18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİS’TE BEDDUALI ATIK GETİRME TARTIŞMASI YAŞANDI!

Manşet - 17 Ekim 2020 02:11 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturum tek gündem maddesi ile açıldı ancak birleşim çıkan tartışmalarla yaklaşık 1 saat sürdü. Gündemde Kentsel Dönüşüm Projeleri, Millet Bahçesi ve Sur Bandı Projelerinin kilit noktası olan Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta yapılmak istenen 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi vardı.

 

Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP’li Ayşegül Okumuş Korona Virüs taşıdığı için oturuma katılmadı.

Oturumda tek gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturumun kısa sürmesi beklenirken karşılıklı atışmalar ve sataşmalar nedeniyle tek gündemlik birleşim yaklaşık 1 saat sürdü.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN TESİSİN YAPILMASINA KARŞI ÇIKTI

 

Oturumda Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta yapılmak istenen 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi için oylamaya geçilmeden CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz aldı ve çekincelerini dile getirdi.

CHP’li Akşahin uyarılarını şu şekilde sıraladı;

 

Bizler CHP Grubu olarak Geri Dönüşüme ve çevrenin korunmasına karşı değiliz. Yönetmelikte şunlar yazar; düzenli depolama tesisi ve yer seçimi hakkında, birinci sınıf depolama tesisi yerleşim yerlerine en az 1 km uzakta olmak zorundadır. Akaryakıt, gaz, içme ve kullanma suyu naklinde kullanılan boru hatlarına, yüksek gerilim hatlarının bulunduğu alanlara depolama tesislerinin yapılmasına müsaade edilmez. Düzenli depolama tesislerinin hava ulaşım sistemini etkileyip etkilemediği, orman, yaban hayatı ve bitki örtüsünün korunması gibi özel amaçlarla da koruma altına alınmış alanlara uzaklığı, bölgede bulunan yer altı su kaynakları ve su havzası durumu, yer altı su seviyesi ve akış yönleri, sahanın tomografik yapısı, jeolojik, jeomorfolojik, jeoteknik ve hidrolojik durumu, taşkın, heyelan, çığ ve yüksek deprem riski, hakim rüzgar yönü, yağış durumu, doğal ve kültürel durum dikkate alınmalıdır denilmektedir.

 

MEVLANAKAPILILAR İLE HUSUMETİNİZ Mİ VAR?

 

Şimdi Fatih ile ilgili konumuza gelmek istiyorum. Koruma Amaçlı İmar Planlarına göre yer seçimine baktık. Tarihi yarımada Turizm kentidir dedik ve çalışmalar yapıyoruz. Yedikule Zindanlarını yaparken de turizme kazandıracağız diyoruz. Bizim de desteklediğimiz bir proje. Nedense her seçimde her dönemde Mevlanakapı Mahallemizde bir şeyler yapılıyor. Bu yönetimin Mevlanakapılılara karşı bir art niyeti mi var? Bir husumeti mi var? Bunu bilmek istiyoruz! Bir tarafta Millet Bahçesi yapıyoruz park yapıyoruz deyip orada kamulaştırma yapıp orada ki vatandaşları bölgeden uzaklaştırmaya çalışacaksınız, diğer taraftan katı atık tesisi yapacaksınız. Yani biz kültürel mirasımızı böyle mi koruyacağız? Mevlanakapı halkının mahalle kültürünü yok edip oraya tesisler yapıp onları göçe mi zorlayacağız? Ayrıca Mevlevihane’nin bitişiğinde ki yeri mi buldunuz? Trafikten bahsediyoruz, orada trafik yoğunluğu getirecektir? Hangi sur kapısından büyük araçlar girip çıkacak? İmar plan notlarında ki durumu böyle mi koruyacaksınız? Yapılan yerin seçimi çok yanlış bu da Fatih’i bilmeyen kişilerin projesidir. Bu tesisler ne amaçla yapılmaktadır bilmek istiyoruz. Biz bu karara hayır oyu kullanacağız.

 

GERİ DÖNÜŞÜM DEĞİL GERİ GETİRME MERKEZİ!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da söz alarak tesisin geri dönüşüm değil geri getirme merkezi olduğunu şu sözler ile açıkladı; “Konuyu netleştirmemiz lazım. Burası katı atık depolama ve dönüştürme merkezi değildir. Bu merkezlerle ilgili Kazım Beyin dediği doğrudur. Onun bir sınırı, konumu, mesafesi var. Bunu İBB yapıyor. Bizim katı atık merkezi yapma yetkimiz yok. Bizim yapacağımız yer Atık Getirme Merkezi’dir! Vatandaş gelecek ve konteyner içine yerleştirecektir. Konu Katı Atık Getirme Merkezi’dir. Burası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir yer. Biz burayı kiraladık, 1000 m2 alan. Fatih’e bakın 1000 m2 alan yer bulmak zor. Böyle bir alan bulamayız. Yenileme Alanı’dır aynı zamanda. Kurula verdik, kuruldan geldikten sonra çıkartacağız. 2012 yılında Sosyal Kültürel Tesis Alanı olarak uygun görüşmüş. Burası koca koca binaların ya da tesislerin kurulduğu yer değildir. Bunlar mobil olacak. Daha sonra başka bir yere konulabilir. Orası birinci sınıf Atık Getirme Merkezi’dir!”.

CHP’Lİ YÜKSEK MİMAR YEŞİLYURT “ÇÖPLÜK YAPIYORSUNUZ” DEDİ!

 

Tartışmalar sürerken CHP’li Yüksek Mimar Coşkun Yeşilyurt farklı bir çıkış yaptı ve “Kelimeleri ne kadar süslersek süsleyelim, burası çöplük olacak. Millet buraya çöpünü getirecek. Nerede yapılmaz diye sorsanız, on adet parametre sayarım, buraya yapılmaz. Sur dışına yapılacak. Koruma Amaçlı İmar Planı’nın dışına yapılacak. Bu dönüştürme yapamazsınız, çöplük de yapamazsınız. 10 metre ilerisinde konutlar var. Koku var, sağlık açısından zararlıdır. Olmaz burası.” konuşmasını yaptı.

BAŞKAN YARDIMCISI DURHAT PROJEYİ SAVUNDU “KOKU VE SIKINTI YOK” DEDİ

 

Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Durhat da oturumda söz aldı ve konuya açıklık getirmek istedi. Ak Partili Durhat da tesisin yanlış anlaşıldığını söyledi ve açıklamasını şu şekilde yaptı; “Atık Dönüştürme Merkezi olarak düşünürsek dedikleriniz doğru ancak burası Atık Getirme Merkezi. Çöple ilgisi yok. Sıfır atık kapsamında, kâğıt, plastik, metal ve atık yağların getirme merkezi burası. Koku olması ile ilgili hiçbir sıkıntı yok. Büyük konteynerler konulacak. Vatandaş hem yaya hem araçla gelecek ve içine yerleştirecek. Günlük oradan alınacak ve gidilecek.”.

AVRUPADA ÖRNEKLERİ VAR

 

Bu sözlere CHP’li Yeşilyurt’tan “Bunların Türkiye’de bir örnek uygulaması var mı?” dedi. Ak Partili Durhat ise “ Var tabii ki. 2020 sonrasına kadar bu uygulamayı bitirmesi gerekir. Burası getirme merkezi dönüştürme merkezi değil.” dedi. AK Partili Ramiz Polat da tartışmaya dahil olup Avrupa örneğini şu sözler ile verdi; “Avrupa’da kullanılan bir sistemdir bu. Katı Atık Sisteminde konteynırlar vardır. Araçları ile gelirler ve içine atarlar. Çok yoğun kullanılır. İlçe merkezi yanında kurulur. Görevliler kontrol eder. Sizin hassas olduğunuz konu ile alakası yok.”.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN MAHALLE HALKININ AK PARTİYE BEDDUA EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

 

CHP’li Akşahin ikinci kez söz alıp tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Akşahin Mevlanakapı sakinlerinin Ak Partililere beddua edeceklerini söyledi. Akşahin özetle şöyle dedi; “39 İlçeye gelin bir yazı ve her ilçenin yapması gereken bir olay. Raporda mobil diye bir şey geçmiyor. Bölgede trafik yoğunluğu kesinlikle artacak, planlara göre yapılması mümkün değil, neden Mevlanakapı Mahallesi? Mevlanakapılılardan beddua alacaksınız onu söyleyeyim size! Biz bunun adını ne koyacağız? Bir taraftan yeşil alan diyeceksiniz bir taraftan çöplük kuracaksınız. Arsamız yok dediniz, var her yerde var, Mevlanakapılılara haksızlık yapıyorsunuz. Bu bölgeye uygun değildir.”.

MEVLANAKAPI’YA ATIK GETİRME MERKEZİ KURULACAK

 

Tartışmalardan sonra Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur son sözü aldı, “Birinci sınıf Atık Getirme Merkezi’ni biz yaptık oldu değildir. Bunun bir projesi var, kuruldan geçilecek, teknik çalışması yapılmıştır. Zaten eksiklik varsa İBB’den geçmez bu konu.” Dedi ve gündem maddesi CHP’lilerin itirazına rağmen oy çokluğu ile kabul gördü.

 

İBB’de ilgili gündem maddesinin onaylanmasının ardından Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta ki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan alana 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi kurulacak.

 

 

Manşet - 02:11 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]