Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİH DEPREME HAZIR MI?

Manşet - 6 Kasım 2020 23:24 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

CHP Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Fatih Sarmusak beklenen Büyük İstanbul Depremi öncesi Fatih’in gerçekliğini meclis oturumunda tüm çıplaklığı ile anlattı. Konuşmasında Fatih’in sokakların darlığına dikkat çeken İnşaat Mühendisi Sarmusak, dış cephesi makyajlanan binaların içinin çürük olduğunu ifade etti ve olası bir depremde müdahalenin zor olacağına değindi. 50 kişilik olduğu söylenen Fatih Arama Kurtarma Ekibinin yetersiz olduğunu da dile getirdi. Sarmusak ayrıca 3 tarafı denizlerle çevrili ilçede denizden acil müdahale yollarının da geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. CHP’li Sarmusak’ın bilgilendirme konuşması tüm meclis üyeleri tarafından beğenildi ve takdire şayan bulundu.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Kasım ayı son oturumunda Zabıta Kavgalı Otopark Tartışması kadar Deprem’de önemli gündem oldu. Meclise 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. AK Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı.

 

 

Oturumunda ufukta belirmeye başlayan Büyük İstanbul Depremi ve Fatih’in hazırlıkları gündem oldu. CHP’nin İnşaat Mühendisi Meclis Üyesi Fatih Sarmusak kürsüye çıktı. Dersine çalışıp geldiği her halinden belli olan Genç Siyaset İnsanı Sarmusak ağır gündemi tüm çıplaklığı ile anlatmayı başardı.

 

CHP’li Sarmusak konuşmasında şunları söyledi;

 

30 Ekim’de İzmir ve çevre illerden hissedilen 7 büyüklüğünde ki 114 canımızı kaybettik ve 137 vatandaşımız da ağır yaralandı. Ölenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifa diliyoruz. Bu deprem İstanbul’un bir numaralı sorununun Deprem olduğunu bir kez daha hatırlattı. Maalesef bunu hatırladıkça da depreme ne kazar hazırlıksız olduğumuz gerçeği ile de yüz yüze geliyoruz. Depremde Belediyemizde koordinasyonu kimin sağlayacağı, neler yapabileceğimize dair en ufak bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bu bağlamda Deprem ve Doğal Afetler ile ilgili koordinasyonu sağlayacak müdürlüğün kurulmasını acil olarak kurulmasını talep ediyoruz.

PLAN NOTU DEĞİŞİKLİĞİ İLGİ GÖRMEDİ, MÜRACAAT SAYISI 70!

 

Numarataja bağlı bina sayısı 42 bin 455’e bağlı ilçemizde bu rakamın yüzde 1’i olan 425 binaya karşılık yenileme ile ilgili başvuru 70’i geçmemiştir. Bu imar plan notlarında ki değişiklik bu yenilemeyi karşılayamamıştır.

 

FATİH ARAMA KURTARMA EKİBİ YETERSİZ!

 

50 kişi olduğu söylenen kurtarma ekibi hakkında da hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fatihimizde 57 mahallemiz vardır ve her mahalleye bir kurtarma personeli dahi düşmemektedir. İzmir’e yardıma gidilmiş midir? Gidilmemişse niçin gidilmemiştir?

ACİL MÜDAHALEDE DENİZ YOLU SEÇENEK OLMALIDIR!

 

İzmir’de ki depremden fotoğrafta bir binanın üzerinde 170 kişi vardır. Arama kurtarma ekibi olarak. Sadece 50 kişi gözüküyor çöken bir bina üzerinde. Olası bir depremde çevre illerden yardım gelecektir ulaşım sıkıntısından dolayı en kritik saatlerde Fatih’te diğer ilçeler gibi kendi başının çaresine bakmaktadır.  İlçemiz için en önemli yol deniz yoludur, çünkü 3 tarafı denizlerle çevirilidir.

BİNALARIN DIŞ CEPHESİNİ YENİLEDİLER AMA İÇİ ÇÜRÜK

 

Fatih’in sokaklarını ve caddelerini biliyoruz. Fatihimizde 10 bina yıkılsa dahi ilçemize girmenin imkânı yoktur. Kimi kurtaracağımızı şaşıracağız. İlçemizde birçok eski bina dış cephesi makyajlanıp yeni gibi gösterilmektedir. Dış cephesi yenilenir ama statik açıdan tehlikelidir içte. Bugüne kadar yapıldığı söylenen hiçbir deprem tatbikatı yapılmamıştır. Elimizde bulunan kullanılan ekipman sayısı, yiyecek ve içecek stokları belirsizdir.

DEPREM ANINDA ELEKTİRİKLER KESİLECEKTİR, ÇARE NEDİR?

 

Deprem olduğunda elektriklerimiz kesilecektir.  Bununla ilgili de çalışmalar yapmak durumundayız. Can her şeyden önemlidir. Biz yaraları saralım değil, yaralanmayalım diyoruz, depremden önce tedbir diyoruz, önce yaşam diyoruz.

 

Sarmusak kendisine sataşarak “İzmir’de ki binalarda da alanlar dar!” diyen Ak Partili Yunus Öztürk’e “Siyaset yapıyorsunuz, deprem olunca sizi kurtarmayacak mıyız? Canımız acıyacak.” diye cevap verdi.

 

AK PARTİLİ SARITEMUR TEŞEKKÜR ETTİ!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur söz alıp CHP’li Sarmusak’a teşekkür etti ancak plan notları konusunda gereken çabayı göstermeyen CHP Grubuna çattı. Ak Partili Sarıtemur özetle; “Fatih Beye teşekkür ediyoruz. Deprem konusunda bilgilendirdikleri için. CHP Grubu Fatih’e bir imar plan notunun geldiğinin halen farkında değil. Fatih Belediyesi olarak bir plan notu geçirdik. Şu plan notu demek Fatih’in dönüşümü demektir. Bu plan notu 1 ay önce oldu. Bir projenin çıkması 2-3 ayı alır. Fatih’te dönüşüm başladı. Türkiye’ye örnek olacağız. Hep beraber çıkarttığımız plan notuna değer versinler.” derken CHP’li Meclis Üyesi İsmail Şahin protesto edip oturumu terk etti. CHP’li Coşkun Yeşilyurt’ta “her şeye cevap vermek zorunda değilsiniz” diye tepkisin verirken, CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin “biz yaptık o plan notunu böyle dersen olmaz!” diye tepki gösterdi. CHP’li Şahin CHP’li Recep Önem’in ricası üzerine oturuma geri döndü.

FARUK GÖKKUŞ UZLAŞTIRICI ÜSLUBU İLE TAKDİK TOPLUYOR

 

Fatih Belediye Meclisi adeta siyaset akademisi tadında geçiyor. Meclis Başkanı Av. Faruk Gökkuş tarafsız duruşu ve uzlaştırıcı üslubu ile takdir topluyor.

 

Siyasi olgunluğun zirvesine ulaşmış tavırları ile Gökkuş şunları söyledi; “

 

1999 depreminde bende, CHP’liler de MHP’liler de AK Partililer de sallandı. Her kesimden ölenler oldu. Siyasi parti ayrımı yapmadan söylüyorum. Ben 1999 yılında Avcılara vardığımda Devlet Kocaeli’ne ulaşamamıştı. Ondan sonra ders aldık, çalışma yaptık, eğitimlerimizi tamamladı. İzmir’de 91. saatte enkazdan can çıkartıyorsak İBB’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, STK’ların ve Devletin deprem konusunda uzmanlaşması ile mümkün oldu. Deprem oluyor, ilk önce kamu binaları yıkılmıyor. Okulları düzelttik, hastanelerimizi düzelttik, yolları düzelttik. İmar plan notunda ki değişiklikten bahsediyoruz. Dünya üzerinde hiçbir Belediye ve Devlet tüm binaların tespitini yapıp ardından yıkıp yeniden yapamaz. Vatandaşın da sorumluluk alıp Devletine ve Belediyesine destek olması lazımdır. 1999 yılından bu yana çalışmalarımız göz ardı etmeyin. KIZILAY, AFAD, AKUT, İHH ile birlikte Dünya’nın her yerine yardım gidiyor. 6 milyon binanın yenilenmesi lazım.

CHP’Lİ YEŞİLYURT “GEÇ, ZOR VE HATTA OLMAYACAK!” DEDİ

 

Oturumda söz alan teknik isim CHP’li Yüksek Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt; “Mehmet Beyin konuşmaları çok tahrik edicidir. Farkında değilsin, anlamıyorsun, bilmiyorsan demek doğru değil. 3 sene önce biz yaptık eleştirdiğimiz yanlışı. Bu konuşmaların yeri değil. Bugün imar plan notlarında tadilat yapıldı. İmar planları değiştirilmedi. Bugün hukuk Türkiye’de çalışıyorsa bu imar plan notlarının iptal edilmesi lazımdır. Eğer tamamı değişseydi bunlar yapılır. Biz Fatih’in yenilenmesinin yolunu açmak istiyoruz. 45 bin küsur yapı var. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ayyıldız gelmişti, teknik bilgiler verdi geçmiş dönemde beraber yaptık. Bunun altı doldurulmadığı müddetçe bu yenilemelerin geç olacağı, zor olacağı hatta olmayacağı yönündedir. Yoksa biz de o değişikliğe evet dedik.” dedi. Yüksek Mimar Yeşilyurt siyasi tecrübesini teknik beceresi ve bilgisi ile birleştirip oturum boyunca gündem maddelerine dair de konuşma gerçekleştirdi.

 

Deprem konusundan sonra gündem maddelerine geçilmeden gündem dışı söz hakları kullanıldı.

 

CHP’li Ersin Çolak söz aldı ve meclisin deprem ile ilgili gergin havasını değiştiren spor başarılarına dikkat çekti.

Ak Partili Mevlude Haksever ise gündem dışı konuşmasında 24 Kasım Öğretmenler gününe değindi. Ak Partili Zeynep Başak da söz alıp 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne dair konuşma gerçekleştirdi.

Ak Partili Mesut Gürsoy Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım için söz aldı.

 

 

MHP’Lİ OMURTAG FRANSA’NIN ÇİRKİNLİKLERİNE DEĞİNDİ

 

MHP Grup Başkan Vekili Murat Omurtag da oturumda söz aldı, bir dizi anma yaptıktan sonra Fransızların yaptıkları çirkinliklere değindi. MHP’li Omurtag her zaman olduğu gibi siyasi olgunlukla konuşmasını gerçekleştirdi.

Manşet - 23:24 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MÜDÜR DEMİR KÜÇÜK YÜREKLERİ FETHETTİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs illetinin bitip okulları minik yavruların dolduracağı günler pek yakında. Pandemi tedbirleri kapsamında eğitim ve öğretim online sürerken okullarda da hummalı hazırlıklar devam ediyor. Kapılarını yeniden yüz yüze eğitime açacak olan eğitim kurumlarında kütüphaneler hazırlanıyor, bilgisayar ve bilim laboratuvarları özenle kuruluyor. Corona virüse rağmen pandemi tedbirleri eşliğinde eğitim, öğretim ve […]
 • 02
  ÖZEL ÇOCUKLAR RENKLİ UMUTLAR İLE MUTLU!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona virüs ülkemizde tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Pandemi gölgesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri faaliyetlerine maske, mesafe ve dezenfektan eşliğinde zor da olsa devam ediyor. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir bu zorlu günlerde denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Müdür Demir, Esentepe Mahallesinde bulunan Sultangazi Özel Renkli Umutlar […]
 • 03
  30 YILLIK DOSTLAR UZAKTAN BİRBİRİNE SARILDI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüs illeti yeni dünya düzeninde selamlaşma ve hasret gidermenin de şeklini değiştirdi. Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, 30 yıllık dostu olan Sultangazispor Onursal Başkanı Nevzat Yılmaz’ı ziyaret etti. Ama iki dost birbirlerine doyasıya sarılamadı. Corona virüs gölgesinde uzaktan sarılma hareketi yapan Demir ve Yılmaz, ilçede ki […]
 • 04
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]
 • 05
  BAŞÖĞRETMEN DEMİR’DEN ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   Corona Virüsün ülkemizi kasıp kavurduğu şu günlerde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri pandemi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını büyük özveri ile sürdürüyor. Özel Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü merkezleri Sultangazi’nin Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir denetime çıktı. Öğretmenlerinden bire bir ders alan özel çocuklarımız ile […]