12° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BAŞKAN DURSUN MUHALEFETE ŞÖVALELİ YANIT VERDİ!

Manşet - 11 Nisan 2021 22:08 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun 2020 yılı Faaliyet Raporu Meclis Görüşmelerinde CHP’nin her oturumda söylemeyi gelenek haline getirdiği “Sultangazi’ye Saat Kulesi, Çorba Çeşmesi ve Sanat Sokağı haricinde hizmetiniz yok!” sözlerine şövaleler eşliğinde cevap verdi. Başkan Dursun yaptığı hizmetlerden 17 tanesini tablo haline getirtti ve şövalelerin üzerine koydurarak Meclis’te Başkanlık Divanının yanına sıralattı. Oturum boyuncu CHP’nin tam karşısında bulunan şövaleler CHP Grubunun söylemlerine adeta sessiz cevap niteliğindeydi. Başkan Dursun CHP’nin sözlerine şu cevabı da verdi; “Şehrinin farkında olmayan, şehrinin hangi mahallesine hangi hizmetin gittiğini bilmeyen ve bilmedikleri için böyle ifadeler kullanan arkadaşlar adına üzülüyorum. Burada dikkatli dinlemelerini tavsiye ediyorum. Aksi takdirde güvenilirliklerini kaybederler. Seçmen ;‘sen bir meclis üyesisin sen meclis üyesi olmasan da siyasi partinin temsilcisisin, sen hala şehrinde olanların farkında değilsen bize ne verebilirsin?’ diye değerlendirmelerde bulunurlar. Buna en az sizin kadar üzülürüm.”. Dursun’un yaptığı sunumdan önceliğinin kadınlar, gençler ve çocuklar olduğu anlaşıldı. İlçesinde eğitim, sanat ve kültür atılımı başlatan Başkan Dursun’un pandemi sürecinde de hizmetlerine ara vermediği ortaya çıktı. Öte yandan İBB’nin Sultangazi’de gerçekleştirmeyi planladığı hiçbir projeyi, 75. Yıl Mahallesi’nde kiralık binada açtığı kütüphane haricinde, tamamlamadığı öğrenildi.

Sultangazi Belediyesi’nin 2020 yılı Faaliyet Raporu Görüşmeleri 3 saatlik oturum sonunda tamamlandı. Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun 354 sayfalık sunumunu slayt gösterimi ile meclis üyelerine, gazetecilere ve oturumu izlemeye gelen konuklara tek tek anlattı. Başkan Dursun kah iktidar sıralarına döndü kah muhalefet sıralarına bakarak sunumunu gerçekleştirdi. Dursun sunumunda Altyapı ve Üstyapı Çalışmaları, İmar ve Şehircilik Çalışmaları, Park ve Yeşil Alan Çalışmaları, Çevre ve Temizlik Çalışmaları, Sosyal Belediyecilik Hizmetleri, Eğitim Hizmetleri, Spor ve Gençliğe Yönelik Hizmetler, Kültürel Faaliyetler, Temel Belediyecilik Hizmetleri, Tamamlanan Projeler, Devam Eden Projeler ve Planlanan Projeler, Yapımına devam edilen İBB Projeleri ve yapımına başlanılmayan İBB Projeleri ve son olarak da Korona Virüs Dönemindeki Çalışmalar başlığı altında bilgilendirme yaptı. 14 başlık halinde sunumu gerçekleştiren Başkan Dursun izleyici sıralarından bol bol alkış aldı.

Sultangazi Belediyesi’nin Nisan ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili seçilen İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Av. Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. MHP’li Fatih Sayın ve Yaşar Koçyiğit, İYİ Partili Kemal Karuç ve Enver Hamzaoğlu, Bağımsız Üye Fahrettin Yürek oturumda hazır bulundu. CHP’li Belgin Poyraz ve Erol Odabaş mazeretli olduğu gerekçesi ile oturuma katılmadı. CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Haluk Bozkurt, CHP İl Başkan Yardımcısı Kemal Avseren, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Sayın Atıcı, Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan, İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın, Mahalle Muhtarlarından bazıları, STK ve Dernek Başkanları, Belediye Hizmet Müdürleri, CHP İlçe Başkan Yardımcıları ve Ak Parti Gençlik Kolları Mensupları salonu hınca hınç doldurdu.

 

ŞÖVALELERİN ÖNÜNDEN GEÇİP KÜRSÜYE ÇIKTI

 

Oturum CHP’lilerin salondaki izleyici yoğunluğuna dikkat çekmesi ile başladı. Bunun üzerine Meclisin çiçeği burnunda 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı ayakta oturumu izleyenleri salon dışına çıkmaya davet etti. Oturumda pandemi kuralları sağlandıktan sonra 2020 Faaliyet Raporunu sunmak için Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun hizmetlerin resimlerinin bulunduğu şövalelerin önünden geçerek kürsüye çıktı ve konuşmasını gerçekleştirdi.

 

MUHALEFETE AYAR VERDİ VE “ŞEHRE YAPILANLARIN FARKINDA OLUN!” DEDİ

 

Belediye Başkanı Dursun sözlerine Covid 19 illeti nedeniyle hayatını kaybedenleri anarak başladı. Başkan Dursun açılış konuşmasında özetle şöyle dedi; “Çok fazla atışmaların, gerginliklerin olmadığı, birbirimizin görüşlerine karşı saygı duyduğumuz bir süreci her zaman istiyoruz. Şehrimize her zaman sahih çıkmamız gerek. Bu şehir hepimizin, seçim döneminde taahhütler verdik, İBB’de taahhütler verdi. Kim neler yapmış? Yapılanların ne kadar farkındayız? Zaman zaman görüyorum bunları. Meclis’te grubu bulunanlar ve bulunmayanlar ‘Sultangazi’ye ne yapıldı ki, sanat sokağı ve saat kulesinden başka ne yapıldı ki biz görmedik?’ ifadelerin duydum, onlar adına üzüldüm. Şehrinin farkında olmayan, şehrinin hangi mahallesine hangi hizmetin gittiğini bilmeyen ve bilmedikleri için böyle ifadeler kullanan arkadaşlar adına üzülüyorum. Burada dikkatli dinlemelerini tavsiye ediyorum. Aksi takdirde güvenilirliklerini kaybederler. Seçmen; ‘sen bir meclis üyesisin sen meclis üyesi olmasan da siyasi partinin temsilcisisin, sen hala şehrinde olanların farkında değilsen bize ne verebilirsin?’ diye değerlendirmelerde bulunurlar. Buna en az sizin kadar üzülürüm. Bu çerçeve içerisinde bu süreci 2 yıl içerinde yapılanları hep beraber izleyelim. Bakalım saat kulesi ve sanat sokağından mı ibaret yoksa farkına varılmayanlar var mı ona da bakalım.”.

 

Belediye Başkanı Dursun, Sultangazi ve Sultangazililer  için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti, eşitlik ve adalet çerçevesinde ilçenin her noktasına hizmet ulaştırıldığının altını çizdi. bu sözlerden sonra ilçesi için yapılan hizmetleri tek tek saymaya başladı. Başkan Dursun konuşmasında özetle şu başlıklara dikkat çekti;

2 YILDA YAPILANLARI TEK TEK SAYDI!

 

Alt yapı, üst yapı çalışmalarımız var. 52 bin 528 ton asfalt, 117 bin 663 m2 parke taşı döşendi. Hizmetin gitmediği iddia edilen belirli mahallelerimizde ciddi anlamda hizmet yapılmıştır. Şehit Eyüp Gönen Caddesi İBB uhdesinde olmasına İBB biz yapamayız dedi. Caddeyi ve bağlı sokakları asfaltladık. Çok güzel bir hal almış oldu. Bunun dışında A1 caddesini de tamamlayıp mezarlık bölgesinde 103 araçlık otopark inşa ettik. 20 sokak ve caddede ışıklandırma yaptık. BEDAŞ alt yapısı ile bitirdik bunları. 15 Mahallemizde de bitecek. Gazi, Yunus Emre ve 75. Yıl Mahallelerinde de bitti. 15 Mahallemize adalet içerisinde 537 bin insanımıza bu gayretle eşitlikle hizmet ediyoruz. Anlatırken yoruluyoruz biz.

ALTYAPI VE ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

 

Yağmur Suyu Hattı Çalışmalarımız oldu. Cumhuriyet, 50. Yıl ve Uğur Mumcu Mahallelerinde oldu bu çalışmalarımız. Alt yapı çalışmalarımız da oldu. Yatırım bedeli 10 milyon TL olan projede 7,5 km uzunluğundaki havai hatlar yer altına alındı. Esentepe ve Cumhuriyet mahallelerine 2 arı elektrik dağıtım merkezi kuruldu. Yayla ve Habibler mahallelerine ise 10 adet trafo tesisi yapımı başlayacak. Bütün mahallelerimize de fiber alt yapı gelecek ve kesintisiz internet olacak.

GECEKONDU TAPU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

 

Gazi ve Zübeyde Hanım Mahallelerinde 117 gecekondu sahibini tapularını dağıtacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alıyoruz. Burada 1300-1700-2300 TL kıymet takdiri raporu var. Bu süreci manipüle edenler var. Bu işten çekilsinler. Çözülemeyen bir sorunu çözmüşüz. İnsanları kafalarını bulandırıyorsunuz. Bize güvenin, aksi takdirde yolda kalırsınız. Çünkü biz üzerimize düşen vazifeyi yapmış olduk. Destek verin ki insanları mülkiyet sorununu çözelim. Alt yapı işlerimiz görünmüyor ama hissedin. Okul ruhsatlandırma çalışmalarım da var. Yayla ve Habibler Mahallesi’nde okul çalışmamız var. Fen Lisesi yapıyoruz.

KURBAN ŞATIŞ VE KESİM MERKEZİ ŞEHRİN DIŞINA TAŞINIYOR

 

Sultangazi’nin Kurban Satış ve Kesim Merkezi sorunu vardı. Esentepe’de ve Malkoçoğlu Mahallelerinde yaptık. Şehri kirleten ve daha doğrusu koku yayan bir merkez oluyordu. Kendi yerimize de yapıyorduk. Şahıs mülkiyeti üzerine yapıyorduk. Her faaliyet sonrası dava açılıyordu. Bedaş’ın aktarma istasyonu var. Malkoçoğlu’nun alt tarafında. İmar düzenlemesi ile 50 bin m2 mülkiyet kazandırıyoruz. Kurban kesim ve satış alanını burası yapıyoruz. Şehir içerisinde Adakçılar da olmayacak. Onları oraya taşıyacağız. 12 ay boyunca orada olacaklar. Şehir kirlenmeyecek. Sabit bir kurban satış alanımız olacak. Bu bölgede İBB’nin çevre koruma ekipleri ile uğraşıyoruz. Alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Anlatmaya çalışıyoruz, şehre hizmet edecek bir kurban alanı yapmak istiyoruz.

 

Bu sözlere CHP’lilerden “25 yıldır niçin yapmıyordunuz?” diye sataşmalar olunca Başkan Dursun “Siz yapın, sizin yapmaya niyetiniz yok? Ak Parti’nin bugüne kadar yapmadığını hiçbir surette yapmıyoruz diyorsanız oy istemeyin insanlardan. Yapma niyetiniz yoksa lütfen bırakın gidin! Sultangazililer adına teşekkür et, biz bulduk bu alanı.” cevabını verdi.

TÜBİTAK RAPORUNUN TAKİPÇİSİ OLDU

 

Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni oluşturduk. Alibey Barajı korumu ve su toplama havzasının daraltılması için çalışmalarımız var. TUBİTAK raporu hazırlayacak ve İSKİ’ye gönderecek. Gazi, Zübeyde Hanım, Cebeci, Habibler hatta Yayla’ya kadar uzanan hatta netice almış olacağız bu neticelenirse. Ama biz takip ediyoruz ve çözeceğiz.

PARK VE YEŞİL ALAN SAYISI 309 OLDU

 

16 yeni park ve yeşil alanı kazandırdık ve 309 parkımız oldu. 126 parkımızda yeşil alanlar revize edildi. Caddelerdeki yeşil alan oluşturmalarda İBB yetersiz kalıyor biz yapıyoruz.15 bin 913 cadde, sokak, okul, park ve yeşil alanlardaki bitkilendirme çalışması yapıldı. Parklardaki kent mobilyalarını biz yapıyoruz.

PARLAK GÜVENLİK KAMERASI İLE İZLENİYOR

 

20 parkımız Güvenlik Kamerası kayıtları ile izleniyor ve kayıt ediliyor. İlçemizin 44 noktasında internete bağlanabiliyorsunuz. Atlı Polis Birliklerimiz Sultangazi’ye taşındı ve tesis yaptık. 3. Etap Şehir Ormanı Projemiz, Cebeci Mahallesi Millet Bahçesi, Su Yolları Projemiz var. Sıfır Atık ile ilgili projelerimiz var. Atık Getirme Merkezimiz var.

İHTİYAÇ SAHİBİ 45 BİN 615 AİLEYE YARDIM ELİ UZANDI

 

Sosyal Belediyecilik hizmeti olarak 45 bin 615 ailemize gıda yardımında bulunmuşuz. 4 kişilik bir aile dersek 170 bin kişiye dokunmuşuz. Pandemi döneminde kriterleri genişlettik. Benim ihtiyacım var diyen kim varsa gönderdik. 1436 aileye sosyal destek kartı sahibi ve alışverişini kendi istedikleri gibi kullanıyorlar. Her ay 400 bin TL nakit destek veriyoruz. Bu harcamalarını da Sultangazi içerisinde yapıyorlar. 103 çölyak ailesine 718 gıda kolisi gönderiyoruz. Glütensiz yiyecekler gönderiyoruz. Bu koli gönderimi düzenli olarak yapılıyor. Bitlis’ten 52 ton patates aldık ve 2 bin 500 aileye verdik. 100 ton daha aldık patates ve soğan. Onları da dağıtacağız. Sultangazi’de Mülteciler için yaptığımız çalışmalarımız var. 60 bine yakın Suriyeli ve 18-19 bin Afgan ve Pakistanlı yaşıyor. 12 branşta eğitim ve topluma uyum faaliyetleri veriyoruz.

SAAT KULESİ ŞEHRİN YENİ BULUŞMA ADRESİ

 

Arkadaşımız gördüğü ve görmelerini istediğimiz bir yerdi Saat Kulemizi. Biz bunu yaparken herkes görsün, Sultangazi’nin dışından gelenlerde görsün istedik. Bunu görün başka bir şey de görmeyin demedik. Şehre estetik dokunuşlar yapmak zorundasınız. Şehir yaşayan bir varlıktır. Dolayısıyla çeşitli temalarla zenginleştirmelisiniz. Seçim döneminde ifade etmiştik saat kulesini kazandıracağız diye yaptık. Bu saat kulesi 2. Abdülhamit Han’ın Meksiko City’de ve Filistin’de yaptırdığı saat kulelerinin formlarından esinlenilir. 2. Abdülhamit Han hükümetinin 30. Yılında 30 ülkede saat kulesi yaptırmıştır. Osmanlının varlığını oralarda hissettirmiştir. Bizim medeniyet kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Zamana değer verdiğimizi gösterir. Günün anlam ve önemine göre renklere bürünür. Yeşilay Haftasına yeşile bürünür söz gelimi.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ KREDİ KULLANMADI BOÇLANMA YAPMADI

 

Başkan Dursun İBB’nin Sultangazi’ye yaptığı ve yapmadığı projeleri de koydu. Başkan Dursun İBB’yi eleştirdi ve “2 yılı geçti 1 kuruşluk bir kredi kullanmadı. Borçlanma yapmadık. Kendi dönemimizde 1 TL’lik faiz ödemedik. Bu kadar şeyi kendi bütçesi ile yaptı Sultangazi Belediyesi. Bize emanet edilen parayı hakkıyla kullanmak ve korumak için çaba sarf ediyoruz. İBB’ye 16 Milyar TL borçlanma yetkisi verildi. Sadece 29 Milyar TL bütçesi vardı. İBB’nin borcu 42 Milyar TL’dir, AK Parti bıraktığında 21 Milyar TL’ydi dedi. Sultangazi Belediyesi 1 TL Borçlanma yetkisini kullanmadı. 17 Milyon TL arsa satışımız oldu. Hizmet ediyoruz. Bizim üzerimize düşen şey anlatmak. Anlattıklarımız gören biz göz, işiten bir kulak ve ahlak sahibi bir vicdan için geçerlidir. İBB Gazi Mahallesi’ndeki hizmet tesisinde bir çivi bile çakmıyor, mevcut hali yıllardır aynı. Esentepe Hizmet Tesisini İBB yapmıyor. Bizim dönemimizde projelendirilen hizmetlere de başlanmadı. Cumhuriyet Mahallesi ve Malkoçoğlu Hizmet Tesisleri duruyor tozlu raflarda duruyor. Yunus Emre Mahallesi Pazar Alanı için İBB yapmıyoruz dediler. Biz projemizi oluşturduk ve yapacağız. Habibler Bölgesinde 1 adet spor salonu yapıldı ama 9 adet daha yapılacaktı bekliyoruz. Cebeci Şehir Parkına projesi hazırlanan bir kütüphane var, açılmıyor, bu proje uygulanmıyor. Ama onun yerine kiralık binada kütüphane açılıyor. Sultangazililerin Bütçesinin 40’ı her ay Büyükşehir’e gider. Atatürk Bulvarının kuşaklama bulvarına çıkış projesi var. Bunu da İBB yapmalıdır. Ekrem İmamoğlu’nun taahhütlerinde de var. Malkoçoğlu Meydan projesini de İBB iptal etti. Ölümlü kazalar oluyor bunu yaptıralım hep beraber. Sultangazi Kent Meydanı Projesi kamulaştırma konusunda hızlanmalıdır. Bulvar Konutlarımız var ve meydanımıza kavuşuruz. Vezneciler-Sultangazi Metro Projesi vardı, Ekrem Bey de taahhüt etmişti. Bunu da yaptıralım. Mescid-i Selamdan Habibler Mahallesi’ne tramvayın uzaması lazım İBB’nin de bunu yapması lazım.”

CAMİ VE CEMEVLERİNE DESTEK SÜRÜYOR

 

Camilerimize de destek oluyoruz, Cemevlerine de çeşitli hizmetlerimiz var. Esenlerde Hz. Ali Cemevi yer tuttu ve baştan aşağı biz yaptık. Gazi Cemevi’nde Hıdır Bey ile kendisi ile konuşabilirsiniz, farklı farklı işler yaptık. Habibler Cemevi de dâhil bunu. Muhtarlıklar, okul ve hastanelerimiz ile her şeyi yaptık pandemi sürecinde. Bu süreç zor bir süreç, sunum daha fazla zaman almama adına hızlı oldu. Alınmaya gücenmeye gerek yok. Birbirimize destek olalım, Bakanlıktan da destek alacağız, yeter ki hizmet gelsin, Sultangazilerin refah seviyesi artsın, rahat etsin. Sultangazi Belediyesi’nin, İBB’nin ve Bakanlıkların bütçesinin ilçemiz için seferber etmeliyiz. Daha düzenli bir kentte yaşayabilmeliyiz. Sultangazi’ye hizmeti getirmeliyiz. Biz ele ele vermeliyiz.

İBB ALDIĞI YÜZDE 40’LIK GELİRİMİZİN KARŞILIĞINI HİZMET İLE VERSİN

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu da söz alarak “Yaptığımız hizmetleri görmezden gelip, CHP’lilerin sadece saat kulesi ve sanat sokağını tekrarlamalarından sonra alt yapı, üst yapı, sosyal yardımlar, çevre, kültür ve eğitim alanındaki önemli projeleri Sayın Belediye Başkanımız detayıyla anlatmıştır. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Her mecliste olduğu gibi CHP’li Meclis üyelerinin mesele İBB olduğunda Sultangazi’ye destek yerine köstek olduklarını her zaman tercih ettiklerini görmek gereklidir. Sultangazi Belediyesi’nin gelirlerinden yüzde 40’lık payın kesilmesinden dolayı hizmet beklemekteyiz. Devlette devamlılık esastır, CHP’liler siz yapmadınız biz de yapmıyoruz mantığı ile yola çıkıyorlar.” konuşması yaptı.

EĞİTİM HER ZAMAN ÖNCELİK OLDU

 

Her şey eğitimle başlar diyen Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Sultangazi’nin eğitim konusunda önemli bir mesafe kat ettiklerinin altını çizdi. Başkan Dursun, “Belediye olarak eğitime verdiğimiz önem ortadadır. İlçemizdeki mevcut okullarımızın fiziki kalitesini yükseltirken, ilçemize Fen Lisesi gibi nitelikli okullar kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Malkoçoğlu, Yayla ve Habipler Mahallerimize okuyucuya binlerce seçenek sunan Kitap Kafeleri kazandırdık, ilçemize bir Çocuk Kütüphanesi de kazandırdık. Şu anda 13 kütüphane ile ilçemize hizmet veriyoruz. Gençlere yönelik SEDA kurslarımızla da binlerce yavrumuzu lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlıyoruz. Fiziken ve ruhen sağlıklı gelişebilmeleri için gençlerimize yeni spor alanları kazandırıyoruz.” dedi.

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK TAM ANLAMI İLE UYGULANIYOR

Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun sosyal belediyecilik anlayışıyla bu zorlu süreçte ilçede bulunan ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzattıklarını belirtti. Başkan Dursun, “Yapılan araştırmalar sonucu ihtiyaç sahibi komşularımıza gıda kolisi dağıtırken, ailelerimize post cihazının olduğu her yerde geçerli olan sosyal destek kartı uygulamasıyla da destek oluyoruz. SUDE ( Sultangazi Aile Destek Evi ) ile ihtiyaç sahibi aileler ve hayırseverler arasında köprü oluyoruz. SUDE sayesinde onlara giyim, temizlik, kırtasiye malzemesi gibi temel ihtiyaçlarını temin ediyoruz. Engelli vatandaşlarımız için medikal malzeme desteğinin yanı sıra, engelli araçlarımızla onların sosyal hayata karışmalarına yardımcı oluyoruz. Çölyak hastaları için hazırladığımız glutensiz gıda kolileri ile bu rahatsızlığı yaşayan komşularımıza çok önemli bir destek veriyoruz. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önüne kurduğumuz İkram Çeşmesi’nden akan sıcak çorbalar binlerce kişinin içini ısıtıyor. Burası, diğer ilçelerden de hastaneye gelenlerin Sultangazi için hayır dua ettikleri bir hizmet haline geldi.” dedi.

 

SU-MEKÂN KADINLAR İÇİN BÜYÜK HİZMET

 

Sadece kadınlara yönelik hizmet veren bir merkez olan SU-MEKAN’ı (Sultangazi Kadın Kültür Sanat ve Mesleki Eğitim Akademisi) hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Dursun, “Burada çeşitli atölyeler, çok amaçlı salon, spor salonu gibi bir çok hizmet alanı yer alıyor. Ayrıca, SU-MEKAN’da kadınlara özel danışmanlık hizmeti veren SADEM’i kurduk. Sanattan spora birçok alanda ilçemizdeki kadınlara yönelik kurslar, etkinlikler, geziler gibi faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Kadınlara ve gençlerimize yönelik çalışmalara ayrı bir önem veriyoruz” diye konuştu.

 

HER ZAMAN YENİ PROJELER YENİLİKLER VAR

 

Başkan Dursun, ilçe sakinlerinin birçok ihtiyacını tek bir çatı altında bulabileceği hizmet tesisleri ile bilgiler de verdi. Başkan Dursun, “Yapımında sona yaklaştığımız Eski Habipler Mahallesi Hizmet Tesisi’nin projesine yüzme havuzu da ilave etmiştik. Yakın zamanda tefrişatını da tamamlayarak hizmete açmayı planladığımız yüzme havuzundan kapalı pazar alanlarına, kütüphaneden atölyelere, kuaförden E-Spor’a birbirinden farklı bölümleri içinde barındıran tesis, mahalle sakinlerine tek bir çatı altında birçok hizmet sunacak. Diğer yandan, ilçemize çok fonksiyonlu 2 ayrı Kültür Merkezi kazandırıyoruz. Spor merkezi, atölyeleri, ders çalışma alanları ve taziye kabul alanlarını içinde barındıran İsmetpaşa Mahallesi’ne inşa edilen Kültür Merkezi’nin de kısa zamanda tamamlanmasını planlıyoruz.  Yapımına devam ettiğimiz Uğur Mumcu Kültür Merkezi; meslek ve sanat atölyeleri, kadın spor merkezi, Sultan Kadın el emeği ürünleri sergi ve satış ofisinin yanı sıra kadın erkek taziye salonuyla da bu yıl içinde hizmet vermeye başlayacak.” diye konuştu. İlçeye birçok yeni merkez kazandıracaklarını ifade eden Başkan Dursun sözlerine şöyle devam etti: “Esentepe Mahallemize içinde Engelliler Merkezi de bulunan Gençlik ve Spor Merkezi kazandırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığımızla görüşmeler yaptık. Yakında ihale ederek yapımına başlıyoruz. Gençler, merkezde bulunan yüzme havuzu sayesinde dört mevsim doyasıya havuzun tadını çıkarırken, spa merkezi, fitness, aerobik ve pilates yapma imkanı da bulacak. Birbirinden farklı aktivitelerin yer alacağı merkezde, projelerimiz arasında yer alan engellilere yönelik yatırımlardan birini de hayata geçirmiş olacağız. Engelli Merkezi’nde grup ve bireysel çalışma odaları, oyun odası, psikolojik danışma odaları yer alıyor.” diye belirtti.

Başkan Dursun, İsmetpaşa Meydanı’na yapılan Sanat Sokağı hakkında da konuştu. “Şehrimize renk vermesi adına yüzlerce şemsiye ve aydınlatma feneriyle dekore edilen Sanat Sokağımız’daki fonksiyonları pandemi dolayısıyla ertelemiş olduk. Bu alanda, sokak satıcıları için yerler, sanat alanları, dekoratif peyzaj düzenlemeleri gibi çalışmalar da yapacağız.” dedi.

 

PANDEMİ DURDURMADI HİZMETLER YAPILMAYA DEVAM ETTİ

 

Tüm Dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bu süreçte ilçe genelindeki tedbirlerin en üst seviyeye çıkarıldığını Belirten Başkan Dursun, ilçe sakinlerinin sağlığı için 7/24 demeden çalıştıklarını belirtti. Başkan Dursun, “Öncelikle süreci en iyi şekilde yürüten Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürü borç biliyoruz. Bizler de Sultangazi Belediyesi olarak bu süreci titizlikle takip ediyoruz. Salgının başından itibaren saha ekiplerimizle gece gündüz demeden ilçe sakinlerimizin sağlığı için çalışmalarını sürdürüyoruz. Cadde, sokak, park, belediye hizmet binaları, kamu kurumları, hastaneler, ibadethaneler, okullar, servis araçları gibi araç ve insan yoğunluğun olduğu yerlerde düzenli olarak dezenfekte ve temizlik çalışması gerçekleştirdik. Koronavirüsle mücadele çalışmalarına ilçemiz genelinde devam ediyoruz.” dedi.

OY ÇOKLUĞU İLE ONANDI

 

Sultangazi Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci oturumunda Başkan Dursun’un konuşmasının ardından CHP sıralarından da eleştiriler geldi. İYİ Parti ve MHP raporu eleştirmedi. İYİ’ler CHP ile hayır derken MHP Ak Parti ile evet oyu kullandı. Meclisin onayına sunulan Sultangazi Belediyesi’nin 2020 Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Manşet - 22:08 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HOŞ GELDİN MÜDÜR DEMİR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’nin 20 yıllık Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir başlattığı hukuk mücadelesinden yüzünün akıyla çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluru ile Kıdemli Eğitimci Demir görevine nihayet başladı.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’in “Deprem Mağduru Türk Çocuklarını Suriyelilerin Bütçesinden Servislerle Yeni Okullarına Taşıttığı” gerekçesi ile haksız, hukuksuz ve […]
 • 02
  23 NİSAN COŞKUSU PANDEMİYE YENİK DÜŞTÜ
  HABER: ENGİN BELLİ   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Sultangazi Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk takdim merasimi gerçekleştirildi.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk takdiminin ardından CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Çelengini sunan CHP İlçe […]
 • 03
  CONAX SULTANGAZİSPOR 2. KEZ KAMPA GİDECEK !
  Pandemi nedeniyle liglerin başlama tarihi Mayıs ayının son haftasına ertelendi ama Conax Sultangazispor çalışmalarına ara vermiyor. Beykozspor ile hazırlık maçı yapan ve kazanan BAL Ligi temsilcimizi bu hafta sonu da Yeşilköyspor ile karşılaşacak. Hedefleri 3. Lig olan temsilcimiz Antalya kampını bitirip ilçemize dönmüştü ancak şimdi 2. Kez kampa gidecek. Şampiyonluk için büyük özveri ile çalışan […]
 • 04
  BARAJLARIMIZ YÜZDE 80 DOLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Geçtiğimiz Aralık ayında yüzde 20’lere kadar gerileyen İstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı Nisan ayı itibariyle yüzde 80’lere ulaştı. Yağış sistemlerinin etkili olması ve su tasarrufunun sonucu olarak görünen doluluk oranında İSKİ’nin verilerine göre doluluk oranı yüzde 80,14’e ulaştı. İstanbulluların su sıkıntısı çekmeden rahat bir yaz mevsimi geçireceği yüzleri güldürdü. İSKİ’nin verilerine göre […]
 • 05
  HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAZAMAN
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   İnsanlık korona virüs illeti ile boğuşurken on bir ayın sultan Ramazan-ı Şerife nihayet kavuştuk. Bir yanımız sevinç bir yanımız hüzün oldu bu yıl. Mübarek ayda ibadetlerimizi gerçekleştirirken pandemi durumunu yaşamak zorunda kalıyoruz. Camilerimizde okunan Kur’an-ı ve teravihin maneviyatını yaşayamamak da ayrı bir hüzün oluyor. Ama her şeye rağmen İslam Âleminin […]