleri lanetliyorum. Filistin’de kadın, çocuk demeden sivillere yapılan katliamı lanetliyorum.” dedi. Kamacı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını da tebrik etti.

CHP İSRAİL’İ KINADI VE FİLİSTİN DAVASININ YANINDAYIZ DEDİ

 

CHP’li Meclis Üyesi Erol Odabaş grubu adına söz alarak İsrail’e karşı bildiri okudu. Odabaş bildiride yazılı şu cümleleri dile getirdi; “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda sivil halkın yaralanmasına neden olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye yöneltilen saldırılar çok ayrı bir boyut kazanmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı artmaktadır. İsrail’in yaptığı bu saldırılar en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Bu saldırılar orantısız güç kullanımı ve hukuksuzdur. Bu saldırıları kınıyoruz ve BM’nin saldırıların durdurulması yönündeki açıklamasını destekliyoruz. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap verme zamanı gelmiştir. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkin bir tavır alınması şarttır. Sultangazi Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak İsrail’in karşısında durmaya ve Filistin davasının yanında durmaya devam edeceğiz.”.

AK PARTİ İLK KIBLEMİZDİR İSRAİLİ KINIYORUZ DEDİ

 

AK Partili Meclis Üyesi Fatih Alış da oturumda söz aldı ve Filistin’e İsrail’in yaptığı zulmü kınadı ve şunları söyledi; “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı içinde bulundurdukları Filistin topraklarında işgalci İsrail tarafından yıllardır büyük bir zülüm politikası güdülmektedir. İsrail’in Kudüs’te uyguladığı şiddet ve işgal politikaları son yıllarda iyice pervasızca bir hal almıştır. İnsanlığın en kıymetli hakkı olan yaşam hakkı ayaklar altına alınmakta, yüzyıllardır Filistinlilere ait olan topraklar mülkiyet hakkı yok sayılarak işgal edilmeye devam edilmektedir. BM’nin güvenlik kararları uygulamayan İsrail tarafından özellikle Ramazan ayı içerisinde ve Bayram günü zulümlerini daha da arttırmışlardır. Kudüs’te yüzyıllardır mülk sahibi olan Filistinliler zorla evlerinden ve yurtlarından çıkartılmaktadır. İşgalci İsrail tarafından mukaddes mekânımız olan Mescid-i Aksa ve çevresinde başlatılan saldırılar provokasyonlar ile büyük bir kargaşa ortaya çıkmıştır. Mazlum Filistin halkı yüzlerce şehit ve yaralı vermiştir. Sultangazi Belediye Meclisi Ak Parti Grubu olarak BM kararlarına rağmen işgal politikasını sürdüren, bunu yaparken de insanı bütün hak ve kutsalları yok sayan İsrail’i en sert şekilde kınıyoruz. Bu Meclis’ten tüm Dünya’ya sesleniyoruz; ecdadımız tarafından 400 yıl yönetilmiş olan Filistin topraklarında huzurun tekrar tesis edilmesinin Dünya barışına açılan kapının en önemli anahtarı olduğuna inanıyoruz. İsrail’in yaptıklarını şiddetle kınıyoruz Sultangazi Belediyesi Meclisi Ak Parti Grubu olarak.”.

İYİ PARTİ DOĞU TÜRKİSTAN’I HATIRLATTI

 

İYİ Partili Enver Hamzaoğlu da oturumda söz aldı. Hamzaoğlu bir dizi anma ve kutlama gerçekleştirdikten sonra Filistin davasına sahip çıktı, İsrail’i kınadı ve Doğu Türkistan’ı hatırlattı. Hamzaoğlu konuşmasında şöyle dedi; “Pandemi gölgesinde geçirmiş olduğumuz Ramazan ayını ve Bayramını en kalbi duygularla kutluyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimiz saygı ile anıyorum ve ülkemize huzur getirmesini temenni ediyorum. Her Ramazan olduğu gibi Siyonist İsrail, Filistin’e karşı hain saldırısını gerçekleştirdi. Birileri her zamanki gibi kınadı birileri ise her zamanki gibi esti gürledi. Değerli arkadaşlar Kudüs’ü korumak ne kadar önemliyse Doğu Türkistan’ı da koruma o kadar önemlidir. İsrail’de Çin’de aynı amacı taşıyor ve zulüm ediyor. Hükümetimizin Uygur Türkleri için de aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.”.

MHP İSRAİL VE ABD’Yİ KINADI

 

MHP’li Meclis Üyesi Av. Fatih Sayın oturumda söz alıp İsrail’in arkasında ABD’nin olduğunu söyledi ve “Kudüs’te bizim ilk göz ağrımız, ilk sevdamız ve ilk yönümüzdür. Ebedi emaneti, inancımızın ezeli onurudur. Kaşgar’da nasıl taviz vermiyorsak, Kerkük’ten nasıl vazgeçmiyorsak Kudüs’ten de asla vazgeçmeyeceğiz. Siyonistlere esir bırakmayacağız. İsrail’in bu işi tek başına yapmadığını biliyoruz. En büyük destekçisi ABD’dir. Amerika seçimlerinde bazı kesimlerin sevinç çığlıkları attığını hatırlatarak şunu söylüyoruz; ABD düşmanımızdır, İsrail düşmanımızdır, kahrolsun ABD, yıkılsın İsrail.” konuşması yaptı.

 

AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU PANDEMİ SÜRECİNDEKİ YARDIMLARI SIRALADI

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu oturumda söz aldı, bir dizi anma ve kutlama yaptıktan sonra Sultangazi Belediyesi’nin pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere yaptığı yardımları sıraladı. Eyyüpoğlu konuşmasında şöyle dedi; “Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık en kutsal değerimiz olan Ramazan Bayramımızı bile kutlamamıza engel olmuştur. Geçmiş bayramımızı tebrik ederim. Pandemi yasaklar içerisinde kutlamış olduğumuz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü de tebrik ediyorum. Anneler gününü de tebrik ediyorum. Salgın sürecinde canla başla çalışan tüm sağlıkçılarımızın ve 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutluyoruz. Sağlık sektörünün vazgeçilmezleri 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü tebrik ediyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının bütün kahramanlarını saygı ile anıyorum. TSK’nın Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonlarda başarılar diliyorum. Vatanın bütünlüğü için hayatlarını kaybetmiş kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”.

SON BİR YILDA YARDIM EDİLEN AİLE SAYISI 45 BİNİ AŞTI

 

AK Patili Eyyüpoğlu konuşmasının ikinci bölümünde Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı yardımlardan bahsetti ve şunları söyledi; “İnsanlığın sınav verdiği bu kara gün sürecinde Sultangazi Belediyesi olarak yoksulun ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın yanında olmak, tüm Sultangazililerin daha huzurlu, temiz ve çevrede yaşamalarını sağlamak, manevi değerlerini en güzel şekilde yaşamalarını sağlamak için canla başla çalışmalarına devam etmektedir. Ramazan ayı boyunca 8 bin 170 aileye gıda kolisi ulaştırdık. Pandemi sürecinde ise 45 bin 230 gıda kolisi dağıtmış olduk. Aralıksız gıda desteklerimiz devam etmektedir. Ramazan ayı boyunca Çölyak Hastaları için hazırlanmış 210 adet gıda kolisi ailelere teslim edilmiştir. SUDE aracılığı ile giyim olarak bin 440 aileye 648 bin TL değerinde giyim desteği sağlanmıştır. Sosyal Destek Kartımız ile bin 587 aileye destek sağlanmıştır ve devam edecektir bu destekler. Aşevimiz ile 37 bin adet sıcak yemek dağıtım sağlanmıştır. 4 bin aileye ise temizlik ürünleri kolisi dağıtıldı. Yine 400 adet market kartı ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmıştır. 186 adet 1000 TL’lik zarf ihtiyaç sahibi yetim kardeşlerimize ulaştırılmıştır. 316 engelli aileye hane başı 1000 TL yardım sağlanmıştır. Ramazan ayı boyunca Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Girişinde ve Merkez Cami önündeki ikram çeşmelerinden binlerce komşumuza limonata ve çorba dağıtılmıştır. Ramazan ayı boyunca Kültür ve Sanat Faaliyetleri online olarak sağlanmıştır. Eğitim faaliyetlerimiz de devam etmiştir. Kısaca her daim komşularının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Belediye Başkanımız ve Yardımcılarına teşekkür ediyorum.”.

CHP’Lİ TAN İSRAİL’İ KINADI VE ÖZEL GÜNLER İÇİN KONUŞTU

 

CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan’da oturumda söz aldı ve konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Tan sözlerine İsrail’i kınayarak başladı ve şunları söyledi; “Geçmiş Bayramımızı tebrik ediyorum. Filistinli kardeşlerimize yapılan saldırıları şiddet ile kınıyorum ve İsrail’i lanetliyorum. Resmi rakamlara göre yaklaşık 50 bin vatandaşımız covid 19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Allahtan rahmet diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışı ile başlayan Milli Mücadelenin yıldönümünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının kutlu olmasını diliyorum. Âşık Mahsuni Şerif’i vefatının 19. Yıl dönümünde saygı ile anıyorum. Milli Mücadelede düşmana ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’i anıyorum dedi ve sözlerine anma ve kutlamalar ile devam etti.”.

BAĞIMSIZ ÜYE YÜREK MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI İÇİN KONUŞTU

 

Bağımsız Üye Fahrettin Yürek’te oturumda söz aldı ve İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’nün çalışanlarının sıkıntılarını dile getiren bir konuşma gerçekleştirdi.

İYİ PARTİ ÜÇ ÖNERGE VERDİ

 

İYİ Parti Grubu, Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un cevaplaması istemiyle Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu imzalı üç yazılı önerge verdi. İYİ Parti’nin ilk sözlü önergesi Sultangazi Belediyesi’ne personel alımı ve iştirakler hakkında oldu. İYİ’lerin ikinci önergesi Sultangazi Belediyesi’ne ait araç kiralamaları içindi ve üçüncü önerge ise çöp atıkları içerisinden unlu mamul ve ekmeklerin toplanması dahası bunların sokak hayvanlarına verilmesi hususunda oldu.

AK PARTİLİ ÇİÇEK İYİ PARTİLİ HAMZAOĞLU’NA TEPKİ GÖSTERDİ

 

İYİ Parti’nin personel alımı hakkındaki önergesine Belediye Başkan Yardımcısı ve Ak Partili Meclis Üyesi olan Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek tepki gösterdi ve “Kongre merkezlerinde kendi parti yandaşlarına iş paylaşımı yapılırken bu soruları gündeme taşıdı mı bunu merak ediyorum ve kendisine ben de bunu soruyorum.” dedi.

 

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddeleri ilgili ihtisas komisyonlarına havale edildi.

 

Manşet - 00:59 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  O İMAMA SUÇ DUYURUSU
  HABER: ENGİN BELLİ   CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in talimatıyla, Üsküdar Yıldırım Bayezid Camii eski imam-hatibi Mustafa Demirkan’ın Ayasofya Camii’nde gerçekleştirilen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına lanet okuduğu sözlerine suç duyurusunda bulunuldu. Başkan Özimer suç duyurusu hakkında “Kendilerine imam süsü vermiş bu kişilerin geçmişi akıllarından çıkartarak […]
 • 02
  AL SÜMBÜL EFENDİ’Yİ VUR YALI MAHALLESİ’NE
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih’in kanayan yarası olan Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Alanları SOS vermeye devam ediyor. Fatih’in çöküntü alanlarındaki içler acısı halini CHP Fatih Belediyesi Meclis Grubu gündeme taşıdı. CHP’liler verdikleri iki önerge ile çöküntü alanı haline getirilen bölgelere dikkat çekti ve “buralarda ne yapıyorsunuz?” diye Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’a soru yöneltti.   […]
 • 03
  CHP DENETİM KOMİSYONU İÇİN HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz Ocak ayında seçimi yapılan ve sadece Ak Partili Meclis Üyelerinden teşekkül ettirilen Denetim Komisyonu’na CHP’liler de girmenin yollarını arıyor. CHP Grubu Denetim Komisyonu seçimlerini usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile yargıya taşımıştı. İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi söz konusu komisyon seçimi için “yürütmeyi durdurma kararı” verdi. CHP Grup Başkan […]
 • 04
  CHP’NİN ÖNERGELERİNE AK PARTİ’DEN VETO!
  HABER: ENGİN BELLİ   CHP Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Yarcan Tan, Sultangazi Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumunda Sultangazi’deki Yeşil Alanlar, Kurban Çadırları ve Araç Kiralama konularında Meclis Başkanlığına üç ayrı yazılı önerge sunmak istedi. Bu önergeler Ak Partili Kemal Eyyüpoğlu’nun  “bu önergelere birkaç kere cevap verildi. Spekülasyon yapmaya gerek yok.” sözleri ile Başkanlık Makamına […]
 • 05
  İGDAŞ YİNE YAN ÇİZDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yaşanan doğal gaz sorunu yılan hikâyesine döndü. İGDAŞ mahalle sakinlerinin doğal gaz talebine ilk önce Sultangazi Belediyesi’nden boru hattı döşenecek sokakların fiili yol statüsünün planlara işlenerek korunması şartını sundu. Sultangazi Belediyesi bu şartı Milli Emlak’tan muvafakatname alarak gerçekleştirdi ve İGDAŞ’a resmi yazıları gönderdi. Bu kez İGDAŞ deyim […]