18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İBB’NİN HATALI UYGULAMASI İLÇELERE SİRAYET ETTİ

Manşet - 5 Ekim 2020 23:18 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Meclis Üyelerine Gündem Eki dağıtılmama uygulaması İlçe Belediye Meclislerine de sirayet etti. Sultangazi Belediyesi de İBB’nin hatalı uygulamasını kendisine örnek aldı ve aldığı kararla meclis üyelerine sadece gündemin üst metnini dağıttı. Oturumları takip eden Gazeteciler de uygulamadan nasibini aldı ve gündem eklerine ulaşamadı. İhtisas Komisyonlarına sevk edilen gündem maddelerinin açıklayıcı kısmı olan ekler olmayınca CHP’li Meclis Üyeleri duruma tepki gösterdi. CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik özetle “biz gündem maddelerinin ne olduğunu bilmiyoruz? Bu nasıl uygulama?” diye adeta isyan etti. Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu ise “İBB’de aynı uygulama yapılıyor, komisyonlarda üyeleriniz var, oradan takip edebilirsiniz, İBB’de Ak Parti Grubu bu şekilde takip ediyor.” dedi. CHP’li Belgin Poyraz da İBB’de CHP Grubuna da eklerin gitmediğini söyledi. Bizler de Gazeteci olarak diyoruz ki gerek İBB’de gerek İlçe Meclislerinde gündem eklerinin dağıtılmaması Gazetecilik Mesleğini de etkilemektedir. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan uygulamadan vazgeçilmesi samimi tavsiyemiz olur.

Sultangazi Belediye Meclisi Ekim ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Gündem eki tartışması ile başlayan oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Korona Virüsü kaptığı için katılamadı. Ak Parti Meclis Üyesi İmdat Kamacı 2. Başkan Vekili olarak oturumu yönetti. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Mithat Çelik, MHP Grubuna Fatih Sayın, İYİ Parti’yi ise Kemal Karuç temsil etti. AK Partili Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek Korona Virüsü kaptığı için, İYİ Partili Enver Hamzaoğlu il dışında olduğu için oturuma katılamadı. Oturumu İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel ve Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan da izleyici sıralarından takip etti. Oturumda 7 gündem maddesi ilgili ihtisas komisyonuna sevk edildi.

BAŞKAN DURSUN BORÇLANMA YETKİSİNİ KULLANMAMIŞ!

 

Oturumda Meclis Üyeleri gündem dışı söz haklarını kullandı. İlk söz hakkını Tecrübeli Siyaset İnsanı Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu aldı.

Eyyüpoğlu konuşmasına anmalar ile başladı, oturumda genel siyaset konuşulmaması hususuna değindi ve ilçede yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi. Eyyüpoğlu ayrıca üzerine çok konuşulan borçlanma yetkisinin de kullanılmadığını ifade etti.

İHALE YİNE GÜNDEME GELDİ GAZETEMİZ VE GAZETECİLİĞİMİZ TAKDİR EDİLDİ

Eyyüpoğlu, Sultangazi Belediyesi’nin tamamı iş makinesi ve otobüs olan 30 hizmet aracı için açılan “Hizmet Amaçlı Kullanılan Araç ve İş Makinelerinin Tamir, Bakım ve Onarım (Yedek Parça Dahil) Hizmet Alımı İşi” ihalesi üzerine de konuştu. CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik’e sitemde bulunan Eyyüpoğlu, Gazetemizde yayımlanan ihale haberinden övgü ile bahsetti ve Gazeteciliğimizi takdir etti.

CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik de ihalenin Ak Parti ve Belediye Yönetimine yakın bir isme gitmesini halen eleştirdiğini söyledi.

GÜNDEM EKLERİNİ MECLİS ÜYELERİNE VE GAZETECİLERE VERİN!

 

Oturumda yaşanan Gündem Eki tartışması ise gerek Meclis Üyelerinin gerek Gazetecilerin mağdur olmasına neden oldu. Gündem eklerine ulaşamayan CHP’liler duruma tepki gösterirken, Gazeteciler de gündemden bilgi sahibi olamadı.

Tüm bunların dışında CHP’li Zeki Görer gündem dışı söz alıp Ankara Garı Katliamını andı. Terörü lanetledi. Ermenistan’ı da kınayan Görer, şiddetin her türlüsüne karşıyız dedi. Görer, Korona Tedbirlerine vatandaşın uymasını istedi.

ZÜBEYDE HANIM MAHALLESİ’NDE BİNALARDA ÇATLAK OLUŞTU

 

CHP’li Nihat Demir de sözlü soru önergesi verdi. Demir Zübeyde Hanım Mahallesi’nde tünel inşaatından dolayı bazı binaların hasar gördüğünü söyledi.

İŞTE O ÖNERGE;

 

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen Cebeci otoyol bağlantı tünelinin yapımı nedeniyle Zübeyde hanım Mahallesi 1299 sokaktaki binalarda çatlaklar oluşmuştur. Tünelin etki alanında bulunan yapılarda, tünel yapımı nedeniyle çeşitli hasarlar oluştuğu bilgileri gelmektedir.

Bahsi geçen tünelin inşaatı gerekli önlemler alınmadan mı yapılmaktadır? Bu konuda Sultangazi Belediyesinin bir araştırması var mıdır?

Tünel inşaatı nedeniye mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza Sultangazi Belediyesi;

1.Binalarının mevcut durumu hakkında teknik bilgi desteği,

2.Binalarında oluşan hasarlar nedeniyle haklarını arayabilmeleri için hukuki destek,

3.Binaların boşaltılıp mühürlendiği durumlarda konaklama veya konaklama giderini karşılama, yardımlarından hangilerini yapmaktadır?

Bu önerge oturumda Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit tarafından yanıtlandı. Firmanın ilgili kontrolleri yaptığı ifade edildi. Önerge Başkanlık Makamına havale edilmeden cevaplanmış oldu. Teknik Bilgisi ile Mehmet Yiğit göz doldurdu.

İYİ Partili Meclis Üyesi Kemal Karuç da oturumda konuşma yaptı. Karuç konuşmasında Korona Virüse dikkat çekti. Azerbaycan ve Ermenistan savaşına da dikkat çeken Karuç, Dağlık Karabağ’ın tekrar Türk Yurdu olacağını ifade etti.

CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan Sultangazi Belediye Meclisi’nin son oturumunda çok önemli bir konuya değindi. Her yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında kutlanan “Uluslararası İşitme Engelliler Haftası” için konuşan CHP’li Tan, engelliler için eğitimden ekonomiye hatta sağlık sıkıntılarına kadar pek çok konu hakkında görüşlerini beyan etti.

 

OTURUMDAN FOTOĞRAF KARELERİ

 

Manşet - 23:18 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]