29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

VAR OLAN GENELGEYİ TARTIŞTILAR!

Manşet - 18 Haziran 2020 01:08 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında 3 gündem maddesi görüşüldü ve gündemin 1. Maddesi “Belediye Başkanına Şirketleri Hakkında Yetki Verilmesine” ilişkindi. CHP Grubu, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarının iştirakler üzerinde ki yetkilerinin kısıtlanma hamlesi olarak gördüğü gündem maddesine “hayır!” dedi. Ak Parti ise ortada genelge olduğunu, herkesi bağladığını ve bu yetkinin meclisten alınması gerektiğini ifade etti. CHP Grubuna İYİ Partili Kemal Karuç destek olurken bir diğer İYİ Partili Enver Hamzaoğlu her önemli oylamada hastalandığı gibi bu kez de büyük tesadüf eseri hastalandı ve oylamaya katılmadı. Ak Parti Grubuna MHP destek oldu ve gündem maddesi oy çokluğu ile meclisten geçti.

 

Sultangazi Belediye Meclisinin olağanüstü oturumunda “Belediye Başkanına Şirketleri Hakkında Yetki Verilmesine” dair gündem maddesi görüşüldü. Oturumda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik; “Geçen yıl bu konu meclisimize gelmeden bu yetki kullanıldı. Sayın Başkan SUGAŞ’a atamalar yaptı. Dolayısıyla Belediye Başkanında var olan bir yetkidir yasal olarak. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının kaybedilmesinden sonra Büyükşehir Belediyelerine bağlı iştirakler ile ilgili CHP’li Başkanların atama yapmasının önüne geçmek için genelge çıkarttılar. Bu genelge sonucunda Belediye Başkanlarının elinde bulunan yetkiyi almak istediler. Sayın Başkanın böyle bir yetkisi vardır. Bu konu ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava vardır. İstinaf Mahkemesindedir. Başkan Beyin böyle bir yetki isteme hakkı da yoktur. Biz buna hayır diyoruz.” dedi.

GENELGE VAR BU İTİRAZ NİYE?

 

CHP’li Çelik’e yanıt Ak Parti Grup Sözcüsü Fatih Sultan Mehmet Çiçek’ten geldi ve böyle bir davanın söz konusu olduğunu ancak davanın sonucunun kesinleşmediğini, yetki talebinin bu doğrultuda yapıldığını söyledi.

 

BAŞKAN DURSUN HUKUK DERSİ VERDİ!

 

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da genelgenin herkesi bağladığını ifade etti ve şunları söyledi; “Kıymetli Grup Başkan Vekili Hukukçudur. Kanunlar ve genelgeler yayınlanır ve uygulanır. Ancak mahkeme kararı kesinleşmişse iptal edilir ya da uygulanmaz. Dolayısıyla hayır sizin yetkiniz var yeni bir düzenlemeyi umursamayın deme şansı yok. Hepimiz çıkan kanuni düzenlemelerden sorumluyuz. Mahkeme kararı kesinleşirse ihtiyaç kalmazsa uygulanmaz. Biz buna uymak zorundayız.”.

 

CHP’Lİ ÇELİK İDDİASI ÜZERİNE KONUŞTU

 

CHP Grup Başkan Vekili Çelik iddiasında ki ısrarı sürdürdü ve hayır diyecekleri gündem maddesi için tekrar söz alıp ; “Bu genelgenin siyasi olarak çıktığını hepimiz biliyoruz. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın atamalarının önünü kesmek için yapılmış bir hamledir. Bu haksızlığın yanında durulduğunun kanıtıdır. Haksızlığın yanında durmak doğru değildir. Hükümet değiştiği zaman bu da değişir. Çok yanlış.” konuşmasını yaptı.

 

Bu sözlere yanıt Meclis Başkanı Av. Hasan Esat İlhan’dan geldi ve “Siz genelgeyi tanımıyor musunuz?” dedi. Çelik ise “Ben kanunu tanırım!” yanıtını verdi.

BU KAÇINCI OLDU HAMZAOĞLU?

 

Tartışmalardan sonra gündem maddesi Ak Parti ve MHP oylarının evet, CHP ve İYİ Partili Kemal Karuç’un hayır oyuna karşı oy çokluğu ile kabul gördü. İYİ Partili olduğu söylenen Enver Hamzaoğlu ise kısa bir konuşma yapıp oturumu hastalandım mazereti sunarak terk etti. Aslında Hamzaoğlu her önemli gündem maddesi meclise geldiğinde büyük tesadüf eseri hastalanıyor. Bir iddiaya göre Hamzaoğlu Ak Partili Belediye ile ters düşmek istemiyor, tarafsız kalmaya çalışıyor ancak partisinin politikaları ile de (teşkilatından tepki göreceğini bildiği için) ters düşmek istemiyor. Yani işin özü “ne şiş yansın ne kebap politikası” ile kurnaz siyasetçi rolünü üstleniyor. Biz Gazeteciler hatta kendisine muhalefet et diye İYİ Partiye oy verenler dahil herkesin zeka seviyesi ile Hamzaoğlu adeta alay ediyor.

 

 

VİDEO GÖRÜNTÜSÜ İÇİN TIKLAYIN

Manşet - 01:08 A A
BENZER HABERLER