-4° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

TÜRGEV’İN RUHSATI 8 YIL SONRA NİÇİN GÜNDEMDE?

Manşet - 9 Ocak 2021 03:53 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Fatih Belediye Meclisi’ni İstanbul Manşet Gazetesi olarak yıllardır firesiz takip ediyoruz ve adeta meclisin Fatihlilere açılan kurumsal hafızası oluyoruz. Birazdan kaleme alacağım konuyu dikkatle okumanızı kıymetli okurlarımdan rica ediyorum. “TÜRGEV üzerinden Kaftancıoğlu’na düzenlenen 10 buçuk yıllık iddianamenin siyasi intikamı mı alınmak isteniyor?” bu soruya yanıt arayacağız!

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ocak ayı son oturumunda yıllardır süren TÜRGEV tartışması yine alevlendi. Her dönem karşımıza ısıtılarak çıkan TÜRGEV’e yurt tahsisi konusu yeniden sahneye kondu ve Fatihlilerin Meclisini meşgul etmeyi başardı. Fatih Belediyesi’ne ait Silivrikapı Yurt Binası’nın mülkiyeti irtifak hakkı tesisi ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 2012 yılında 49 yıllığına ve 2018 yılında ise karar düzeltilerek 30 yıllığına tahsis edilmişti. Gazetemiz bu konuları haber yapmıştı. Bu kez de tartışmalar İBB’nin yurt için 1/1000’lik plan yapın yazısı ile başladı. Tartışmalar dakikalarca sürdü hatta yapının ruhsatsız olup olmadığı bile yılladır sorgulandığı gibi yeniden sorgulandı.

FATİHLİLER BU TARTIŞMADAN BIKTI

 

2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Yenileme Alanı ilan edilen Mevlanakapı Mahallesi’nde bulunan parkın da içerisinde olduğu 1409 ada için, 2012 yılında Kültür Varlıkları 2 Numaralı Korumu Kurulunun onayı ile Fatih Belediyesi ruhsatlandırıp ASL inşaata ihale ederek 2013 yılında kız yurdu binası inşa etti. Ancak yapılan yurt binası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen TÜRGEV’e protokolle önce 49 sonra ise 30 yıllığına tahsis edilince tartışmaları da beraberinde getirmişti. CHP Grubu o yıllarda plan değişikliklerine hayır dedi, tahsise hayır dedi, tahsis süresinin düşürülmesine hayır dedi, ezcümle TÜRGEV’in içerisinde olduğu her şeye hayır dedi ama 2021 yılında iddia ettiği gibi İBB onayı olma şartına bakmadı ya da 1/5000’lik planların varlığı dikkatlerinden kaçtı.

Yani 2009-2014 yıllarını kapsayan 6. Dönem Meclisinin konusu gelip içerisinde bulunduğumuz 2019 yılında başlayan 8. Dönem Meclisinde tartışma çıkarttı. İBB’den yeni gelen resmi yazısı ile Fatih Belediyesi’nden söz konusu yurt için 1/1000’lik planların tamamlanmasını usulen isteyince CHP Grubu’nun TÜRGEV hassasiyeti ortaya çıktı.

CHP Grubu müzakerelerde gündemin 9 ve 10 numaralı maddelerine ilişkin, teknik söylemlerinde kesin konuşurken, AK Partili Teknik İsim Meclis Üyesi Ramiz Polat’ın konuşması ile CHP’de söylemlerini iddia olarak dillendirmeye başladı. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz konusu yazı için “İBB 2012 yılından eksiklik bulmuş düzeltin demiş ise teşekkür ediyoruz, AK Partili Mehmet Bey de teşekkür etmelidir.” dedi.

 

CHP Grubu yapının ruhsatsız olduğunu iddia ederken, Ak Partililer söz konusu alanın Yenileme Alanı olduğunu, yeşil alanda ne kadar ise yurtta da o derece kamu yararı bulunduğunu, yapının net olarak ruhsatlı olduğunu ve CHP Grubunun oturumda yanlış bilgi verdiğini söyledi.

 

YURTTA KIZ ÖĞRENCİLER BARINIYOR

 

Tüm bu tartışmalara bir tarafa bırakırsak eğer TÜRGEV’in ülke genelinde 45 öğrenci yurdu bulunuyor ve 8 bin öğrenci bu yurtlarda barınıyor. Fatih Belediyesi’nin de tahsis ile kız öğrenci barındırma kontenjan hakkı kazandığı yurtta hali hazırda yaklaşık 342 kız öğrenci barınıyor. Dönemin Belediye Başkanı Mustafa Demir de belediyenin yüzde 20 kontenjanı yani 68 öğrenci faydalandırma hakkı bulunduğunu bütçe görüşmelerinde söylemişti. Gazetemizin kayıtlarında da mevcuttur bu söylemler. Yurt Mevlanakapı Mahallesi, Bala Tekkesi Sokak no:8, 1409 ada 9 parselde bulunuyor. 2011, 2012 ve 2015 yıllarını kapsayan 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların, onayların olduğu süreçte yani 6. Dönem CHP’nin İBB Meclis Üyeleri 1. Sıra Turan Durmuş, 2. Sıra Hikmet Öz ve 3. Sıra Soner Özimer (İstifa ile 2011’de girdi) iken 7. Dönem CHP’nin İBB Meclis Üyeleri ise 1. Sıra İsmail Koç ve 2. Sıra Ayşegül Okumuş Görgü’ydü. Bu isimleri de unutmamak gerekiyor.

YOKSA CHP’Lİ KAFTANCIOĞLU MU GÜNDEM YAPTIRDI?

 

TÜRGEV’in 8 yıl sonra yeniden Fatihlilerin gündemine gelmesi Yurdun Ruhsatının mesele yapılması CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun talimatıyla yapılmış olabilir mi? İşte bu soruya cevap bulmak için şu açıdan bakalım; TÜRGEV’in mevcut Başkanı Fatma Nur Altun’dur. Bayan Altun da Cumhurbaşkanı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’un eşidir. CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, Altun Ailesinin Kuzguncuk’taki evinin fotoğraflanmasında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ı azmettirmek ile suçlanıyor. Geçtiğimiz hafta Anadolu 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan “suç işlemeye tahrik” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçlarından dokuz aydan 10 buçuk yıla kadar hapis cezası istenen iddianameyi kabul etti. Duruşma 21 Mayıs’ta olacak. Kaftancıoğlu’nun 10 buçuk yılla yargılanmak üzere iddianamenin kabul edildiği hafta Fatih Meclisi’nde Başkanlığını Bayan Altun’un yaptığı TÜRGEV’e tahsis Kız Yurdu’nun ruhsatının, imar planının gündem olması biz Fatih Meclisini takip eden Gazetecilere tuhaf gelmiştir. Acaba Kaftancıoğlu ya da onu seven bir grup İBB Yöneticisi vasıtasıyla, 8 yıl sonra konu raftan indirilmiş, resmi eksiklik yazısı yazılmış ve TÜRGEV hedef alınıp Altun Ailesinden siyasi intikam mı alınmak isteniyor? Bu soruda bizlerin aklına gelmiyor değil.

Neyse tüm bunları bir kenara bırakacak olursak Fatih Belediye Meclisi’nin Ocak son oturumunda neler yaşandı onu kaleme alayım kıymetli okurlarım;

 

CHP GRUBU İKİ ÖNERGE VERDİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ocak ayı son oturumu yapıldı. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP’liler oturuma fire vermeden katıldı. Oturumda CHP Grubu işçiler için asgari ücreti soran ve Silivrikapı’daki bir binadaki tadilatı irdeleyen iki önerge verdi.

 

TÜRGEV’İN KIZ YURDU GÜNDEME GELDİ

 

Oturumda tartışma gündemin 9. ve 10. maddesinde oldu. İlgili madde TÜRGEV’in Mevlanakapı Mahallesi’ndeki Kız Yurdu’nun imar durumu ve ruhsatına dairdi.

Söz alan CHP’li Yüksek Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt şunları söyledi; “Bu maddelere ilişkin yapılan ünlü bir yapımız var. TÜRGEV’in Kız Öğrenci Yurdu. Aslında bu konu 6. dönem Meclis Üyelerinin konusuydu. Aradan 7. Dönem geçti ve 8. Dönemdeyiz. Niçin tekrar bu konu geldi? Pek anlamadım. Bu dosyayı inceledim. Notlarım şöyle oldu; 1/5000’lik planlarımız 2011 tarihinde onaylandı. İmar planlarımız 1/1000’likler ise 2012’de onaylandı. Bir kısmı yol, büyük bir kısmı park olan yani yeşil alan olan bu yer için 15 gün sonra daha imar planlarının mürekkebi kurumadan Fatih Belediyesi onayladığı bu alandan vazgeçip bu alana Kız Öğrenci Yurdu yapmak istiyor. Projeler hazırlatılıyor ve kız öğrenci yurdu yapılmak isteniyor. Hâlbuki yeşil alanda kamu yararı daha fazladır kanaatimce. Kasım 2012 tarihinde Koruma Kurulu 1 ay önce onayladığı karardan vazgeçip bu talebe olumlu yanıt veriyor. Kamu yararı açısından uygun buluyor. Tüm imar planı parametrelerine aykırı olarak yapı yapma kararı alınıyor. Binan yapıldığı arsa yaklaşık 8 bin m2’lik bir arsa. Haziran 2012 tarihinde satın alınmış. Bu alanın yeşil alan olduğu bilinerek satın alınmış. 1/5000’lik planda yeşil alan ve park olarak belediyemiz satın alınmış. İmar değişikliği İBB’ye gidiyor, Kasım 2015 tarihinde 3 sene sonra bu duruma uyduruluyor. Arsa alındıktan 5 ay sonra arsaya ait avan proje onaylanıyor. Ancak bu avan projede İBB onayı yok. Yenileme Alan Projesi içerisinde olmadığı ve gereken evrakların olmadığı için avan proje incelenemediği için reddedilmiş. 2012-2015 arasında bu yapı tamamlanmış. Yani İBB onaylamadan inşaat bitmiş. Belediyenin malı olan arsaya hangi şartlarla inşaat yapılmıştır bunu da bilmek istiyoruz.”.

Bu sözlere Ak Partili Şehir Plancısı Meclis Üyesi Ramiz Polat da şu sözlerle cevap verdi; “1409 ada yani Kız Yurdu olan bölgede bugün alınacak olan karar 2. Nolu Yenileme Alan Koruma Kulunun 2012 yılında almış olduğu avan proje kararıdır. Aynı kurulun uygulama planına dair ruhsatlandırılmış ve yapılmıştır. Buranın Yenileme Alanı ilan edilme tarihi 2006 yılıdır. Yenileme alanın ilan edilen yerlerde meri plan koşulları geçerli değildir. 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararları geçerlidir. Önce avan proje yapılır sonra uygulama planı yapılır. 2012’de yapılmıştır usulüne göre. Meri plan ve Yenileme Alan projesi arasında plan uygunluk şartı bulunmaz. Yapılmış olan yapı için üst ölçek planına uygun hale getirmek için bu plan 1/1000 planlarımız bu kararı almak istiyoruz. Dernek ve Vakıflarla ilgili kamu yararı tanımlanmıştır. Bu şekilde gündem maddesinin geçmesini istiyoruz.”.

 

CHP’Lİ AVUKATA “VAR” DEDİLER!

 

Oturumda söz alan CHP’li Avukat İsmail Şahin de aklına takılan soruları sordu ve şöyle dedi; “Bu konu ile ilgili İBB’ye müracaat var, İBB 1/5000’likte bir değişikliği onaylamış değil ki? 1/5000’lik te bir değişiklik var mı?”. Bu sözlere hem CHP’li Coşkun Yeşilyurt elindeki not kâğıdını göstererek “var!” dedi, hem de Ak Partili Ramiz Polat “var, 2015’te var!” diye cevap verdi. Bu cevaplar üzerine ikna olmayan Şahin “Hani nerede?”, “İnşaat bittikten sonra var!” Yapmayın bunu deyip bir şeyler daha söyledi.

 

KESİN KONUŞMAYDI AMA SÖYLEMLER İDDİAYA DÖNDÜ

 

CHP’li Yüksek Mimar Yeşilyurt yeniden söz aldı ve iddia olarak durumu nitelendirerek “iddia şudur ki; bu avan projenin İBB tarafından da onaylanması gereklidir.” dedi. Bu sözlere de yanıt Ak Partili Polat’tan geldi ve “elinizde ki uygulama planı Coşkun Bey.” dedi.

 

FARUK GÖKKUŞ ADALETLE YÖNETTİ

 

Oturumda tüm gruplara eşit mesafede duran Meclis Başkanı Av. Faruk Gökkuş “Teknik bir konu CHP ve Ak Parti iddialarını sundu ortaya. Tartışmaya kapatalım.” diye konuştu.

 

PARK NASIL YURT YAPILDI

 

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin de oturumda söz aldı ve yapının ruhsatsız olduğunu söyledi ve “Geçmiş dönemlere ait hatalı bir uygulama. Bu uygulama da nedense Mevlanakapı Mahallesi’ne denk geliyor. Mevlanakapı’nın kaderi midir nedir bilmiyorum. Burada şöyle bir gerçek var. Park yapacağız dediler yurt yaptılar diye haberlerde çıkmış. Bostan sahiplerinden nasıl alındığı ve vatandaşın neler çektiği, mülkiyet sahiplerinin kimler olduğu belli. Yeşil alanı Fatih Belediyesi yurt yapıyor, hiçbir şekilde ruhsatı yok. Yenileme Alanlarında kanunen İBB’nin onayı olması gerekir. Bu da yok. 2015 yılında 1/5000’lik İBB onayı bina bittikten sonra yapılmıştır. Burası TÜRGEV’e bedensiz verildi. Yurtlar kanununa göre nasıl bir ruhsat verildi? Onu da inceleyeceğiz. Normal vatandaş bir yapı yaparken her türlü belge isteniyor. Fatih Belediyesi bu hatayı nasıl yapar. Bunun sorumluları kimdir? Projesi olmayan, ruhsatı olmayan Yenileme Alanında olan park alanına bir bina yapılıyor, 2015 yılında ise sosyal kültürel tesis alanı ilan ediliyor. Bina şu an kaçak durumda. Biz üzerinde duracağız konunun. Eski dönemden büyük bir eksikliktir bu.”.

Bu sözlere sataşma Ak Partili Ramiz Polat’tan geldi ve “Yanlış Bilgi” dedi. Polat söz alıp cevap verdi ve “Teknik konularda böyle kesin konuşulmaz. Yapı ruhsatı yok diyor çok net olarak söylüyorum Ruhsat var! 5366 sayılı kanuna göre Bakanlar Kurulunun Yenileme Alanı ilan ettiği yerlerde plansızlık olur. Orası artık yeşil alan değildir. Kamu yararı gözüken Yurt ve Yeşil alan benzerlik gösterir. Usule uygun şekilde inşaat ruhsatlandırılmış ve yapılmış. Siyaseten konuşmak doğru değil.” konuşmasını yaptı.

 

CHP’li Yeşilyurt da bu sözlere söz almadan cevap vermeye kalkınca Adil Meclis Başkanı Gökkuş bir uyarı daha yaptı ve “sabırla iddiaları dinledim, teknik bir konu, her iki grupta iddialarını sundu.” konuşmasını yaptı.

 

YAZIYI 2021’DE İBB GÖNDERDİ

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da oturumda söz aldı ve İBB’nin bu yazıyı yıllar sonra yazdığını söyledi. Sarıtemur konuşmasında “Bahsettiğimiz yer, mülkiyeti ve binası Fatih Belediyesi’ne ait bir yerdir. Burası kimseye verilmemiştir. Burası tahsis edilmiştir. TÜRGEV ile bir protokolümüz var. Bu binaya karşı belli bir oranda kız öğrenci barınması noktasında kontenjan veriyorlar. CHP öyle bir anlatıyor ki konuyu sanki birisi otel yapmış gibi anlatıyor. Öyle bir durum yok. Fatih’te ne kadar okul ne kadar üniversite var. Kamu yeri. Kamu yeri olan yerlerde Yapı Denetim olmaz, TUS olur. Ruhsatı var. Mimarı her şeyi bellidir. Niçin geldi nereden geldi diyorlar. TÜRGEV’in Türkiye’de 45 öğrenci yurdu var. Ülkemizde 8 bin öğrenci barınıyor. Çok ciddi bir rakam. Bahsettiğimiz yeri görseler neyin ne olduğunu anlayacaklar. Bu konu İBB’nin Fatih Belediyesi’ne bir yazısı ile geldi. Biz de baktık 1/1000’lik planımız yok. Usulen uygun olarak planlarımız yapalım dedik. Burası ile ilgili teknik olarak kazmayı küreği olarak bina yapmadık. Avan projesi var ve kurul kararı var. Kamu yararı olan vakıflara elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Bir protokol ile olacak. Al gülüm ver gülüm yoktur ortada.” dedi. Sarıtemur sözlerine CHP’li Okumuş’tan sataşma gelince kısa süreli gerildi. Ama sözlerini tamamladı. Son sözü katkı sunacağım diyen CHP’li Akşahin aldı ve “2021 yılında geldi bu konu. Mehmet Bey İBB bu yazıyı yazdı dedi. Bizi uyardı dedi. İBB’ye bu eksikliği bulup tespit ettiği için teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de Mehmet Bey’den bekliyorum.” konuşmasını yaptı.

 

Konuşmalardan sonra gündem maddesi Ak Parti’nin 23, CHP’nin 12 Meclis Üyesine karşın salt çoğunlukla kabul edildi.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN VERGİLER ERTELENSİN DEDİ

 

Oturumun ilk gündem maddesi olan tarife belirlemede CHP aykırı teklif verdi. Fatih’te ki tarife fiyatları ile ilgili söz hakkını kullanan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin vatandaşın yanında durmak istedi ve “Fatih Turizm şehridir, esnafımızın ve restorantların ilçesidir, Covid 19 salgın nedeniyle birçok işletmeler kapalıydı. Zor bir süreçten geçtiler. 10 yıllık birikimlerini 1 yılda bitirdiler. Vergi borçlarını ödeyemeyenler var. Tarifede ki zamma evet diyeceğiz ama bu ücretlendirmeleri Nisan ayı itibariyle esnafımızdan tahsil edilmesini istiyoruz. Ocak, Şubat ve Mart’ta alınması gerekiyor ancak Nisan ayına kadar ertelenmesini istiyoruz.” dedi.

 

YAPARSAK SUÇ İŞLERİZ

 

Bu sözlere Ak Partili Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur ise “Bakanlığın bir genelgesi yayınlandı, işyerlerinin geliri düşen esnafımız için idarece indirim olunur veya ertelenir denirken kapalı olan yerler için alınmaz diyor. Biz esnafımız için bizim uhdemizde olan bölümlerle ilgili bunu uygulayacağız, genelgeyi uygulayacağız. Vergilerle ilgili alamamak gibi ertelemek gibi bir yetkimiz yok. Biz bunu yaparsak suç işlemiz oluruz.

 

CHP’Lİ ÖNEM KAFA SALLAYARAK ONAY VERDİ

 

CHP’li Recep Önem’e de danışan Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş hukuka aykırı olacağı konusunda hem fikir oldu. Konuşmaların ardından yapılan oylama ile CHP’nin aykırı teklifi hukuksal dayanağı olmadığı için kabul görmedi. Tarife zamlarına ilişkin gündem maddesi ise CHP, Ak Parti ve MHP’nin oyları ile kabul gördü.

 

GÜNDEM DIŞI SÖZ HAKLARI KULLANILDI

Oturumda Meclis Üyeleri gündem dışı söz haklarını kullandı. İlk söz hakkını kullanan MHP’li Muharrem Caymaz oturumda söz aldı ve 2017’de PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında şehit edilen Fethi Sekin’i andı. Caymaz, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi şehidi olan Gazeteci Hasan Tahsin’i de andı.

Ak Partili Mesut Gürsoy da oturumda söz aldı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u andı.

Ak Partili Selahattin Kara da Osmanlı Haftası nedeniyle söz alıp konuşma gerçekleştirdi.

Ak Partili Cebrail Uludağ da oturumda söz hakkını kullandı ve 2020 yılında yaşanan ekonomik krizlere dair konuşma gerçekleştirdi. Merkezi Hükümetin yaptığı icraatları da sıralayan Uludağ, ülkemiz ekonomisinin ne denli iyi olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin’de söz alıp İzmir’de şehit olan Trafik Polisi Fethi Sekin’i, Diyarbakır’da şehit düşen Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı, Demokrasi Şehidi Gazeteci Uğur Mumcu’yu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölüm yıldönümünü dolayısıyla saygıyla andı.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da Trafik Polisi Fethi Sekin’i rahmetle andı.

 

Oturumdan fotoğraf kareleri;

 

 

TÜRGEV FATİH’TE YURDU KAPTI !..

 

Manşet - 03:53 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  DİYARBAKIR’DAN SELAM VAR!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) Lideri Mustafa Sarıgül ile geçtiğimiz akşam yaptığımız zoom üzerinden basın buluşması sonrası Diyarbakır Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Serkan Genç aradı. Kendisi bizimle tanışmak istemiş. Şeref duyduk ve mutlu olduk. Diyarbakır’dan aranmak gururlandırdı bizi. Diyarbakır’ın özgür ve tarafsız sesi Serkan kardeşimiz siyasette de emin adımlarla yol yürüyen bir […]
 • 02
  BAŞKAN TURAN’DAN İŞÇİLERE MORAL DESTEĞİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Kar yağışının İstanbul’u etkisi altına aldığı şu günlerde Fatih’in sokaklarında canla başla çalışan Fatih Belediyesi’ne bağlı karla mücadele ekiplerine moral desteği Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’dan geldi. Sokaklarda Fatihlilerin hizmetinde karla mücadele eden ekipleri ziyaret eden Başkan Turan işçilere moral desteği verdi. Kar yağışının etkisini en az hissettirdiği denize yakın […]
 • 03
  SULTANGAZİ KAR SINAVINDA BAŞARILI OLDU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Karın yoğun olarak yağdığı ilçelerin başında gelen Sultangazi’de hayat olumsuz etkilenmedi. Gerek iş makineleri ile küreme yapan, tuzlama gerçekleştiren ve karla mücadele timleri ile sokaklarda çalışma yürüten, gerek sokak hayvanlarına mama dağıtan ve yardıma muhtaç insanlara el uzatan Sultangazi Belediyesi kar sınavında başarılı oldu. Karın çile değil keyif olduğu ilçe Sultangazi’de […]
 • 04
  BEYAZ ÖRTÜ İSTANBUL’U GELİN GİBİ SÜSLEDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul’a beklenen kar nihayet yağdı. Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile birlikte kar yağışı denize yakın ilçelerde düşük yoğunlukta olurken, kuzey ve iç ilçelerde ise yoğun yağış yaşandı. Beyazın büyüsüne kapılan vatandaşlar ise kartpostal gibi kareleri yakalamak için sokaklara çıktı. Çocukların kartopu savaşları yaptığı hafta sonunda renkli görüntülerde oldu. İBB, […]
 • 05
  İSTANBUL’A KAR GELDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası İstanbul’a ulaştı. Kenti etkisi altına alan kar yağışı ile denizden uzak kimi ilçeler beyaza büründü. Sultangazi’de öğlen saatlerinde başlayan kar yağışını fırsat bilen çocuklar ise sokak aralarında kartopu oynayarak karın tadını çıkarttı. İBB, Fatih Belediyesi ve Sultangazi Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlerin karla mücadele […]