-3° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİHLİLERİN ÖLME HAKKI VAR AMA YAŞAMA HAKKI YOK MU?

Manşet - 11 Ocak 2021 01:40 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih’in kanayan yarasına çare olan Kentsel Dönüşüm Plan Notunu, Faşist ve İdeolojik tavırlı Şehir Plancıları Odası’nın, askıda itiraz süresinin bitimine 2 gün kala mahkemeye taşımasına Fatih’in Teknik İsmi Belediye Başkanı Ergün Turan “Buradan şu sonuç çıkıyor; Fatihlilere yaşadıkları binalarda ölme hakkı tanıyoruz ama yaşama hakkı tanımıyoruz! Bu plan notu askıda kaldı 1 ay boyunca. 1 vatandaşımız itiraz etti, reddettik. Sonra Şehir Plancıları Odası mahkeme süresi bitmesine 2 gün kala mahkemeye verdi. Bunu vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyorum. Bu işin hep beraber arkasındayız. Sonra da bu süreci devam ettireceğiz. ” diyerek adeta isyan etti.

 

Tarihi Yarımada’da Suriçi bölgesini kapsayan ve 10 bin binayı etkileyen, binaların hak sahipleri tarafından yıkılıp, herhangi bir hak kaybı olmadan yeniden yapılmasını sağlayacak olan plan notu Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulu’nun oy birliğiyle kabul edilmişti. Bu kararın mahkemeye itiraz süresinin dolmasına 2 gün kala TMMOB’ye bağlı Şehir Plancıları Odası söz konusu kararı bilimsel verilere dayanmayan dilekçesi ile “yürütmeyi durdurma ve iptali” için yargıya taşıdı. Bu itiraz ile beklenen Büyük İstanbul Depremi’nde Fatihlilerin canı hiçe sayılmış oldu. Öte yandan Fatih Yerel Parlamentosu da yok sayıldı. Zira Ak Parti, CHP ve MHP Gruplarının üzerinde uzlaştığı bir plan notuydu.

 

İşte bu itiraza beklenen Büyük İstanbul Depremi öncesi Fatih’in umudu olan Belediye Başkanı Ergün Turan 2020 yılını değerlendirdiği sosyal medya yayınında adeta isyan etti. Başkan Turan konuşmasında özetle; “Fatih eskimiş bir ilçe. 30 yıllık mühendisim. Fatih’in yenilenmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm plan notu konusunda Fatih’te insanlar evlerini mevcut halleri ile yıkıp yenileyebilecekti. Koruma kurulundan, İBB’den ve Fatih Meclisi’nden bu kararı geçirdik. Oy birliğinden bahsediyorum, oy birliği oldu. Siyaset üstü tuttuk bu işi. Bu plan notu askıda kaldı 1 ay boyunca. 1 vatandaşımız itiraz etti reddettik. Sonra Şehir Plancıları Odası mahkeme süresi bitmesine 2 gün kala mahkemeye verdi. Bunu vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyorum. Bu işin hep beraber arkasındayız. Sonra da bu süreci devam ettireceğiz. Kentsel dönüşüm kendi kendilerine yapacak şekilde devam etmesini istiyoruz. Siteleşmeye müsait bir ilçe değil burası. Bazen TOKİ’den geldiniz bilgilisiniz diyorlar, buradan şunu söyleyelim binaları birleştirme gibi bir çalışma yaparsak alttan çıkacak bir eserle yeni bir şey çıkarsa evlerine yapamaz durumda kalırlar. Oy birliği ile geçmiş bir karar var, Fatih’in kurtuluşu Fatih’in yenilenmesidir.” dedi.

FATİH İÇİN PROJELERİNİ ANLATTI

 

Başkan Turan sosyal medya yayınında Fatih için hizmetlerini ve projelerini tek tek anlattı. 2021 yılı Bütçe ve Performans Görüşmelerinde de bahsettiği projeler olduğu dikkatlerimizden kaçmadı. Fatih Meclisine anlattığı proje ve hizmetleri bu kez sosyal medya yayınından anlattı. Yaklaşık 1 buçuk saat süren yayın sırasında Başkan Turan önceliğinin çocuklar olduğunu söyledi. Başkan Turan “Çocuklarının mutlu olmadığı şehir mutsuzdur. Biz önce çocuklarımızı, gençlerimizi ve kadınlarımız mutlu edeceğiz.” diye konuştu.

 

Sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ederek başlayan Başkan Turan bir buçuk saatte özetle şu konulara değindi ve şunları söyledi;

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Vizyonu eyleme dönüştüren 2 bin 200’e yakın mühendisten çöpü süpüren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İyi bir ekiple çalışıyoruz Fatih’te.

Fatih, Türkiye’nin toplam tarihi eserlerinin yüzde 10’unu barındırıyor!

 

3 Büyük İmparatorluğa ev sahipliği yapmış bir ilçedir Fatih. Sokaklarında gezdiğinizde sanki Mehmet Akif Ersoy’un Peyami Safa’nın anıları ile karşı karşıya kalıyoruz. Çok etkileyici bir yer. Müslüman Türk Milleti açısından baktığımızda bu toprak parçası aynı alanda en fazla kültürel mirasın en yoğunlukta olduğu bölge burası. Türkiye’de ki toplam somut kültürel mirasın yüzde 10’u Fatih sınırları içerisindedir. İstanbul’da ki toplam kültürel mirasın ise neredeyse yarısı Fatih içerisindedir. Tarihin, kültürün, turizm ve ticaretin kentidir Fatih. Cumhurbaşkanımız aday olun dedi ve ben de oldum. Fatih’e hizmet etmeyi bir şeref olarak addediyorum. Fatih’te 400’e yakın fetih esnasında şehit olan şehit mezarlıklarımız var. Fatih İstanbul demektir. Hem Ermeni hem Rum Patrikhanesi bu ilçededir. Çok kültürlü bir İslam beledisidir Fatih. İlçemizde 300 cami, 90 medrese ve 510 tarihi çeşmesi var.

Pandemide de durmadık çalıştık!

 

Hiçbir Devlet insanının tecrübe etmediği bir dönemdir Fatih. Dünya’da diğer ülkelere göre çok iyi yönettik. Avrupa’nın birçok ülkesinden iyi durumdayız. Yerel Yönetim olarak Merkezi Hükümetimizin eşgüdümü ile iyi götürdük bu süreci. Pandemi nedeniyle ihtiyaçlı duruma düşen oldu. Dayanışma içerisinde bu süreci aştık. İhtiyaç sahibi kalmasın diye çok çaba sarf ettik. Pandeminin getirdiği süreçle birlikte gelirlerimiz azaldı ve giderlerimiz çoğaldı. Bu süreci yüzde yüz bütçe gerçekleştirmesi ile gerçekleştirdik. Bize kim ulaşıyorsa aç açık kalmamalıdır dedik ve geçirdik bu süreci. Salgın hızımızı kesmedi ama yükümüz arttı. Yüzde 99 Bütçe gider gerçekleşmesi ile 2020’yi tamamladık.

Ayasofya’yı açılması bizim dönemimize nasip oldu!

 

Bazıları açısında yılın felaketi olarak söylendi. Bu kadar toplumuna yabancı bir kitle ile karşı karşıyayız. Ayasofya’nın açılışı bir hayaldi ve gerçekleşti. Sosyal Mesafeye uyarak insanlarımızın ilgisi hiç eksilmedi Ayasofya’ya. Bizim bir katkımız yok ama bizim dönemimizde açılmasını mutluluk kaynağı görüyorum.

Başkan Turan konuşmasına Fatih’i anlatarak başladı ve projelerini tanıtarak devam etti. Başkan Turan çocuklara, kadınlara ve gençlere öncelik verdiklerini söyledi.

 

Fatih’ten göçen insanları tekrar ilçemize döndürmek için uğraşıyoruz. Herkesin Fatih ile ilgili bir beklentisi var. Fatih İstanbul olarak gözüküyor. İstanbul derseniz tüm ilçelerde yaşayan insanların beklentileri vardır. Türkiye’de İstanbul hayali kurulursa Fatih akla gelir. Fatih’te yaşayan insanlarımız yaşam önceliği bizim de önceliğimizdir. Şu ana kadar 9 adet kütüphane açtık. Kadırga Sanat Merkezimizi de açtık. Kalenderhane Kütüphanesini de açtık. İstanbul’da ki gençlerin tercihi olan bir kütüphanedir. Mahalle aralarında da kütüphanelerimiz var. Kültür ve Sanat hafızası olsun istiyoruz. Zeyrek Akademi, Uncu Hafız Halil Medresesi ve Medrese Davutpaşa hizmetlerimiz de var. Fatihimizde spora da yatırımlarımız sürüyor. Kapalı yüzme havuzu, kano kürek sporları merkezi var.

 

Kamulaştırma projelerimiz var. Kamulaştırmada kimseyi zorlamıyoruz. Herkesin gönül rızasını alarak yapıyoruz. Sur dipleri mezbelelik bir durumdaydı. Bunlarla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Yıkılan yerler sadece yeşil alan olacaktır. Kara Surları Projemizde bisiklet yolu, yürüyüş yolu ve yeşil alan kazanacaklar.

Çocukların olduğu her yerde keyifliyim!

 

Topkapı Mahallemizde de düzenleme yaptık. Parkımızı kamera ile donattık. Şehremini Saray Meydanını yeniledik. Yedikule Bahçe Projesi hazırladık. Tohumun kıymetini ve toprağın değerini bilen çocuklar yetiştiriliyor. Her bir bahçesi çocuklara ayrıldı. Kentte yaşayan çocuklarımız tarımı öğreniyor. Bir şehrin çocukları mutsuzsa o şehir mutsuzdur. Biz çocuklarımızı mutlu etmek istiyoruz. Burası bir hobi bahçesi değil. Çocuklarımızın eğitim aldıkları bahçeler. Okullarımızın öğrencilere eğitim verdikleri projedir.

Fındıkzade ve Yavuz Selim Yaşam Merkezlerimiz Göz Bebeğimiz!

 

Yaşam Merkezi olarak çok nitelikli işler yaptık. Güvenlik zafiyeti olan yerler vardı. Vatandaşlar da çok mutlu oldu. 46 parkta 250’ye yakın kamera ekledik. Canlı izleniyor. Emniyette izliyor. Hiçbir tesisi özel işletmeye vermiyoruz. Kamu işletiyor bu tesisleri.

Meydan Projelerimiz Fatih’i değiştirecek!

 

Sirkeci Meydan Projemiz var, Yenikapı’da Avrupa Garajı olan yerlerde düzenlememiz var. Yalı Mahallesi dönüşüm projemiz var. İhya edip çöküntü alanı olan yeri ayağa kaldıracağız. Atık Getirme Merkezi yapıyoruz. Kara Surları Projesi’nde kamulaştırmalar yapıldı. Topkapı ve Mevlanakapı arasında ki birinci etabımız bitti.  Kapalıçarşı restorasyonu yapılıyor. Kudep Ahşap Atölyelerimiz var. Evlerini yenilemek isteyenler için çok amaçlı bir merkez. Kültürel Miras Korumu Müdürlüğü ilk defa bizim dönemimizde kuruldu. Balat başta olmak üzere dış cephe yenilemeleri yapıyoruz.

Otopark projelerimiz devam ediyor!

 

Fatih’te 500 bine yakın kişi yaşıyor. Günde 2 milyona yakın kişi sirkülasyonu var. Uzun Yusuf’da 350 araçlık otoparkımızı yapıyoruz. Duhaniye Otoparkımız var. Bunun dışında otopark projelerimiz var. Biz rıza üzerine yıkım yapıyoruz. Vatandaşlarımızı mağdur etmiyoruz. Balat ve Paşa tarafında tek yön çift yön trafik uygulaması var.

Kadınlarımız öncelikli, Fatih kötü olaylarla anılmasın!

 

4 bine yakın kadınımız eğitim alıyordu kadınca merkezlerinde. Gelir de elde edecekler. Biri Millet Caddesi üzerinde olacak şekilde satış merkezi açılacak. Fatih markasının kötü suçla anılmasını istemiyorum. Fatih Kültür ile anılmalıdır. Kültür ve Sanat İlçesi olacak.

Öğrenci harici Fatih’te göçmenlere ikametgah verilmeyecek!

 

Fatih’te yeni karakollar açılacak. Güvenlik konusu Fatih için önemli. Fatih Göçmenlerin çok olduğu bir yer. Yeni bir göçmen ikamesi verilmeyecek. Sadece öğrencilere ikametgah verilecek.

Karagümrükspor Kulübü için çalışıyoruz, ya mevcut yerinde ya da dışarıda bir tesis yapılacak!

 

Fatih için Karagümrükspor Kulübümüz de önemlidir. Sporu çok seven biriyim. Gençliği kötü alışkanlıklardan koruyacak argümanımız spordur. Karagümrük için elimizde bir sihirli değnek yok. Devlet büyüklerimizle görüşme yapıyoruz. Ya mevcut standında yaptıracağız, 16 stadyum yapan biriyim Türkiye’de, bu dönemde bir tesis yapmayı arzu ederim. Tarihi bir sarnıçtır burası. Fatih Karagümrükspor’u tesis sahibi yapacak süreçlerin içerisindeyiz. Bu işin olması için inisiyatif alan bir ekibiz. Bu tesis mevcut yerinde yapılamazsa dışarıda bir tesis yapacağız. Amatör Spor Kulüplerine destek veriyoruz.

 

  

Manşet - 01:40 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  DİYARBAKIR’DAN SELAM VAR!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) Lideri Mustafa Sarıgül ile geçtiğimiz akşam yaptığımız zoom üzerinden basın buluşması sonrası Diyarbakır Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Serkan Genç aradı. Kendisi bizimle tanışmak istemiş. Şeref duyduk ve mutlu olduk. Diyarbakır’dan aranmak gururlandırdı bizi. Diyarbakır’ın özgür ve tarafsız sesi Serkan kardeşimiz siyasette de emin adımlarla yol yürüyen bir […]
 • 02
  BAŞKAN TURAN’DAN İŞÇİLERE MORAL DESTEĞİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Kar yağışının İstanbul’u etkisi altına aldığı şu günlerde Fatih’in sokaklarında canla başla çalışan Fatih Belediyesi’ne bağlı karla mücadele ekiplerine moral desteği Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’dan geldi. Sokaklarda Fatihlilerin hizmetinde karla mücadele eden ekipleri ziyaret eden Başkan Turan işçilere moral desteği verdi. Kar yağışının etkisini en az hissettirdiği denize yakın […]
 • 03
  SULTANGAZİ KAR SINAVINDA BAŞARILI OLDU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Karın yoğun olarak yağdığı ilçelerin başında gelen Sultangazi’de hayat olumsuz etkilenmedi. Gerek iş makineleri ile küreme yapan, tuzlama gerçekleştiren ve karla mücadele timleri ile sokaklarda çalışma yürüten, gerek sokak hayvanlarına mama dağıtan ve yardıma muhtaç insanlara el uzatan Sultangazi Belediyesi kar sınavında başarılı oldu. Karın çile değil keyif olduğu ilçe Sultangazi’de […]
 • 04
  BEYAZ ÖRTÜ İSTANBUL’U GELİN GİBİ SÜSLEDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul’a beklenen kar nihayet yağdı. Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile birlikte kar yağışı denize yakın ilçelerde düşük yoğunlukta olurken, kuzey ve iç ilçelerde ise yoğun yağış yaşandı. Beyazın büyüsüne kapılan vatandaşlar ise kartpostal gibi kareleri yakalamak için sokaklara çıktı. Çocukların kartopu savaşları yaptığı hafta sonunda renkli görüntülerde oldu. İBB, […]
 • 05
  İSTANBUL’A KAR GELDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası İstanbul’a ulaştı. Kenti etkisi altına alan kar yağışı ile denizden uzak kimi ilçeler beyaza büründü. Sultangazi’de öğlen saatlerinde başlayan kar yağışını fırsat bilen çocuklar ise sokak aralarında kartopu oynayarak karın tadını çıkarttı. İBB, Fatih Belediyesi ve Sultangazi Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlerin karla mücadele […]