Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

ZABITALARIN KAVGASI MECLİSİ GERDİ!

Manşet - 6 Kasım 2020 02:11 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Zabıtası ve İBB Zabıta Ekipleri arasında tekmeli tokatlı kavgaya neden olan otopark sorunu Fatih Belediye Meclisi’ni de karıştırdı. Fatih Camii’nin cenaze araçlarının giriş yolu olan, bir süredir bir vakfın otopark olarak kullandığı, Fatih Belediyesi’nin ise alanı boşaltarak “protokol ve prestij yolu” haline getirmek istediği sokağa İSPARK el koymak isteyince olanlar olmuştu. İBB Zabıtaları ve Fatih Belediyesi Zabıtaları kavgaya tutuşmuştu. Kriz büyüdü ve darp edilen meslektaşlar soluğu karakolda aldı. Konu Fatih Belediye Meclisi’ne de gelince tansiyon yükseldi. CHP’li Akşahin “İBB Meclis Üyeleri olarak çözerdik! Kavgaya ne gerek vardı?” dedi, Ak Partili Sarıtemur “Prestij çalışması yapıyorduk, bu kadar insanlar yaralandı, değer mi?” diye sitemde bulundu ve Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş ise otopark olsun olmasın tartışmasına dönen müzakerelere “Biz buranın otopark olup olmamasını tartışmıyoruz. Bu yetki de bizim değildir. Meclisin yetkisinde değil. Boş yere tartışıyoruz. Havanda su dövüyoruz. İBB Başkanımız ile Fatih Belediye Başkanımız görüştü.” son noktayı koydu. CHP konunun özetle araştırılması için önerge verdi. Fatih Belediye Meclisi tarihinde bir önerge ilk defa oy çokluğu ile Başkanlık Makamına havale edildi.

Fatih Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Oturumu Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş yönetti. AK Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı.

Her bir üyenin oylarının değerli olduğu, tek tek oy sayımının yapıldığı salt çoğunluk gerektiren gündem maddelerinin oylandığı oturama, tıpkı 2021 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinin hiçbirine de katılmayan, CHP’li Üye Gizem Medine Küçük çalıştığı işyerinden izin alamadığı için katılmadı.

Oturumumda Deprem ve Zabıtalı Otopark Kavgası gündem oldu. CHP Fatih Belediyesi Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin kürsüye çıktı ve zabıtaların kavga etmesine neden olan otopark tartışmasını eleştirdi. Sözlü önergesini kürsüden dile getiren Akşahin şunları söyledi; “Fatih Belediye Zabıta Birimimiz son iki gündür ilçemizde bazı bölgelerde çalışma yapıyorlar. Özellikle Fatih Ali Kuşçu Mahallesi Tabhane Sokak. Burada Fatih Belediyemize ait Zabıta Personelimiz iki gündür nöbet tutuyor. Belediyemize ait araçları da otopark alanına da park ederek hizmetleri engelliyor. İBB’ye ait İSPARK otopark alanıdır burası. UKOME kararı mevcut burada. Otopark açılması için her türlü kriter yerine getirilmiş durumda burada. Tabii ki bu durum özellikle merkez ilçe olan Fatihimizin Zabıta Personeli ile İBB Zabıta Personelini karşı karşıya getirmiş durumda. Yaklaşık yarım saat önce de Fatih ve İBB Zabıta ekipleri arasında İSPARK görevlileri arasında arbede çıkmıştır. Yaralanan arkadaşlarımız olmuştur. Her iki grup da karakola şikayetçi olmaya gidiyorlar. Sorunun kaynağını bilmiyorum. Burayı bir vakfın işlettiğini de biliyoruz. Zaman zaman oraya gidip geliyoruz. En önemlisi de şu; Meclisimizde İBB Meclis Üyelerimiz var, böyle bir konu varsa her iki grubun İBB Meclis Üyeleri aracılık edebilirdi. Neden İBB ve Fatih Belediyesi Zabıta Ekipleri karşı karşıya getiriliyor. Bu alanın Fatih Belediyesi ile ilgisi nedir? Mülkiyeti kime aittir? Fatih Zabıta Ekiplerini kim görevlendirdi? Burada oluşabilecek can ve mal kayıplarından kimler sorumludur?”.

 

İSTANBUL’DA OTOPARK YAPACAK YER Mİ YOK?

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da oturumda söz aldı. Sarıtemur önce İBB’ye sonra CHP Grubuna şu sözler ile çattı; “Bizim istemediğimiz olaylar gelişti. Bu olaylar ile ilgili bilgilendirme yapmak gerekirse, Ali Kuşçu Mahallesi Tabhane Sokak burası. Çıkmaz sokak orası. İlçe Belediyesinin sınırları içerisindedir. Burası protokol yoludur. Burayı İBB ve İSPARK neden otopark yapmak istiyor. Orada 30 araçlık otopark var. Burayı boşaltma kararı aldık. Protokol yolunu prestij yolu yapacaktır. Camiiden bakıldığı zaman Vezneciler tarafına doğru prestijli bir yol olacaktı. Biz ısrarla İBB’ye burayı otopark yapmayın, gelin o bölgeyi prestij yolu yapalım dedik. Orası daha önce etraftaki vakıflara bir şekilde otopark olarak işletilmiş. Prestij çalışması yapıyorduk, bu kadar insanlar yaralandı, değer mi? Bula bula protokol yolunu mu buldunuz? İstanbul’da otopark yapacak yer mi yok? Sokak zaten çıkmaz sokak! İhtiyaç mı var? Sayın Başkanımız Ergün Turan olaya müdahale etti. Olay daha sonra iki kurumun tekrar görüşülmesi üzere kapandı. Otopark yapılmayacak. Oranın UKOME kararı yok, UTEKA kararı var. UTEKA geometrik düzenlemedir. UKOME ise bir yerin trafik düzenlemesi kararıdır. UTEKA’yı UKOME olarak yutturmaya çalışıyorlar.”.

HAVANDA SU DÖVÜYORUZ, BAŞKANLAR GÖRÜŞTÜ, BEKLEYELİM!

 

Grup Başkan Vekillerinin konuşmasının ardından Av. Faruk Gökkuş tartışmanın uzamaması gerektiğini ve Belediye Başkanlarının görüştüğünü söyledi. Başkan Gökkuş; “Boş yere tartışıyoruz. Havanda su dövüyoruz. İBB Başkanımız ile Fatih Belediye Başkanımız görüştü. Kazım Bey konudan konuya atladı. Çemberlitaş otoparkı İBB ve İlçe Belediyemizin görüşüp anlaştığı bir yer. Güzel bir örnektir. Dedim ki Belediye Başkanlarımız görüştü. Süreci takip edelim onlar bir karar versinler. Burası Fatih Camii’nin cenaze çıkış bölgesi ve Belediye Başkanımızı İBB Başkanımız ile görüştü. Konu iki kurum arasında belli bir noktaya vardı. Uzlaşı ile belirli bir noktaya getirdi. Bu önergeyi başkanlık makamına havale edeceğiz. Başkanlar karar versin.” dedi.

 

TARTIŞMALAR, SATAŞMALAR, ATIŞMALAR UZADIKÇA UZADI!

 

Başkan Gökkuş’un sözlerine rağmen tartışmalar, sataşmalar, atışmalar uzadıkça uzadı. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin; “Biz belgeli konuşuruz. Bizim belgelerimiz var. Bunca yıldır bir vakıf tarafından işletiliyordu. Gerçekten bizim de bildiğimiz bir bölge ve Fatih Camiine giriş olan bir bölge. 30 değil 50 araçlık bir otopark orası. Dün ilgili birim müdürümüzü de aradım. Telefonuma da cevap verilmedi. Burada İBB Meclis Üyelerimiz var. Bu uzlaşmanın yapılması için gariban ekmek parası için çalışan memurların birbirlerini yaraladıktan dayak attıktan sonra mı uzlaşı sağlanacak. Madem protokol yapılacaktı bunca yıldır niçin yapılmadı.” derken Başkan Gökkuş ikinci uyarısını “İSPARK ya da bir kurum yapacağı zaman iki kurumun birbiri ile görüşmesi lazım. En azından nezaketen yapılması lazımdı. Bir adam atılmıştır. İki kurumun en üst düzey yetkilisi görüşmüştür. Biz buranın otopark olup olmamasını tartışmıyoruz. Bu yetki de bizim değildir. Meclisin yetkisinde değil. Burada niçin bu kavga oldu diyor önergede. Otopark olsun ya da olmasın değil tartışma noktası.” diyerek yaptı.

 

AK PARTİLİ ÖZTÜRK OTOPARK OLMAYA UYGUN İSKİ VE İETTE ALANLARINI HATIRLATTI

 

Bu sırada CHP’li Av. İsmail Şahin ile Ak Partili Yunus Öztürk arasında tartışma. Tartışma devam ederken Ak Partili Yunus Öztürk söz alıp; “Bahsi geçen konu, Fatih Camiinde cenaze araçlarının yanaştığı alandır. Burada 20-30 araçlık otopark oluyor. Bahsi geçen yer otopark yapılacak yer değildir. Fatih Camiinin çevre alanı 60 dönümdür. Camii çıkışına otopark ne kadar siz benimsiyorsunuz? İSPARK Fatih’te hiçbir yer bulamadı mı? İSKİ’nin yerini ve İETT Garajı için çaba sarf edin dediği zaman Başkanımız siz dediniz mi İBB’ye. Yarın sizin bizim cenazemiz oluyor. O alana girdiğiniz zaman dolu olur, 5-6 adet cenaze aracı geliyor. İSPARK olursa orası günlük abonmana döner. Neresini havale ediyorsunuz bu önergenin.” dedi. Başkan

CHP’li Akşahin de eleştirilere cevap verdi ve “Bugüne kadar orası otopark olarak kullanılırken, cenazeye giden o kadar insan araçlarını farklı yerlere park ederken, ticari taksi ile giderken, yaklaşık 20 yıldır bir vakıf tarafından işletilirken niçin protokol yolu olarak düşünülmedi. Fatih Camiine hepimiz gidiyoruz. Otopark yapılabilir ama önce can güvenliği, önce insan. Geçen ay Fatih Belediye Zabıtalarımız niçin İSPARK fotoğraflarını çekiyor dedim. Cevap vermediniz.” konuşmasını yaptı.

AK Partili Mehmet Sarıtemur’da Gökkuş’un sözlerini yineledi ve “Başkanlarımız kendi aralarında görüştüler. CHP süreci takip etmiyor. Konuşulmuş görüşülmüş. Bütün İBB’nin bürokrasisi ile görüşülmüş.” ve Akşahin’den “Bu görüşmenin yapılması için iki kurumun belediye personelinin kavga etmesi mi lazımdı. Başlarına bir şey gelirse kim sorumlusu olacak?” dedi.

Tartışmalara Kıdemli Siyaset İnsanı Şenol Özdemir de müdahil oldu ve “Mercan Otoparkı hasarlı olarak duruyor. Önce onu yıkın yeniden yapın.” diyerek CHP’ye çıkıştı.

MECLİS TARİHİNDE BİR İLK! OY ÇOKLUĞU İLE ÖNERGE HAVALESİ!

 

Tartışmalardan sonra Fatih Belediye Meclisi’nde bir ilk yaşandı. Akşahin’in önergesi oylama sonucunda oy çokluğu ile Başkanlık Makamına havale edildi. Akşahin ise karara tepkisini şu sözler ile dile getirdi; “Fatih Meclisi’nde bir ilk yaşanıyor. İlk kez bir önerge oy çokluğu ile havale ediliyor. Bizden bu kadar korkmayın biz Fatih’e hizmet için varız. Elimizden gelini yapacağız. Siz bu işleri yeterince takip etmiyorsunuz.”.

 

Zabıtaların tekmeli tokatlı kavgası Fatih Meclisi’ni bu şekilde germeye yetti. Oturum Deprem gündemi ile devam etti ve görüşmelerde ki tansiyon bir türlü düşmedi. Deprem gündemi de bol atışmalı, sataşmalı ve tartışmalı geçti.

 

Manşet - 02:11 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MÜDÜR DEMİR KÜÇÜK YÜREKLERİ FETHETTİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs illetinin bitip okulları minik yavruların dolduracağı günler pek yakında. Pandemi tedbirleri kapsamında eğitim ve öğretim online sürerken okullarda da hummalı hazırlıklar devam ediyor. Kapılarını yeniden yüz yüze eğitime açacak olan eğitim kurumlarında kütüphaneler hazırlanıyor, bilgisayar ve bilim laboratuvarları özenle kuruluyor. Corona virüse rağmen pandemi tedbirleri eşliğinde eğitim, öğretim ve […]
 • 02
  ÖZEL ÇOCUKLAR RENKLİ UMUTLAR İLE MUTLU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs ülkemizde tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Pandemi gölgesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri faaliyetlerine maske, mesafe ve dezenfektan eşliğinde zor da olsa devam ediyor. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir bu zorlu günlerde denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Müdür Demir, Esentepe Mahallesinde bulunan Sultangazi Özel Renkli Umutlar […]
 • 03
  30 YILLIK DOSTLAR UZAKTAN BİRBİRİNE SARILDI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüs illeti yeni dünya düzeninde selamlaşma ve hasret gidermenin de şeklini değiştirdi. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, 30 yıllık dostu olan Sultangazispor Onursal Başkanı Nevzat Yılmaz’ı ziyaret etti. Ama iki dost birbirlerine doyasıya sarılamadı. Corona virüs gölgesinde uzaktan sarılma hareketi yapan Demir ve Yılmaz, ilçede ki […]
 • 04
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]
 • 05
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]