-3° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İBB MECLİSİ’Nİ DEĞİL TAYVAN MECLİSİ’Nİ ÖRNEK ALIN!

Manşet - 30 Aralık 2020 03:02 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Bir yılı daha geride bırakmanın hüznünü değil sevincini yaşıyoruz. 2020 yılı Pandemi yılıydı. Acı, ölüm ve gözyaşı yılıydı. Öte yandan Sultangazi Meclisi için ise nezaketsiz siyasi tartışmaların yaşandığı yıldı. Bunun için hüzün değil sevinç yaşıyoruz. Bir daha da 2020’yi hatırlamak istemiyoruz! 2021’de Siyasi Nezaket en büyük dileğimiz Yerel Parlamentolar için!

 

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiğinden bu yana oturumlarda tartışmalar, atışmalar ve sataşmalar eksik olmuyor. 2020 yılı bitti mamafih değişen bir şey olmadı. Ak Parti ve CHP’li Meclis Üyeleri arasında yaşanan krizlere MHP’li ve İYİ Partili Üyeler pek müdahil olmazken tansiyon sudan sebeplerle yükseliyor. Bunun temel nedeninde ise İBB oluyor. Tartışmaları başlatan da devam ettiren de gerek Ak Parti’nin gerek CHP’nin İBB’de görev alan Meclis Üyeleri olması dikkatlerimizden kaçmıyor. Anlaşılan o ki İBB’de uygulanan sakat kavgacı siyaset Sultangazi’ye nüfuz ediyor dahası ilçemizde vücut buluyor!

Sultangazi’nin Geçtiğimiz Dönemlerdeki Nezaketli Siyasi Atmosferini Özlüyoruz!

 

Yüce Meclis diye tanımlanan Sultangazili Vatandaşların sorunlarının çözüm yeri Sultangazi Belediye Meclis salonu adeta fırtınalı aylar geçiriyor. Son oturumda tarafsızlığına gölge düşen Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Ak Partili olmasından dolayı CHP Grubunun sözcülerine sataşan partililerini uyarmaktan imtina etti. Bunu da kendisini uyaran CHP’li Zeki Görer’e “Ben siyasetçiyim zaten” sözü ile vurguladı. Başkan İlhan, söz konusu CHP’liler olunca ise iç tüzük maddelerini okumaktan geri durmadı. Oturumda Ak Partili Onur Uygun her zamanki gibi siyasi ahlakla bağdaşmayan üslubu ile dikkat çekti. CHP’li Zeki Görer’e “terbiyesiz” diyen Ak Partili Uygun “En büyük terbiyesiz de provokatör de sensin.” cevabını aldı. Ak Partili Mehmet Yiğit de CHP’li Zeki Görer’in bir konuşmaya müdahil olması sırasında yerinden kalkıp Görer’in üzerine yürüdü. CHP’li Erol Odabaş 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde FETÖ’cü ve PKK’lı sanıklara da insan hakkı isteyince AK Partili Nurcan Öztürkmen Diyarbakır Annelerini hatırlattı. Bu sırada Ak Partili Onur Uygun HDP’li Demirtaş’ın Teröristlerin Temsilcisi olduğunu söyledi. Konuya Alakasız olan Cemil Keskin ortaya çıkıp oyun kartı verin benzeri tavsiye vermeyi sürdürdü. Ak Partili Kemal Eyyüpoğlu Grubu adına son konuşmasını yaparken hemşehrisi ve köylüsü olan CHP’li Yarcan Tan’ı susturmak mümkün olmadı. Tıpkı Ak Partililerin konuşma yapan CHP’lilere yaptığı gibi sataşma yaptı Tan. İşte bu anda iç tüzük maddelerini hatırlayan Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan, CHP’li Tan’ı güvenlik görevlileri ile oturumdan atabileceğini söyledi. Aba altından sopa gösteren Ak Partili Meclis Başkanı İlhan, CHP’li Tan’ın “uygulayın beni atın” resti ile karşılaştı. Tan’ı CHP’lilerin yatıştırması ile tartışmalar son buldu. Tam bu sırada olan biteni susup dinleyen İYİ Partili Kemal Karuç her meclis dediğini tekrarladı ve “Sultangazi’yi konuşalım” anonsu yapmak için söz aldı. Karuç’un başkada diyecek bir şeyi yoktu, elinden de gelen buydu. Biz Gazeteciler ve izleyici sıralarında olanlar yaşananlara şaşırdık kaldık. Ak Partili İdris Topdağ da en köşeden yaşananları sessizce izledi, bu da dikkatlerimizden kaçmadı.

Madem Bu Kadar Sinirleriniz Gergin, Hararetle Tartışıyorsunuz, İBB’yi Değil Oldu Olacak Tekme Tokat Kavgaların Çıktığı Tayvan Meclisi’ni Örnek Alın Kendinize! Ya da Siyasi Nezaketinizi Koruyun Sultangazililer Sizi Takdir Etsin Ayakta Alkışlasın!

Ezcümle edersek Kıymetli Sultangazililer; Sultangazi Meclisi’nin 2020 yılı son oturumu CHP’li ve Ak Partililerin sözlü tartışması Ak Partili Kemal Eyyüpoğlu’nun ve CHP’li Mithat Çelik’in sağduyulu olması ile fiziki kavgaya dönüşmeden son buldu. Ama biz de diyoruz ki “Bu yetmez, madem Yüce Meclisi her defasında atışmalarla, sataşmalarla ve tartışmalarla çalıştırmaz hale getiriyorsunuz, kıymetli siyaset insanları olarak bu durumu kendinize yakıştırıyorsunuz, utanmayın, çıtayı yükseltin, İBB’yi değil de tekme tokat kavgaların çıktığı Tayvan Meclisi’ni örnek alın kendinize, yakışacaksa sınırlarınızı zorlayın tam olsun! Zira dille bıraktığınız yara elle bıraktığınız yaradan geç iyileşecektir. Geçen oturumda da Aptal, Geri Zekâlı kelimelerini bu Meclis işitti. Sultangazililer bu hakaretleri dinlemek zorunda değil, bunu da hatırlatalım!”. Siyasette nezakete çağırıyoruz ve 2021 yılında sükûnetin korunmasını hassaten tavsiye ediyoruz! İBB Meclis Üyelerine de öncelikle Sultangazi’nin Meclis Üyeleri olduklarını ve seçim bölgelerinin Sultangazi olduğunu hatırlatıyoruz!

SİYASİLERİ ELEŞTİRDİK, TAVSİYE VERDİK VE ŞİMDİ SULTANGAZİ’NİN 2020 YILI SON MECLİSİNDE NELER OLDU BİRLİKTE BAKALIM!

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin 2020 yılı son oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan öyle bir başkanlık yaptı ki dillere destan oldu. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. İYİ Partili Enver Hamzaoğlu oturuma yine katılmadı. İYİ Partili Kemal Karuç, MHP’li Fatih Sayın ve MHP’li Yaşar Koçyiğit oturumda hazır bulundu. İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan, CHP’li kimi İlçe Yöneticileri oturumu izleyici sıralarından takip etti.

 

 

2 SAAT SÜREN OTURUMDA İLK SÖZ EYYÜPOĞLU’NUN OLDU

 

Oturumda gündem dışı konuşmalar, İBB atışmaları ve daha niceleri yaşandı. İlk sözü Tecrübeli Siyaset İnsanı Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu aldı.

GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM HİZMETLERİ SAYDI!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu, 2019 Yerel Seçimlerinden bugüne kadar olan sürece dair konuştu. Tecrübeli Siyaset İnsanı Eyyüpoğlu, Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un ilçeye yaptığı büyük hizmetleri heyecanla ve tek tek sıraladı. Eyyüpoğlu konuşmasında hizmetleri saymaktan yoruldu ama hizmetler bitmek bilmedi.

Geçmişi de unutmayan Eyyüpoğlu, 2009-2019 tarihleri arasında iki dönemdir Ak Parti iktidarında ilçemize yapılan hizmetlere de değindi. Eyyüpoğlu sözlerinde İBB’nin Ak Parti ve CHP bürokrasisindeki dönemleri de karşılaştırdı.

 

İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİ UNUTULMADI

 

Ak Parti’nin naif  Meclis Üyesi olan Mehmet Kişmir, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anan konuşma gerçekleştirdi. Kişmir, Eysoy’dan övgü dolu sözler ile bahsetti.

CHP’Lİ DEMİR TAPU VE HAK DEDİ!

 

CHP’li Meclis Üyesi Nihat Demir söz alarak Gazi ve Zübeyde Hamın Mahallerinde gecekondusu bulunan hak sahipleri için konuşma gerçekleştirdi. Rayiç ve hak kayıplarına değindi ve alım gücü ile orantılı rayiç beden belirlenmesini istedi.

CHP’Lİ KOLLİK COVİD 19 TESTİNİ SORDU

 

CHP’li Halit Kollik ise sözlü önergesini okudu ve pandemi süresinde Covid 19 testi pozitifi çıkan personelleri sordu. Testi pozitif çıkan personellerin yakın çalışma arkadaşlarının bilgilendirilip bilgilendirmediğini sordu. Kollik ayrıca esnek çalışma imkanlarının var olup olmadığını sorularına ekledi.

CHP’Lİ ODABAŞ FETÖCÜ VE PKK’LI SANIKLARA ADALET DEDİ!

 

CHP’li Erol Odabaş 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne dair konuşma gerçekleştirdi. Odabaş’ın Dünya Evrensel İnsan Hakları ilkelerine göre yaptığı konuşmasında yok yoktu. Dinleyenler hem şaşırdı hem tepki verdi.

CHP’Lİ ZEKİ GÖRER VATANDAŞA HACİZ KARARINI SORDU

 

CHP’li Zeki Görer yaptığı konuşmada 2016 yılında Beşkitaş’ta şehit düzen 39 polis ve 7 vatandaş için konuştu. Görer ayrıcı Belediyelere borçlu vatandaşların hesaplarına haciz konmasını eleştirdi ve sordu.

CHP’Lİ MİTHAT ÇELİK AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU’NA KARŞI İBB’NİN HİZMETLERİNİ ANLATTI

 

CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik de oturumda söz aldı. CHP’li Çelik, Ak Partili Eyyüpoğlu’na cevap verdi. Çelik konuşmasında özetle şunları söyledi:

İBB’nin yaptığı işleri konuştu ama 30 milyar TL ile faiz yükü ile CHP’ye teslim ettiler. Bunların paraları niçin ödenmedi? Bütçe görüşmelerinde benim beyanlarımın gerçekliği dağıtılan kitapçıklarda vardır. İBB’yi biz aldığımızda İBB’nin önü parasını ödemediğiniz müteahhitler ile doluydu. Borçlanma yetkisine hayır dediniz. Sonra faiz oranlarında İBB 600 milyon TL zarar etti. Sanki Sultangazi süper bir yer yapmış gibi anlatıyor Kemal Bey. Aranızdaki arkadaşlar burada bile oturmuyor. Sultangazi yaşanabilir ilçeler sırasında en son sırada kentimizde.

CHP’li Çelik Sultangazi Belediyesi’nin projelere başladığını ancak bitirilemediğini örneklerle anlattı. Çelik sözlerine İBB’nin hizmetlerini sayarak devam etti ve özetle şöyle devam etti; “Habibler ve Sultançiftliği projeleri bitirilemedi. Habibler Bölgesinde aynı, Millet Bahçesinde aynı durum söz konusudur. Müteahhitleri siz iyi tanırsınız. Metris Kavşağını biz tamamladık ve hizmete açtık. Müteahhit kaçıp gitmişti. İBB caddeleri tamamlıyor ve yeniliyor. 10 metro inşaatını biz tamamlıyoruz. Esenler Otogarını ıslah ettik. Havalimanı yolunu yaptık. Ücretsiz ulaştırma yaptık. Ücretli Öğretmenler de öğrenci gibi indirimli karttan faydalanmaktadır. 4042 kişiye ilçemizde İBB’den nakdi yardım yapılıyor. 30 bine yakın İBB gıda kolisi dağıtmıştır Sultangazi’de. İsmetpaşa Mahallesi’nde ve Cebeci Mahallesi’nde su baskını olan sokakların alt yapısı ıslah edildi. Sizin için insanların mağduriyeti önemli değil. Sizin önceliğiniz müteahhitlerin mutluluğu. İBB Başkanımızdan 1 yılda harikalar bekliyorsunuz. Sosyal projeler ile yürüyoruz. Sizin yarım bıraktıklarınızı da yapacağız.

AK PARTİLİLER SATAŞTIKÇA SATAŞTI!

 

Bu konuşmaya Ak Partili Nurcan Öztürkmen, Onur Uygun, Fatih Sultan Mehmet Çiçek ve Adem İnce doğruları söylemiyor diye müdahale etti. Yaşanan sataşmalara da Zeki Görer ve Belgin Poyraz karşılık verdi.

 

AK PARTİLİ ADEM İNCE ETTİĞİNİ BULDU ONA DA CHP’Lİ TAN SATAŞTI

 

Ak Partili Adem İnce’de söz alıp CHP’li Çelik’in konuşmasına eleştiri sunacakken CHP’li Yarcan Tan duruma müdahale etti. Ak Partili İnce’de “saygısızlık yapma!” diyerek tepki gösterdi. İBB Meclis Üyesi de olan Adem İnce Ekrem İmamoğlu’nun bütçesini eleştirdi.

AK PARTİLİ UYGUN HDP’Lİ DEMİRTAŞ TERÖRİSTLERİN TEMSİLCİSİDİR DEDİ!

 

Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen de konuşma yapıp 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne dair konuştu ve CHP Grubunun HDP’li Demirtaş’tan bahsetmesini eleştirdi. Bu sözlere de CHP’li Yarcan Tan cevap vermeye kalkınca Meclis 1. Başkanı Av. Hasan Esat İlhan CHP’li Tan’ı susması konusunda uyardı. Çıkan tartışmada Ak Partili Onur Uygun HDP’li Demirtaş’ın Teröristlerin Temsilcisi olduğunu söyledi.

 

AK PARTİLİ DURMUŞ SADECE BİLGİ VERDİ TAKDİRİ HAK ETTİ

 

Ak Partili Yılmaz Durmuş’ta söz alıp CHP’nin 25 yıl önceki dönemine dair eleştiriler buldu. İBB’nin topladığı vergilere değinip, yapılması gereken işlerin yapıldığını söyledi. Durmuş Covid 19 testi pozitif çıkan çalışanların işlemlerine dair konuştu. Bu sözlere de CHP’li Yarcan Tan’dan sataşma geldi.

AK PARTİLİ İBB MECLİS ÜYESİ KESKİN KONUŞMAK İÇİN KONUŞTU

 

Ak Partili Cemil Keskin de söz alıp İBB’nin çalışma varlığını özetledi. CHP’nin algısının yanlış olduğunu söyledi. Ne demek istediğini anlamadığımız için konuşmak için konuştu diyoruz Cemil Keskin’e.

AK PARTİLİ ÇİÇEK YALIN ÜSLUBU İLE BEĞENİ TOPLADI

 

Ak Partili Fatih Sultan Mehmet Çiçek’te oturumda söz aldı ve Corona Virüs nedeniyle çalışma saatlerine dair konuştu.

CHP’Lİ TAN HEMŞEHRİSİ VE KÖYLÜSÜ OLAN AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU’NUN KONUŞMASINA SÜREKLİ MÜDAHALE ETTİ!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu tüm konuşmacılardan sonra söz aldı. CHP Grubuna çatan Eyyüoğlu “CHP Genel Merkezi Siyasetini Sultangazi Belediye Meclisi’ne taşımaktadır.” dedi. Bu sözlere de CHP’li Yarcan Tan “Gerçeğe aykırı konuşuyorsunuz!” dedi. Ak Partili Eyyüpoğlu İBB’nin yarım kalan projelerine dair konuşurken CHP’li Yarcan Tan sataşmalarını sürdürdü. Bu sözler üzerine CHP’li Tan’ın hemşehrisi ve köylüsü olan Ak Partili Eyyüpoğlu “burası kahvehane değil, burası Meclis arkadaşlar!” diye uyarıda bulundu. CHP’li Tan’ın sataşması ise devam etti.

CHP’Lİ TAN AZ KALSIN GÜVENLİK GÖREVLİLERİ EŞLİĞİNDE OTURUMDAN ATILIYORDU!

 

CHP’li Tan’a Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan iç tüzüğün 12. Maddesini hatırlattı ve sataşma yapmamasını aksi halde salondan atacağını söyledi. Bu sözler üzerine CHP’li Tan “Tamam beni güvenlikle çıkartın dışarı ama herkese uygulayın bu iç tüzük maddesini. Adalet istiyorum.” diye ayağa kalkarak tepki gösterdi. CHP’li Zeki Görer’in müdahalesi ile CHP’li Tan’ın sinirleri yatıştı ve sükûnet sağlandı.

İYİ PARTİLİ KARUÇ BAŞKA NE DİYECEKTİ Kİ?

 

İYİ Partili Meclis Üyesi Kemal Karuç da İBB tartışmalarının uzamasını tepki gösterdi. Bu sözlere Ak Partili Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu da bu sözlere “İlk sözü ben aldım, biz Sultangazi’yi anlattık!” dedi. CHP’li Zeki Görer’de Ak Partililerin sözlü sataşmalarına dikkat çeken konuşma yaptı. Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan’ı da tarafsız olmamakla itham etti.

TEKNİK İSİM YİNE TECRÜBESİNİ KONUŞTURDU!

 

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Mehmet Yiğit her zaman olduğu gibi teknik bilgi ve becerisini konuşturarak CHP’li Nihat Demir’e cevap verdi. Belediye Başkan Yardımcısı Yiğit özetle; “İlçemizin en büyük sorunlarının başında Tapu ve İmar sorununa gelmektedir. 1985 yılından bu yana olan bir sorundur. Bu sorunu çözeceğiz dedik ve 1 yıl dolmadan çözdük. Haklar direk kullanıcılarına devir edilecektir. Kendilerinin talebi doğrultusunda Milli Emlak Müdürlüğü’ne gönderiyoruz evrakları. Kısa sürede çözüm gelecektir.” dedi.

BU SON OLSUN LÜTFEN!

 

Oturum gündem maddelerinin oylanması ile son buldu. Hafızalarda ise çıkan ve siyasi nezaketten uzak tartışmalar kaldı. Bizler de diyoruz ki; “Sizin gibi kıymetli siyaset insanları sadece Sultangazi’yi konuşabilir ve çözüm üretebilir, bu son olsun lütfen!”.

 

Oturumdan fotoğraf kareleri ;

 

Manşet - 03:02 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  DİYARBAKIR’DAN SELAM VAR!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) Lideri Mustafa Sarıgül ile geçtiğimiz akşam yaptığımız zoom üzerinden basın buluşması sonrası Diyarbakır Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Serkan Genç aradı. Kendisi bizimle tanışmak istemiş. Şeref duyduk ve mutlu olduk. Diyarbakır’dan aranmak gururlandırdı bizi. Diyarbakır’ın özgür ve tarafsız sesi Serkan kardeşimiz siyasette de emin adımlarla yol yürüyen bir […]
 • 02
  BAŞKAN TURAN’DAN İŞÇİLERE MORAL DESTEĞİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Kar yağışının İstanbul’u etkisi altına aldığı şu günlerde Fatih’in sokaklarında canla başla çalışan Fatih Belediyesi’ne bağlı karla mücadele ekiplerine moral desteği Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’dan geldi. Sokaklarda Fatihlilerin hizmetinde karla mücadele eden ekipleri ziyaret eden Başkan Turan işçilere moral desteği verdi. Kar yağışının etkisini en az hissettirdiği denize yakın […]
 • 03
  SULTANGAZİ KAR SINAVINDA BAŞARILI OLDU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Karın yoğun olarak yağdığı ilçelerin başında gelen Sultangazi’de hayat olumsuz etkilenmedi. Gerek iş makineleri ile küreme yapan, tuzlama gerçekleştiren ve karla mücadele timleri ile sokaklarda çalışma yürüten, gerek sokak hayvanlarına mama dağıtan ve yardıma muhtaç insanlara el uzatan Sultangazi Belediyesi kar sınavında başarılı oldu. Karın çile değil keyif olduğu ilçe Sultangazi’de […]
 • 04
  BEYAZ ÖRTÜ İSTANBUL’U GELİN GİBİ SÜSLEDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul’a beklenen kar nihayet yağdı. Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile birlikte kar yağışı denize yakın ilçelerde düşük yoğunlukta olurken, kuzey ve iç ilçelerde ise yoğun yağış yaşandı. Beyazın büyüsüne kapılan vatandaşlar ise kartpostal gibi kareleri yakalamak için sokaklara çıktı. Çocukların kartopu savaşları yaptığı hafta sonunda renkli görüntülerde oldu. İBB, […]
 • 05
  İSTANBUL’A KAR GELDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası İstanbul’a ulaştı. Kenti etkisi altına alan kar yağışı ile denizden uzak kimi ilçeler beyaza büründü. Sultangazi’de öğlen saatlerinde başlayan kar yağışını fırsat bilen çocuklar ise sokak aralarında kartopu oynayarak karın tadını çıkarttı. İBB, Fatih Belediyesi ve Sultangazi Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlerin karla mücadele […]