12° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİS’TE BEDDUALI ATIK GETİRME TARTIŞMASI YAŞANDI!

Manşet - 17 Ekim 2020 02:11 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturum tek gündem maddesi ile açıldı ancak birleşim çıkan tartışmalarla yaklaşık 1 saat sürdü. Gündemde Kentsel Dönüşüm Projeleri, Millet Bahçesi ve Sur Bandı Projelerinin kilit noktası olan Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta yapılmak istenen 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi vardı.

 

Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP’li Ayşegül Okumuş Korona Virüs taşıdığı için oturuma katılmadı.

Oturumda tek gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturumun kısa sürmesi beklenirken karşılıklı atışmalar ve sataşmalar nedeniyle tek gündemlik birleşim yaklaşık 1 saat sürdü.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN TESİSİN YAPILMASINA KARŞI ÇIKTI

 

Oturumda Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta yapılmak istenen 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi için oylamaya geçilmeden CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz aldı ve çekincelerini dile getirdi.

CHP’li Akşahin uyarılarını şu şekilde sıraladı;

 

Bizler CHP Grubu olarak Geri Dönüşüme ve çevrenin korunmasına karşı değiliz. Yönetmelikte şunlar yazar; düzenli depolama tesisi ve yer seçimi hakkında, birinci sınıf depolama tesisi yerleşim yerlerine en az 1 km uzakta olmak zorundadır. Akaryakıt, gaz, içme ve kullanma suyu naklinde kullanılan boru hatlarına, yüksek gerilim hatlarının bulunduğu alanlara depolama tesislerinin yapılmasına müsaade edilmez. Düzenli depolama tesislerinin hava ulaşım sistemini etkileyip etkilemediği, orman, yaban hayatı ve bitki örtüsünün korunması gibi özel amaçlarla da koruma altına alınmış alanlara uzaklığı, bölgede bulunan yer altı su kaynakları ve su havzası durumu, yer altı su seviyesi ve akış yönleri, sahanın tomografik yapısı, jeolojik, jeomorfolojik, jeoteknik ve hidrolojik durumu, taşkın, heyelan, çığ ve yüksek deprem riski, hakim rüzgar yönü, yağış durumu, doğal ve kültürel durum dikkate alınmalıdır denilmektedir.

 

MEVLANAKAPILILAR İLE HUSUMETİNİZ Mİ VAR?

 

Şimdi Fatih ile ilgili konumuza gelmek istiyorum. Koruma Amaçlı İmar Planlarına göre yer seçimine baktık. Tarihi yarımada Turizm kentidir dedik ve çalışmalar yapıyoruz. Yedikule Zindanlarını yaparken de turizme kazandıracağız diyoruz. Bizim de desteklediğimiz bir proje. Nedense her seçimde her dönemde Mevlanakapı Mahallemizde bir şeyler yapılıyor. Bu yönetimin Mevlanakapılılara karşı bir art niyeti mi var? Bir husumeti mi var? Bunu bilmek istiyoruz! Bir tarafta Millet Bahçesi yapıyoruz park yapıyoruz deyip orada kamulaştırma yapıp orada ki vatandaşları bölgeden uzaklaştırmaya çalışacaksınız, diğer taraftan katı atık tesisi yapacaksınız. Yani biz kültürel mirasımızı böyle mi koruyacağız? Mevlanakapı halkının mahalle kültürünü yok edip oraya tesisler yapıp onları göçe mi zorlayacağız? Ayrıca Mevlevihane’nin bitişiğinde ki yeri mi buldunuz? Trafikten bahsediyoruz, orada trafik yoğunluğu getirecektir? Hangi sur kapısından büyük araçlar girip çıkacak? İmar plan notlarında ki durumu böyle mi koruyacaksınız? Yapılan yerin seçimi çok yanlış bu da Fatih’i bilmeyen kişilerin projesidir. Bu tesisler ne amaçla yapılmaktadır bilmek istiyoruz. Biz bu karara hayır oyu kullanacağız.

 

GERİ DÖNÜŞÜM DEĞİL GERİ GETİRME MERKEZİ!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da söz alarak tesisin geri dönüşüm değil geri getirme merkezi olduğunu şu sözler ile açıkladı; “Konuyu netleştirmemiz lazım. Burası katı atık depolama ve dönüştürme merkezi değildir. Bu merkezlerle ilgili Kazım Beyin dediği doğrudur. Onun bir sınırı, konumu, mesafesi var. Bunu İBB yapıyor. Bizim katı atık merkezi yapma yetkimiz yok. Bizim yapacağımız yer Atık Getirme Merkezi’dir! Vatandaş gelecek ve konteyner içine yerleştirecektir. Konu Katı Atık Getirme Merkezi’dir. Burası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir yer. Biz burayı kiraladık, 1000 m2 alan. Fatih’e bakın 1000 m2 alan yer bulmak zor. Böyle bir alan bulamayız. Yenileme Alanı’dır aynı zamanda. Kurula verdik, kuruldan geldikten sonra çıkartacağız. 2012 yılında Sosyal Kültürel Tesis Alanı olarak uygun görüşmüş. Burası koca koca binaların ya da tesislerin kurulduğu yer değildir. Bunlar mobil olacak. Daha sonra başka bir yere konulabilir. Orası birinci sınıf Atık Getirme Merkezi’dir!”.

CHP’Lİ YÜKSEK MİMAR YEŞİLYURT “ÇÖPLÜK YAPIYORSUNUZ” DEDİ!

 

Tartışmalar sürerken CHP’li Yüksek Mimar Coşkun Yeşilyurt farklı bir çıkış yaptı ve “Kelimeleri ne kadar süslersek süsleyelim, burası çöplük olacak. Millet buraya çöpünü getirecek. Nerede yapılmaz diye sorsanız, on adet parametre sayarım, buraya yapılmaz. Sur dışına yapılacak. Koruma Amaçlı İmar Planı’nın dışına yapılacak. Bu dönüştürme yapamazsınız, çöplük de yapamazsınız. 10 metre ilerisinde konutlar var. Koku var, sağlık açısından zararlıdır. Olmaz burası.” konuşmasını yaptı.

BAŞKAN YARDIMCISI DURHAT PROJEYİ SAVUNDU “KOKU VE SIKINTI YOK” DEDİ

 

Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Durhat da oturumda söz aldı ve konuya açıklık getirmek istedi. Ak Partili Durhat da tesisin yanlış anlaşıldığını söyledi ve açıklamasını şu şekilde yaptı; “Atık Dönüştürme Merkezi olarak düşünürsek dedikleriniz doğru ancak burası Atık Getirme Merkezi. Çöple ilgisi yok. Sıfır atık kapsamında, kâğıt, plastik, metal ve atık yağların getirme merkezi burası. Koku olması ile ilgili hiçbir sıkıntı yok. Büyük konteynerler konulacak. Vatandaş hem yaya hem araçla gelecek ve içine yerleştirecek. Günlük oradan alınacak ve gidilecek.”.

AVRUPADA ÖRNEKLERİ VAR

 

Bu sözlere CHP’li Yeşilyurt’tan “Bunların Türkiye’de bir örnek uygulaması var mı?” dedi. Ak Partili Durhat ise “ Var tabii ki. 2020 sonrasına kadar bu uygulamayı bitirmesi gerekir. Burası getirme merkezi dönüştürme merkezi değil.” dedi. AK Partili Ramiz Polat da tartışmaya dahil olup Avrupa örneğini şu sözler ile verdi; “Avrupa’da kullanılan bir sistemdir bu. Katı Atık Sisteminde konteynırlar vardır. Araçları ile gelirler ve içine atarlar. Çok yoğun kullanılır. İlçe merkezi yanında kurulur. Görevliler kontrol eder. Sizin hassas olduğunuz konu ile alakası yok.”.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN MAHALLE HALKININ AK PARTİYE BEDDUA EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

 

CHP’li Akşahin ikinci kez söz alıp tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Akşahin Mevlanakapı sakinlerinin Ak Partililere beddua edeceklerini söyledi. Akşahin özetle şöyle dedi; “39 İlçeye gelin bir yazı ve her ilçenin yapması gereken bir olay. Raporda mobil diye bir şey geçmiyor. Bölgede trafik yoğunluğu kesinlikle artacak, planlara göre yapılması mümkün değil, neden Mevlanakapı Mahallesi? Mevlanakapılılardan beddua alacaksınız onu söyleyeyim size! Biz bunun adını ne koyacağız? Bir taraftan yeşil alan diyeceksiniz bir taraftan çöplük kuracaksınız. Arsamız yok dediniz, var her yerde var, Mevlanakapılılara haksızlık yapıyorsunuz. Bu bölgeye uygun değildir.”.

MEVLANAKAPI’YA ATIK GETİRME MERKEZİ KURULACAK

 

Tartışmalardan sonra Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur son sözü aldı, “Birinci sınıf Atık Getirme Merkezi’ni biz yaptık oldu değildir. Bunun bir projesi var, kuruldan geçilecek, teknik çalışması yapılmıştır. Zaten eksiklik varsa İBB’den geçmez bu konu.” Dedi ve gündem maddesi CHP’lilerin itirazına rağmen oy çokluğu ile kabul gördü.

 

İBB’de ilgili gündem maddesinin onaylanmasının ardından Mevlanakapı Mahallesi Lalezar Sokakta ki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan alana 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi kurulacak.

 

 

Manşet - 02:11 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HOŞ GELDİN MÜDÜR DEMİR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’nin 20 yıllık Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir başlattığı hukuk mücadelesinden yüzünün akıyla çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluru ile Kıdemli Eğitimci Demir görevine nihayet başladı.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’in “Deprem Mağduru Türk Çocuklarını Suriyelilerin Bütçesinden Servislerle Yeni Okullarına Taşıttığı” gerekçesi ile haksız, hukuksuz ve […]
 • 02
  23 NİSAN COŞKUSU PANDEMİYE YENİK DÜŞTÜ
  HABER: ENGİN BELLİ   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Sultangazi Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk takdim merasimi gerçekleştirildi.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk takdiminin ardından CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Çelengini sunan CHP İlçe […]
 • 03
  CONAX SULTANGAZİSPOR 2. KEZ KAMPA GİDECEK !
  Pandemi nedeniyle liglerin başlama tarihi Mayıs ayının son haftasına ertelendi ama Conax Sultangazispor çalışmalarına ara vermiyor. Beykozspor ile hazırlık maçı yapan ve kazanan BAL Ligi temsilcimizi bu hafta sonu da Yeşilköyspor ile karşılaşacak. Hedefleri 3. Lig olan temsilcimiz Antalya kampını bitirip ilçemize dönmüştü ancak şimdi 2. Kez kampa gidecek. Şampiyonluk için büyük özveri ile çalışan […]
 • 04
  BARAJLARIMIZ YÜZDE 80 DOLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Geçtiğimiz Aralık ayında yüzde 20’lere kadar gerileyen İstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı Nisan ayı itibariyle yüzde 80’lere ulaştı. Yağış sistemlerinin etkili olması ve su tasarrufunun sonucu olarak görünen doluluk oranında İSKİ’nin verilerine göre doluluk oranı yüzde 80,14’e ulaştı. İstanbulluların su sıkıntısı çekmeden rahat bir yaz mevsimi geçireceği yüzleri güldürdü. İSKİ’nin verilerine göre […]
 • 05
  HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAZAMAN
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   İnsanlık korona virüs illeti ile boğuşurken on bir ayın sultan Ramazan-ı Şerife nihayet kavuştuk. Bir yanımız sevinç bir yanımız hüzün oldu bu yıl. Mübarek ayda ibadetlerimizi gerçekleştirirken pandemi durumunu yaşamak zorunda kalıyoruz. Camilerimizde okunan Kur’an-ı ve teravihin maneviyatını yaşayamamak da ayrı bir hüzün oluyor. Ama her şeye rağmen İslam Âleminin […]