Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

NEZAKET VE ZARAFET BULUŞUNCA!

Manşet - 22 Kasım 2020 01:34 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Nezaket yani incelikli ve saygılı davranma

Zarafet yani hoşluk ve güzellik sunma

 

Kıymetli okurlarım bu iki kavram çok önemlidir. Özellikle Yerel Siyaset için olmazsa olmazdır.

 

Neden mi?

 

Çünkü yerel siyaset mahallelere, sokaklara hatta evlerin içine nüfuz etmekten geçer. Eğer nezaket ve zarafet sahibi bir kişiliğe sahipseniz siyasette de nadir bulunan insan olarak anılırsınız.

 

Mesleğimde 21. senemi yaşayan Tezli Yüksek Lisans yapmış Batı Trakya aşığı hatta Doktora Eğitimi alan Gerçek Gazeteci olarak ifade edeyim ki; Yerel Siyaset İnsanı Yerel Gazeteciler ile iyi geçinmelidir. Çünkü Ulusal Medya, bir ilçenin sadece Belediye Başkanını ya da biraz daha detaycı ulusal ölçekte yayın yapan kurumda çalışan Gazeteci mahallenin muhtarını tanır. Onlarla da işi gereği diyalog kurar.

 

Ancak Yerel Gazeteci öyle mi? Hayır elbette!

 

Yerel Gazeteciler Belediye Başkanını, Başkan Yardımcılarını, Meclis Üyelerini, Belediye Çalışanlarını, Muhtarları, Muhtar Azalarını, Başkanların ailelerini, Meclis Üyelerinin amca, teyze hatta dayıoğullarını, esnafı, mahallenin ileri gelenlerinin neleri sevdiklerini, nelerden hoşlanmadıklarını, neler yaptıklarını kısacası çoğu kişinin çayı kaç şekerli içtiklerini dahi bilir!

 

Yerel Gazetecinin işi ilçesine hakim olup mahallelerini tanımaktan geçer. Kanaat Önderleri ile sürekli temas halindedir. Özünde muhaliftir ki halka ulaşan hizmeti eleştirerek kalite katmayı hedefler. Tıpkı bizim İBB’ye şu an muhalif olduğumuz gibi. Sorunları bilir, o sorunları gerekirse ulusal medyada paylaşır. Yerel Parlamento’da hatta TBMM’de gündem eder. Yerel Gazeteci vatandaşın dili ile konuşur. O ilçenin esnafından alışveriş yapar, o ilçenin esnafına gazete satar ya da reklamı ile (biz reklam almıyoruz gazete satışı yapıyoruz) ailesine ekmek götürür. Yani Emek Yoğun eksenli bir çalışma temposu vardır. Tüm bunları yaparken hani derler ya ne İsa’ya ne Musa’ya yarandık. Aynen öyledir durum. Eleştirilmeye kimse tahammül edemez. Ham siyasetin ürünüdür tahammülsüzlük. Yerel Gazeteci kendi özgül ağırlığı ile ayakta kalır.

 

Vatandaşın sorununa çare olmak haber yapmaktan daha kıymetlidir Yerel Gazeteci için! Yerel Gazetecilik haberin kılcal damarlarıdır!

Sizleri fazla lafa boğum sıkmak istemiyorum kıymetli okurlarım. Fatih’te yapılan Ak Parti İlçe Kongresine bizzat İlçe Başkanı Orhan Narin tarafından davet aldım. Başkan Bey kongrenin tek adayıydı. Ego yok, kibir yok! Tek aday benim zaten seçildim havaları yok! Gece yarısı aradı ve yarın bekliyorum mutlaka dedi. Çok mutlu oldum. İlçe Başkanı Sayın Narin nezaketli bir kişiliktir her zaman. Gazeteciye de değer verir.

Fatih’in tek Gazetesinin sahibi olarak kongreye katılacaktım. Topkapı’da yaşayan dostlarımı ziyaret ettim. Ak Parti İl Basın Müşavirliğinden de telefon aldım. İl Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Yiğit Hanımefendi yerel gazetemizin herhangi bir sorun yaşamaması için çalışanlarını bilgilendirmiş. Geçen hafta kendisini arayıp kongrede ki düzen ile ilgili soru yöneltmiştim. Var olsun dikkate almış taleplerimizi.

Bu kadar ilgi bu kadar nezaket bizi şaşırttı!

 

Bazen kongrelerde sorun yaşarız, kriz çıkar, kraldan çok kralcılar dolaşır ortalıkta. Dilim ağırdır ama bu yazıda nezaket dedik onun için eskiye dönmek istemiyorum. Ama her konu diyalog ile çözülür. Fatih’te öyle bir kongre süreci geçirdim ki nezaket ve zarafet adına ders niteliğindeydi. Sultangazi Ak Parti’nin kongresini hepinizin bildiği üzere saygı göremediğim için terk etmiştim. Konuyu kaleme aldığımda ertesi gün esnaflardan da destek gelmişti. Fatih’in kongresinde Sultangazi’nin Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu da vardı. Kendi kongresinde çekemediğim fotoğrafını Fatih’te çektim. Haberime adını da yazdım.

Fatih’te Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Yiğit şahsıma ve Gazetemize olması gerektiği gibi davrandı. Görevli kartı da verdi ki gereksiz tartışmalar yaşamayalım istedi. Basın Özgürlüğü adına meslektaşım da olan Sevgi Hanıma çok teşekkür ediyorum. Fatih’te geçen dönemden Meclis Üyemiz olan yine İl Yönetim Kurulu Üyesi Murat Musaoğlu’na da teşekkür etmeyi kendime borç biliyorum. Bu iki Siyaset İnsanı nezaket ve zarafeti birleştiren ender bulunan kişiliklerdendir. Bunu anladım. Orhan Narin Başkanın naif duruşu, Yiğit ve Musaoğlu’nun nezaketi ile birleşince bizlere de alkışlamak ve takdir etmek düşüyor.

 

Kıymetli Sevgi Yiğit Hanımefendi, Değerli Murat Musaoğlu Beyefendi, Sayın Ak Parti İlçe Başkanı Orhan Narin sizlere konuk sever tavrınızdan dolayı, nezaket ve zarafeti buluşturmanızdan ötürü bir kez daha teşekkür ederim. Biz partinizin kongresinde konuk olarak bulunduk. İyi ev sahipliği yaptınız. Kongrede fırsatım olmadı ama burada Sayın Sevgi Hanımefendiye baş sağlığı mesajımı da iletmek istiyorum rahmete kavuşan annesinden ötürü. Başınız sağ olsun Sevgi Başkan.

Bunu da Gazeteme taşımak gereği duydum ki Yerel Siyasetçiler örnek alsın. Kongrede fotoğraf çekmedik köşe bırakmadım. Salona hakim oldum. Çünkü Basının Çalışma Özgürlüğünü bizzat yukarıda ismini verdiğim şahsiyetler tesis etti. Salonun yarısını tanıyordum.  57 mahallesinde kim ne yapar iyi bilirim. Dersime çalışırım. Fatih’te CHP ve AK Parti sandıktan kafa kafaya çıkar. Ama durumun bununla ilgisi yoktur. Bizim Ak Parti İl Başkanlığı ile sorunumuz da yoktur, kalmamıştır. İstediğim saygıdır bunu da ziyadesiyle aldık. Mesele Engin Belli meselesi değildi. Mesele Yerel Gazetecinin değerli görülme mücadelesidir.

 

Biz İstanbul Manşet ve Haber Ekpress Gazetesi Ailesi olarak Allah’a şükür kimseye muhtaç olmadan kendi basım tesisimizi de kurduk. Kendi Gazetemizi hatta bölge Gazetelerini de biz basıyoruz, dağıtımda da lideriz ve tekiz.

Hangi siyasi parti olursa olsun, işimizi rahat yapınca çok mutlu oluyoruz. İşimizi yaptık çekildik yerimize. Gazeteci daha ne ister! Saygı ve beraberinde gelen mutluluk! Bravo Sayın Yiğit, isminiz gibi Yiğit birisiniz, Yiğidin kadını erkeği olmaz Yiğit Yiğittir!

 

Tüm bu yazdıklarımı Ulusal Medya ölçeğinde ki köşe yazarı gibi de yazabilirdim. Kısa öz.  Ama bizim gazetemizi aristokratlar okumuyor, bizim gazetemizde yer sıkıntısı yok çünkü mizanpajını bizzat ben yapıyorum. Gerekirse 2 tam sayfa da ayırırım. Yeter ki sorun anlaşılsın. Uzun uzun okuyun. Konuları detaylı anlayın diye yazıyorum.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri naif insanlar ile mümkün. Saygı gösterene hürmet edilir dahası teşekkürü borç bilinir. Hayatta da hep öyle olmak zorundayız. Esen kalın kıymetli okurlarım.

 

Manşet - 01:34 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MÜDÜR DEMİR KÜÇÜK YÜREKLERİ FETHETTİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs illetinin bitip okulları minik yavruların dolduracağı günler pek yakında. Pandemi tedbirleri kapsamında eğitim ve öğretim online sürerken okullarda da hummalı hazırlıklar devam ediyor. Kapılarını yeniden yüz yüze eğitime açacak olan eğitim kurumlarında kütüphaneler hazırlanıyor, bilgisayar ve bilim laboratuvarları özenle kuruluyor. Corona virüse rağmen pandemi tedbirleri eşliğinde eğitim, öğretim ve […]
 • 02
  ÖZEL ÇOCUKLAR RENKLİ UMUTLAR İLE MUTLU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs ülkemizde tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Pandemi gölgesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri faaliyetlerine maske, mesafe ve dezenfektan eşliğinde zor da olsa devam ediyor. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir bu zorlu günlerde denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Müdür Demir, Esentepe Mahallesinde bulunan Sultangazi Özel Renkli Umutlar […]
 • 03
  30 YILLIK DOSTLAR UZAKTAN BİRBİRİNE SARILDI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüs illeti yeni dünya düzeninde selamlaşma ve hasret gidermenin de şeklini değiştirdi. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, 30 yıllık dostu olan Sultangazispor Onursal Başkanı Nevzat Yılmaz’ı ziyaret etti. Ama iki dost birbirlerine doyasıya sarılamadı. Corona virüs gölgesinde uzaktan sarılma hareketi yapan Demir ve Yılmaz, ilçede ki […]
 • 04
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]
 • 05
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]