18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİS’TE “İMAMOĞLU’NA ADAM DİYEMEZSİNİZ!” TARTIŞMASI

Manşet - 9 Ekim 2020 01:57 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin son oturumunda “Adam!” tartışması yaşandı. CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik oturumda söz aldı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Sultangazi’ye hizmetlerini sıralamaya başladı. Bu esnada AK Partili Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen de “Adam hiçbir şey yapmadı!” diye sataşma yapınca ortalık karıştı. Bu sözlere CHP sıralarından çok sert yanıt geldi. CHP’li Belgin Poyraz; “İBB Başkanı’na Adam diye hitap edemezsiniz, topal ördek sözünün gereğini yapıyorsunuz! Adam demeyecek! Özür dileyecek! Sayın Ekrem İmamoğlu diyeceksiniz! Ama niçin Adam diyor!” diyerek tepki gösterdi. Tartışmaya Meclis Başkanı İmdat Kamacı da müdahil oldu ve “Belgin Hanım, Meclisin saygınlığını ezdirmem, lütfen, basın burada diye show yapıp oynuyor musunuz?” dedi. CHP’lilerin sözlerine Ak Partili Öztürkmen de karşılık verdi; “Adam değil mi İmamoğlu yani ben anlamadım? Siz Sayın Recep Tayyip Erdoğan diyeceksin!” dedi. Adam tartışmasının gölgesinde 2021 Performans Programı görüşmeleri yapıldı ve tartışmalar sürüp gitti.

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Oturuma İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. AK Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaparken MHP’li Yaşar Koçyiğit ve Fatih Sayın, İYİ Partili Kemal Karuç ve Enver Hamzaoğlu da oturuma katılım sağladı. MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın ve Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan oturumu izleyici sıralarından takip etti. 2021 Yılı Performans Programı’nın da görüşüldüğü oturumda 7 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu.

Oturum başladıktan sonra meclis üyeleri gündem dışı söz haklarını kullandı.  İlk söz hakkını CHP’li Erol Odabaş aldı ve İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşuna dair konuşma gerçekleştirdi.

CHP’li Odabaş’tan sonra CHP’li Nevzat Altun söz aldı ve muhtarların sıkıntılarını gündeme taşıdı. 20 yıl Muhtarlık hizmeti yapmış olan Altun, Muhtarlar Günü’nü kutlarken maddi ve ayni desteklerin daha fazla yapılmasını istedi.

Oturumda Ak Parti Meclis Üyesi Alican Aydın’da söz aldı ve Cumhuriyet’in 97. Yıl Dönümü dolayısıyla konuşma gerçekleştirdi. Gazi Mustafa Atatürk’ten övgü dolu sözler ile bahseden Ak Partili Aydın “Millet Hükümet, Hükümet Millet’tir!” sözleri ile konuşmasını yaptı.

CHP’Lİ ÇELİK BELEDİYE BAŞKANI DURSUN’U ELEŞTİRDİ

 

Oturumda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’u İBB Hizmetlerini ve İSKİ’yi eleştirdiği için eleştiri yağmuruna tuttu. CHP’li Çelik özetle şunları söyledi; “Temmuz ayı oturumunda Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit bir açıklama yapıp İSKİ’yi eleştirmişti. Biz de kendisine cevap vermiştik. Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun Bey Gazi Mahallesi Muhtarlığını ziyaret etmiş. Bu da İSKİ’ye isyan şeklinde manşetler atılmış. 1989’dan bugüne kadar gelen sorunu çözecekmiş. Peki soruyoruz 1994’ten bu yana sizdeydi yönetim. 25 yıla hiç isyan etmiyor mu kendisi? Bu neyin algısıdır. Sayın Abdurrahman Dursun’un teşekkür etmesi lazım. İSKİ bunca yıldır tek bir adım atmamış şimdi atıyor. Teşekkür edeceği yerde isyan ediyor. Grup Başkan Vekili Kemal Bey de eşit davranmıyor demişti. 75. Yıl Mahalle Muhtarlığı ziyaretinde de aynı mihmanda söylemlerde bulunuyor. İBB eşit davranmıyor diyor. Cebeci Sosyal Tesislerinin orada su baskını olurdu. Biz orayı ıslah ettik. Kreşi de görüyorsunuzdur. İSKİ’nin yaptığı hatları biliyorsunuz. Sultangazi’yi biraz dolaşırsanız İBB’nin yaptıklarını görürsünüz. Pandemi dağıtımında ekmek dağıtımına engel olmak istediler. Tüm Kamu Bankalarının kapısı İBB’ye kapatıldı. Yurtdışından finans sağladı İBB Başkanımız. Bu finansla geçmiş dönemden borçlu şirket paraları çekti. İstanbul halkı büyük mağduriyet yaşadı. Hamidiye Su da bile gelir getirecek her şeyde hayır dediniz. Sultangazi Belediyesi’nde taşınmaz satışı yapıyor musunuz? Yapıyorsunuz. Sultangazi Belediyesi’nde birçok taşınmaz sattınız. Hangi Meclis Kararına istinaden bu taşınmazları satıyorsunuz dedik! Cevap alamadık. Bizim Başkanımız tüm Belediyeleri ziyaret etti. Sayın Başkana tavsiyemiz kendi hizmetleri ile gündeme gelsin. 25 yılda sizin nasıl davrandığınızı herkes biliyor. Biz İstanbullulara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz derdiniz olsun.”.

 

AK PARTİLİ UYGUN CHP’Lİ ÇELİK’E ÇATTI; “EKMEK DAĞITIMINI ELİNİZE YÜZÜNÜZE BULAŞTIRDINIZ!”

 

Çelik’in sözlerine AK Parti sıralarından sataşmalar oldu. Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen “İller Bankası Gelirimizin yüzde 40 gelirimiz İBB’ye gidiyor tabii ki yapacak!” dedi.  AK Partili Onur Uygun “ekmek dağıtımını elinize yüzünüze bulaştırdınız!” derken CHP’li Zeki Görer AK Partili Uygun için “Meclisin ahlakını bozuyor!” ifadesini kullandı. Ak Partili Öztürkmen de “Bankalar İBB’ye kapatılmadı siz ABD’den alıyorsunuz!” dedi. Öztürkmen ayrıca İBB Başkanı İmamoğlu Belediye ziyaretleri için “etti de ne oldu?” diyerek CHP’lilere sitem etti.

İMAMOĞLU İÇİN “ADAM MI DEĞİL Mİ?”TARTIŞMASI BAŞLADI

 

CHP’li Çelik’in sözlerine Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen “Adam hiçbir şey yapmadı!” diye tepki gösterinde tartışma başladı. CHP’li Belgin Poyraz “İBB Başkanı’na Adam diye hitap edemezsiniz, topal ördek sözünün gereğini yapıyorsunuz! Adam demeyecek! Özür dileyecek! Sayın Ekrem İmamoğlu diyecek! Ama niçin Adam diyor!” dedi. Tartışmaya Meclis Başkanı İmdat Kamacı’da dahil oldu ve “Belgin Hanım, Meclisin saygınlığını ezdirmem, lütfen, basın burada diye show yapıp oynuyor musunuz?” dedi. CHP’lilerin sözlerine Ak Partili Öztürkmen de karşılık verdi; “Adam değil mi İmamoğlu yani ben anlamadım? Siz Sayın Recep Tayyip Erdoğan diyeceksin!” dedi.

CHP’Lİ ÇELİK ORTALIĞI SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTI

 

Tartışmanın alevlenmesi ile CHP’li Grup Başkan Vekili Çelik söz aldı ve “Belgin Hanım’ı itham ettiniz, konuşmamım başından beri sataşıyor, İBB Başkanı İstanbulluları temsil eden bir makamdır, bir devlet geleneği olarak saygı duymak zorundayız.” dedi.

 

AK PARTİLİ ADEM İNCE “BİZİ UZAYLILAR SEÇMEDİ SULTANGAZİLİLER SEÇTİ!” DEDİ.

 

Tartışmalardan sonra AK Partili Meclis Üyesi Adem İnce söz alarak ; “Sultangazi’ye kim hizmet ederse biz teşekkür etmesini biliriz. Biz Zübeyde Hanım Mahallesi’nde doğalgaz kazısı ile talebimiz olduğunda milli emlak müdürlüğünden yazı olmazsa kazı yapamayız demişlerdi. Biz yazıyı aldık. Arkadaşların Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ettiklerini hiç görmedim. Bizi uzaylılar seçmedi. Bizi de Sultangazili halkı seçti. Sultangazi ile ilgili hiçbir söylemleri yok. Siz bizi izlemeye devam edeceksiniz.”..

 

AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU İMAMOĞLU’NA YÜKLENDİ

 

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu da tartışmalardan sonra söz aldı. Eyyüpoğlu konuşmasında özetle; “İller Bankası payımızdan yüzde 40’ını İBB alıyor. Haklarımızı aramak demek eleştiri yapmak anlamına gelmez. Biz İBB’den bir talebimiz olduğunda arkadaşlar yardımcı olmaya mı çalışıyor yoksa gelmemesi için çaba mı sarf ediyorlar? Sultangazi halkının oyları ile buraya oturmuş kişi Sultangazililerin haklarını korumakla yükümlüdür. İBB’nin hizmetleri varsa teşekkür ederiz. Eşit davranmıyor demedim. Eşit davranmasını sağlayalım dedim. Biz de orada mücadele verelim. İBB’den verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Her ay aynı konular konuşulmaz, her ay aynı konu için önerge verilmez. Bütçe için görüşülürken konuşacağız taşınmaz satışlarını. Cebeci Sosyal Tesislerinin orada bir çalışma yaptı İSKİ onunla övünüyorlar. Cumhuriyet Mahallesi elma bahçesine inen kavşak halen yapılamadı, Sultangazi Belediyesi yetki alsa kendi Fen İşleri ile yapar,  4 bariyeri kaldıramadılar. Gazi Mahallesi park alanı ve otopark inşaatı çürüyor, Esentepe Hizmet Tesisleri çivi bile çakılmıyor, Metro ve tranvay yolu projeleri, Şehit Eyüp Gönün yol projesini Sultangazi Belediyesi yaptı, Cumhuriyet Mahallesi Pazar alanı projelendirilmesi, Uğur Mumcu Mahallesi kent projesi, Atatürk Bulvarı kavşak yolu düzenlemesi, Malkoçoğlu Pazar alanı projesi, Hayırlıoğlu kavşağı bunlar İBB’nin masasında. Sutangazi’de yapılan bir menfezi hizmet olarak görmüyoruz. Yüzde 40 bütçemizi alıyor bunları istemek bizim hakkımız. Partizanlık yapmanın anlamı yok, Ekrem Bey ile de sorunumuz yok. İBB kredi konusunda Devlet Bankaları ile çalışmadı. Yurtdışı ve kendi istedikleri “Kişilerin” Bankalarından almak istediler.” dedi.

İSKİ SU HAVZASI İÇİN SON 3-5 YILDA İMAR PLAN ÇALIŞMASI BAŞLATMIŞ

 

Eyyüpoğlu sözlerinde İSKİ’yle ilgili de açıklama yaptı ve “Alibey Barajı’nden su alınmıyor. İstanbul’a su veriliyordu ancak 3-5 yıldır oradan su alınmıyor. Bu nedenle havza daraltılıyor. O bölgede imar plan çalışmaları yapılıyor. Vatandaşların mağduriyeti gideriliyor. 18 yıldır çözülmemiş vs değildir. Doğruları konuşmak gerekir.”. dedi.

Bu sözleri destekleyen bilgiler veren Ak Partili Oktay Birinci de şöyle konuştu; “2019 seçimlerinden önce Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde havza içi imar planı yapıldı. Pirinççi köyü ve Yayla Mahallesi için planlama yapıldı. 1913 yılında içme suyu yönetmeliği çıktı. Alibey Barajı için İSKİ’nin özel hükümleri vardır. İSKİ ile ilgili görüşmeler yapılıyor ama AK Parti döneminde çıkan özel hükümler şu an uygulanmıyor. Biz yardım istiyoruz. Mithat Bey yardımcı olsun, Yayla Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız daha düzgün bir yapılaşmaya kavuşsun. İSKİ’nin çalışmalarından benim pek bir ümidim yok.”.

 

 

CHP’Lİ ÇELİK TAŞINMAZ SATIŞLARINA DİKKAT ÇEKTİ

 

CHP Grup Başkan Vekili Çelik de Ak Partili Eyyüpoğlu’ndan sonra söz aldı ve taşınmaz satışlarına dikkat çekti. Çelik konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı; “Taşınmaz kararı meclis kararı ile yapılır. Önerge de her zaman verilebilir. Hedef şu benim ihtiyacım olursa arsa satışına gideceğim, uygun görürsem olur diyorsunuz. Sultangazi Belediyesi taşınmaz sattı neye göre sattı? Eski dönem meclis kararına göre mi yapılıyor? Taşınmaz satışının bu meclise getirilmesi gerek. İBB’de hayır diyorsunuz ama burada evet diyorsunuz. Yani ben gelir elde ederim, siz etmeyin diyorsunuz İBB’de. Habibler Mahallesi’nde lojistik merkezi var, onu kaderine terk ettiniz.”.

 

Çelik’in sözlerini bölenlere İYİ Partili Meclis Üyesi Kemal Karuç sert çıktı. Meclisi nezaketli olmaya çalıştı.

 

 

AK PARTİ GRUBU CHP’Lİ ÇELİK’İN SÖZLERİNE SHOW YAPIYORSUNUZ DİYE TEPKİ GÖSTERDİ

 Çelik’in bu sözlerine Ak Parti sıralarından tepki yağdı. Ak Partili Yılmaz Durmuş “Yanlış bilgilendiriyorsunuz. Siz ne zaman geldiniz de çalışma oldu?” derken Kemal Eyyüpoğlu da “Sultangazi’de usulsüzce arsa satışı var demeye getiriyorsunuz. Varsa şikâyet edin. Yapamazsınız çünkü böyle bir şey yok. 1 buçuk yıldır şantiyelere çivi çakılmıyor. Habiblerde kaçak kreş yaptılar, beton döktüler çürüyor o da.” dedi.

 

Bu tepkiler üzerine Çelik usulsüz demediğini söyledi isteğinin sadece doğru bilgiye ulaşmak olduğunu ifade etti. Çelik konuşmasında; “Benim öyle bir ifadem yok, bizden önceki döneme ait meclis kararına dair satıyor olabilirsiniz dedim.” dedi.

 

Bu sözlerde karşılıksız kalmadı ve Eyyüpoğlu; “Siz hukukçusunuz. Siz show yapıyorsunuz. Eski döneme dair kararla arsa satışı yapılmaz. Bunu biliyorsunuz.” konuşmasını yaptı.

 

 

TARTIŞMALAR BİTMEK BİLMEDİ VE 2021 PERFORMANS PROGRAMINA DA YANSIDI

Tartışmalar uzayıp gidince Meclis Başkanı İmdat Kamacı araya girdi ve gündem maddelerinin görüşülmesi başlandı. 7 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Gündemin 7. Maddesi olan 2121 Yılı Performans Programı görüşmelerinde de tartışma çıktı. CHP’li Yarcan Tan’ın sunumuna Ak Parti sıralarından tepki yağdı. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmelerde tartışmalar alevlendikçe alevlendi. Tartışma meclis koridorlarına kadar taştı.

 

( PERFORMANS GÖRÜŞMELERİ VE MÜDÜR-MECLİS ÜYESİ GÖRÜŞME TARTIŞMASI BİR SONRAKİ HABERİMİZE KONU OLACAKTIR!)

 

Oturumdan fotoğraf kareleri;

 

Manşet - 01:57 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]