11° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KAR TUZU YOLLARI PATATES TARLASINA ÇEVİRDİ

Manşet - 24 Şubat 2021 03:16 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Belediye çalışmayahhh…

Sokağımda kar var yürüyemiyahhhh…

Tuzlukla mı tuz döktünüzzzhayahhh….

 

Herkes hatırlar sanırım, izlerken yüzünde tebessüm olmayanımız yoktur herhalde, kamuoyunda “kürtaj dayı” diye bilinen Anadolu’nun tatlı şivesini kullanan bir dayımız vardı. Biraz gülümseyelim diye bu dille başlayayım köşe yazıma istedim. Dili “röportaj” kelimesine dönmeyince “kürtaj yapıyoruz” diye anlaşılmıştı. Oysaki ne tatlı ifade ediyordu kendini dayımız… Belediyelerin karla mücadelesini başarısız bulanların anlamsız ve gereksiz çığlıklarını tam da şivenin tatlı dil kazasına benzetiyorum. Karla adeta savaşan Yerel Yönetimleri başarısız bulan gereksiz çıkışları aklımda bu dil kazası ile birleştirince irrite oluyorum! Sultangazi’nin yollarına dökülen 2 bin 500 toz kar tuzuna, bu tuzun asfaltı nasıl bozduğuna ve yolların ne şekilde patates tarlasına dönüştürdüğüne değinmeden birkaç açıklama kaleme alacağım… Ne parmakları donan işçileri düşündük ne de asfaltın bozulacağını hesaba kattık…

Hadi gelin bunları niçin yazdım açıklayayım!

 

Kıymetli okurlarım, İstanbul orta iklim kuşağının etkisinin hissedildiği bir kenttir. Kış mevsiminde ya bir ya da iki kez kar yağışı alır kentimiz. Dondurucu soğuklar da öyle günlerce sürmez kar kütleleri de sokaklarda günlerce kalmaz. Öte yandan barajların asıl su kaynağı da kar yağışıdır. Toprakla buluşamayan kar kütleleri de Yerel Yönetimler tarafından toplanıp barajların su toplama havzalarına döküldü. Bunun en iyi örneği ise Sultangazi Belediyesi yaptı. Çevreci yaklaşımından ötürü Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’u tebrik ediyorum, bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

 

İstanbul’un ilk kar sınavı geçtiğimiz aylarda olmuş, İlçe Yerel Yönetimleri hatta İBB sınıfta kalmıştı. Başarı olmuş ancak ilk Pazartesi sabahın ilk saatlerinde yoğun kar yağışı bastırınca işlerine gitmek isteyen, araçlarını hareket ettiren vatandaşlar yollarda rezil olmuştu. Bakın İBB’nin ve İlçe Yerel Yönetimlerinin yüzde 80 başarısına rağmen “başarısız” diyorum! Dikkat edin bu söylemlerime! Vatandaşlar sosyal medyadan Yerel Yönetimlere yüklenmişti. Hatırlayın!

Gelelim ikinci kar yağışına!

 

Geçtiğimiz haftaki kar yağışında ise hem İBB hem de Yerel Yönetimler öyle bir hazırlık yapmışlardı ki görenler şaşırdı. Takdire şayandı. Envanterde olan iş makinelerine kiralanan kepçe, greyder, kamyon vs de eklendi. Hemen hemen her ilçe belediyesi ilk kar sınavında yaşandığı gibi vatandaştan olumsuz eleştiri almamak için tüm gayreti ile çalıştı.

 

İstanbul için ikinci kar yağışında İstanbul Manşet Gazetesi olarak sahadaydık. İlk kar yağışı düştüğünde kentin en sert iklim bölgelerinden olan Sultangazi ilçesindeydim. Onlarca caddede ve sokakta fotoğraf dahası video çektim. Karla Mücadele yapan işçi kardeşlerimiz de Gazetemize video ve resim çekip gönderdi. Niçin mi? Biz çalışıyoruz diyebilmek ve halkımız bizi görsün adınaydı. Biz de bunları paylaştık. Çünkü işlerini layıkıyla yaptılar!

Sokaklar kardan kürendi ve tuzlandı, işçiler teyakkuza geçirildi, ellerinde kürekler parkları açtılar, kaldırımları kürediler, Belediye Başkan Yardımcıları dahil 3-5 saatlik uyku ile geceyi gündüz etti. İşçiler yoruldu, Yönetim kadrosu sokaklarda oldu. Onlar da yoruldu.

 

Ama bir kesim var ki “istemezükçüler” diye adlandırayım ben bunları, ne yaparsanız yapın memnuniyet olmadı! Hizmeti görmediler! Sultangazi Belediyesi ve İBB’den örnek göstereyim daha iyi anlayın. İlçede İBB ve Sultangazi Belediyesi adeta yarış yaptı. Başkan Dursun ve kurmayları sabahlara kadar ayaktaydı. Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç’ı çalışmaları bizzat sokaklardan koordine etti, neredeyse evinin yolunu unuttu tıpkı karla mücadele eden işçi kardeşlerimiz gibi! Buna şahit olduk! Komşu ilçelere de fark attılar bu mücadelede. Başarılı bir çalışma yürüttüler hep bir elden. İşçisi Başkanı duyarlı vatandaşı el ele verdi. Memnuniyetsiz bir kesimi ise ayrı tutuyorum. Onlar gökten elmas yağsa başıma düştü acıttı diyen tipler!

Ama sonuç ne oldu?

 

Dükkânının önünü Belediyenin işçilerinin kardan temizlemesini isteyen mi ararsın, sokağı kardan kürenip gece yağan karla kapanınca Belediyeyi çalışmadı diye tutaka eden mi istersiniz hepsi vardı. Sokakta 10 cm kar görünce sarıldılar ellerindeki cep telefonlarına “Sultangazi Belediyesi çalışmıyor, İBB çalışmıyor!, Yönetim İstifaaa!”. Yahu rahatlarına pek düşkün toplumun metropol görmüş bazı simaları, siz bu mesajları yayınladıkça ne oldu biliyor musunuz? Başkanlar yardımcılarına, yardımcılar müdürlerine, müdürler şeflere, şefler de işçilere yüklendi. Daha fazla özveri ha gayret dediler! Elleri dondu işçilerin! Soğuktan nefes alamaz duruma düştüler. Yorgunluktan öldüler resmen. Mesai bitse de evimize gitsek diye illallah dediler. Sırf hizmeti görmek istemeyen bir kesimi mutlu edebilmek için çalıştılar resmen. İddia ediyorum bu çalışmaları da abarttılar!

Öyleki, İYİ Parti Sultangazi İlçe Başkanı Sinan Taşkın Bey kendisine ulaşan bir işçinin şikâyetini Gazetemize iletti. “Sultangazi Belediyesi’nde şef Mustafa bize zulüm ediyor! Sürekli kar temizletiyor!” mesajını gönderdi. Sinan Bey muhalefet partisi lideridir ilçede. Akıllı bilinçli bir siyasetçidir. İstişare yaptık. Yerel Yönetimlerin işi abarttığını, vatandaşın sınırsız isteklerinin bir türlü bitmediğini hatta emekleri sürekli başarısız gösterme çabalarının işçilere zulüm olarak döndüğü kanaatine vardık. İşçiye zulüm eden Şef Mustafa değil ne yaparsanız yapın memnun olmayan vatandaşlardı!

Şimdi hadi başka bir perspektiften bakalım!

 

Sadece Sultangazi Belediyesi 2 bin 500 ton kar tuzunu sokaklara ve caddelere serpmiş geçen haftaki yağışta! 1700’ye yakın sokak ve onlarca cadde var. Her bir sokağa işçi konulamadığı için kusura bakmayın rahatına pek düşkün hep memnuniyetsiz arkadaşlar! Bu sayıyı öğrenince yahu dedim yollar ne haldi acaba? Üşenmedim çıktım mahalle mahalle gezdim. Yollar patates tarlası gibi! Solüsyon ve kar tuzu bu, yakar eritir asfaltı! Allah sizi inandırsın Turizmci olan Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Dostumuz İYİ Partili Kemal Karuç’tan yardım istedim haber aracım için! Aracımda ne rot kaldı ne balans! Takır tukar ses geliyor araçlardan! İşimize Kemal Beyin tahsis ettiği bir araçla devam ettik. İstanbul genelinde de durum farksızdır herhalde.

Umarım mutlusunuzdur pek kıymetli rahatları olan kimi vatandaşlar!

 

Belediye çalışmıyor, sokağım kapalı dediklerinde işçiler kan ter içinde kaldı. Tuzlama araçları İBB bir yandan Sultangazi Belediyesi bir yandan bastılar tuzu yollara. Sokağa çıkma yasaklarında kaymak gibi yapılan asfaltlar patates tarlasına döndü. Buraya kara asfaltın yarıklarının resmini koymayacağım. Ama yazıktır! Bakın CHP’li Meclis Üyesi Zeki Görer’in evinin önü kardan kapanmıştı. Zeki Bey Sosyalist Gelenekten gelen bir Siyaset İnsanıdır. İhtiyaç olsaydı önce o kendi evinin önünü açtırırdı. Aracını bile çıkartmamıştı kara kışta. Gitti çalıştı ve ihtiyaç olan yerlere müdahale ettirdi küreme araçlarını!

Merak ediyorum Van’da, Erzurum’da ya da İsveç’te Norveç’te yaşasaydınız nasıl tepki verecektiniz?

 

Hepi topu 3-5 gün kar gördünüz, ellerinizdeki telefonlarda olan sosyal medya dediğiniz facebook, instagram, twittere gibi ıvır zıvıra sarıldınız. Yaptınız eleştirileri! Değerli arkadaşlar Dünya’da Kuzey Ülkeleri ayalarca kar altında kalıyor! Türkiye’de Kar yağdığı zaman köy yolları kapanıyor, doğu da kentlerde hayat duruyor. Kar bir doğal olaydır. Merak ediyorum Norveç’te ya da Van’da yaşasaydınız ne yapacaktınız! Altı üstü 3-5 gün kar gördünüz. Hafta sonu kardan adam yaptınız, kartopu oynadınız. Sonra Pazartesi bilinçsizce vicdansızca eleştirdiniz. Kar lastiğiniz olmadan çıktınız yollara? Kaydınız durdunuz. Tuzzzzz dediniz! Ne oldu? Yollar patates tarlası oldu. Belediyeler yeniden asfalt çalışması yapacak. Milli Ekonomiye sizin rahatınız zarar verdi! İşçiler sizin yüzünüzden zulüm gördü. Caddeler açıktı, acil hastalar ambülanslarla alındı, iş makineleri diyaliz hastalarının kanser hastalarının yardımına koştu! Koştu da ne oldu? Zerre memnun olmadınız.

Sahte yardım çağrısı bile dikkate alındı!

 

Bakın, Yayla Mahallesi en kuzeydeki mahalledir Sultangazi’de. Bir asalak vatandaş Sultangazi Belediyesi’ne ulaşıyor diyor ki “Acil hastam var, sokağımı açın!”. Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç talimat veriyor, 30-35 dakikada gece yarısı yol açılıyor. Sonuç? İhbarın sahte olduğu anlaşılıyor. Keyfi bir ihbar milli servete zarar veriyor. Unutmayın istekler sınırsız imkânlar kıttır. Her sokağa iş makinesi ya da işçi tahsis edilemez! Bunu niçin anlamadık?

Köşe yazımın kapak fotoğrafında kullandığım, yüzleri gülümseten, Anadolu şivesinin en tatlı halinin kullanıldığı sözlerden esinlenerek “Belediye Çalışmıyahhcılar!” siz hakikaten bu ülkeyi ve milleti seviyor musunuz? Bu soruyu önce kendinize sorun. Sonra şikâyet edin. Her şey bitti! Kar kalktı şehrimizden. Caddelerin açık olduğu, ana arter görünümlü sokakların kapanmadığını dile getirseydiniz ne olurdu? Daha az tuzlama yapılır, işçiler daha az yorulurdu.

Kar yağdı tuz, tuz asfaltı bozdu şimdi de asfalt istiyoruz değil mi?

 

Yapmayın, az memnun olun, kar yağışının keyfini çıkartın. Az rahatınızı bozun, senede hepi topu 6-7 gün varın kar sokağınızı kapatsın. Özel araçlarınızı koyun kenarı İETT’nin keyfini sürün. Klimalıdır, deneyin! Şimdi bozuk asfaltta kimi düşüp kolunu bacağını kıracak, çoluk çocuğun belki canı yanacak, çoğumuzun araçları hasar görecek. Ama durun sosyal medya var değil mi? Hadi “Asfalt isteyyokkhhh!” diye yazın!

Varın şimdi bu yazdıklarımdan sonra siz düşünün. Kışın kardan yazın sıcaktan bunalıyoruz. İnanıyorum bu memnuniyetsiz arkadaşların elinden gelse yaz mevsiminde klima isterler sokaklara. Türk Milleti her şeyin en iyisini hak ediyor da biraz da kanaatkâr olmak gerekmez mi? Hangi cadde kapalıydı? Hiçbiri! Hangi hastaya yardım gitmedi? Hepsine gitti! CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik İBB’nin bir hasta kurtarışının videosunu yayınlamış gurur duydum. İBB’de çalıştı Sultangazi Belediyesi’de çalıştı.

Sizlere farklı bir bakış açısı göstermek adına bu köşe yazımı yazdım. Kelime dağarcığım çok, söyleyecek sözlerim var… Bu sebeple uzun oldu köşe yazım. Zahmet edip okuduğunuz için siz değerli okurlarıma teşekkür ederim. Devletimize, Yerel Yönetimlerimize destek olalım! En ufak sıkıntı da tutaka yapmayalım idarecileri. Seneye de kar yağışında bol bol eleştirileriniz okuruz yine, şaşırmam ben buna! Sizden beklerim memnuniyetsiz istemezükçü arkadaşlar! Türkiye’nin aydınlık günlerini bekleyen kıymetli okurlarım, esen kalın, sağlıcakla…

 

Manşet - 03:16 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  FATİHLİLER FATİH’TEN KAÇIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul’un merkez ilçesi Fatih’ten göç yaşanıyor. Semt sakinlerinin kaçtığı ilçe olan Fatih’te resmi verilere göre 2020 yılı nüfusu 396 bin 594 kişi olarak açıklandı. İlçenin 2019 nüfusu ise yine resmi veriler göre 443 bin 090 kişiydi. Fatih’ten son bir yılda 46 bin 496 kişinin ilçeden başka ilçe ve illere göç ettiği […]
 • 02
  SAHTE FACEBOOK SAYFASI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı (Gazi Cemevi) Başkanı Hıdır Karadaş’ı sahte Facebook sayfasında yapılan paylaşım adeta çileden çıkarttı. Başkan Karadaş’ın HDP’den ayrılıp CHP’ye üye olduğu iddiası isimsiz paylaşımda yazılınca sinirler gerildi. Başkan Karadaş, HDP Sultangazi İlçe Başkanı Ali Yurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gazi Cemevi’nde Yerel Gazetecilere açıklama yaptı ve […]
 • 03
  BAŞKAN DURSUN İMAMOĞLU’NUN YAPAMAYACAĞI SÖZÜNÜ HATIRLATTI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun 2020 yılı Faaliyet Raporunda muhalefet sıralarından gelen eleştirilere tek tek yanıt verdi. CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Cebeci Taş Ocaklarını Kapatacağım” sözünün ardından bölgeye gelip pansuman kararlar aldığı ziyarete “Niçin Sultangazi Belediyesi’nden katılım olmadı?” diye sorunca aldığı cevap düşündürücü […]
 • 04
  MUHALEFET FAALİYET RAPORUNA VİZE VERMEDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri 2020 yılı Faaliyet Raporu Görüşmelerinde iktidara destek çıkmadılar ve raporu reddettiler. İYİ Partili Meclis Üyeleri de rapor hakkında fikir beyan etmekten kaçındılar ancak Bütçe Görüşmelerinde Ak Parti ile hareket ederek verdikleri evet oyuna karşın bu kez Millet İttifakı ruhunu yaşatarak rapora CHP ile birlikte hayır oyu […]
 • 05
  CHP’Lİ GÖRER 40 YILLIK SORUN İÇİN KONUŞTU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nin Nisan ayı son oturumunda 2020 Faaliyet Raporu görüşmelerinde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Zeki Görer yaptığı konuşmada ilçemizde gecekondu hak sahiplerinin sorunlarına dikkat çekti. Görer rayiç bedenlerin yüksek olduğunu söyledi ve vatandaşın mağdur edildiğini dile getirdi.   CHP’li Görer konuşmasında özetle şöyle dedi; “Sultangazi Belediyemiz geçtiğimiz yıl Gazi […]