18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

PROJE Mİ DOLANDIRICILIK MI?

Manşet - 10 Eylül 2020 01:40 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nde CHP Grubunun verdiği soru önergesi tüm meclisi şaşkına çevirdi. Demografik yoğunluk olarak Malatya Arapgirlilerin yaşadığı Mevlanakapı Mahallesi’nde Mete İnşaat tarafından hazırlanan Kentsel Dönüşüm Projesi oturumda tartışma çıkarttı. CHP Grubu özetle “Böyle bir proje var mı?” dedi, Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş ise “Böyle bir proje varsa kesin ev alacağım! Mevlanakapılıyım, burada benim oturabileceğim bir proje olursa balıkla atlıyorum. Latife yapıyorum, böyle bir projeden bizim haberimiz yok! Malatya Arapgirliler o bölgede yoğun. Böyle bir yapılanma, imar değişikliği ya da plan yok! Arapgirli hemşehrilerimizi dolandırıyor olmasınlar?” diye cevap verdi. CHP’li Yüksek Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt ise “Nereden daire alırsanız alın. O bizi ilgilendirmez. Hiçbir Mimar Mevlanakapı’nın şu sokaklarının arasına şu adalara şu kadar yoğunlukta proje yapıyım demez, yapmaz ve yayınlamaz. Bu sorulara kısa olarak cevap vermenizi istiyoruz.” dedi. Öte yandan Mete İnşaatın web sayfasında ise projenin detaylı anlatıldığı, müşteri irtibatı olarak Fatih Belediyesi’nin resmi web sayfasına link verildiği dikkatlerden kaçmadı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturuma CHP’li Ayşegül Okumuş Görgü tatilde olduğu için, Recep Önem mazeret bildirip ve Mehmet Maranki hastalandığı için katılmadı. Oturumda 32 gündem maddesi üyelerin oyları ile ilgili komisyonlara havale edildi.

Oturuma damga vuran olay ise CHP’nin Mevlanakapı Mahallesi’nde projesi hazırlanan ancak Fatih Belediyesi Meclis üyeleri dâhil kimsenin bilmediği Mete İnşaata ait Kentsel Dönüşüm Projesi oldu.

DOLANDIRICILIK MI YAPILIYOR?

 

Önerge oturumda okunduktan sonra tüm meclis üyeleri şaşkına döndü. AK Parti, CHP ve MHP Meclis Üyelerinin projeden haberdar olmadığı ortaya çıktı.

 

Önergenin okunmasından sonra ilk tepki Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş’tan geldi. Gökkuş özetle; “Böyle bir proje varsa kesin ev alacağım! Mevlanakapılıyım, burada benim oturabileceğim bir proje olursa balıkla atlıyorum. Böyle bir projeden bizim haberimiz yok! Malatya Arapgirliler o bölgede yoğun. Böyle bir yapılanma, imar değişikliği ya da plan yok! Arapgirli hemşehrilerimizi dolandırıyor olmasınlar. Latife yapıyoruz ama Kentsel Dönüşüm Alanı kararı verilmişse biz biliriz. Soru önergesini Başkanlık makamına havale edelim. Ak Parti Meclis Üyesi olarak bilmiyorum. Kimse bilmiyor demek ki yok.” dedi.

Gökkuş’a cevap CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin’den geldi ve şunları söyledi; “Biz Temmuz ayı Faaliyet Raporunda da gündeme getirdik. Kimsenin ilgisini çekmemiş. Googlede Mete Yapı diye bir şirketin projesi var. İşin sahibinin de Fatih Belediyesi olduğunu gösteriyor bu web sayfalı şirket. Proje Şehremini ve Mevlanakapı sokaklarını kaplıyor. Görselleri de bu sayfada var.”.

CHP’li Yüksek Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt ise Gökkuş’un latifesine ciddi sorular yönelterek cevap verdi. Yüksek Mimar Yeşilyurt özetle şunları söyledi; “Kentsel Dönüşüm Dünya’nın her yerinde yapılır. Biz de burada Kentsel Dönüşümün nasıl yapılacağını yazdık. Hiçbir Mimar Mevlanakapı’nın şu sokaklarının arasına şu adalara şu kadar yoğunlukta proje yapıyım demez, yapmaz ve yayınlamaz. Biz bunu görmüşüz. Bunun gereğini yaptık önerge olarak. Bu sorulara kısa olarak cevap vermenizi istiyoruz. Soru önergesi bu. Ben buradan bir daire alayım dediniz. Nereden daire alırsanız alın. O bizi ilgilendirmez. Surları 2 misli aşmış, yoğunluğu 4 kat arttırmış, lastik tekerlekli araçlar ulaşamaz, hava alamazsınız, otopark bulamazsınız. Siz de buradan daire almazsınız. Avan Projesi yapılmışsa kendisi de yapılacaktır.”.

BÖYLE BİR PROJE YOK!

 

Bu sözler üzerine Ak Partili Gökkuş yeniden konuştu ve “Ben biraz ironi yaptım ama bunu Mete Yapı yapıyor diyor. Varsayım üzerine önerge olmaz. Netlik yok önergede. Bir kuruma bir konu soruyorsunuz. Kurum derse ben böyle bir proje yapmadım diyecektir. Belediyenin böyle bir şeyi yoksa niçin soru soruyorsunuz? Yok diye de cevap verecektir.” dedi.

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur da söz alarak ; “Herkes bir proje yapabilir. Herkesin en doğal hakkıdır. Biz şunu söylüyoruz, Fatih’te iskân ve ruhsat alınmış bir yer varsa o zaman konuşalım. Avan Projedir.” konuşmasını yaptı.

FİRMA HAKKINDA CUMHURİYET SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU YAPILACAK

 

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ise “Aslında çok önemli bir konudur. Madem yoksa böyle bir proje Belediyemizin Avukatları harekete geçsin ve firma hakkında suç duyurusunda bulunsun. Mete Yapı bu projeyi Fatih Belediyesi yaptırdı diyor. Aramızda deneyimli meclis üyeleri var, bu konuda bilgilendirme yapabilir bizlere. Biz halkımıza bu projeyi anlatamıyor.” diyerek konunun yargıya taşınması gerektiğini ifade etti.

 

Kafalarda soru işareti bırakan yazılı önerge Başkan Ergün Turan’ın cevaplaması istemi ile başkanlık makamına havale edildi.

 

OTURUMDA AK PARTİ, CHP VE MHP GRUPLARI BİZ DİZİ ANMA GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Manşet - 01:40 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]