Açık
  • EURO 6.10
  • DOLAR 5.37

YÜCE MECLİS’TE HAZİNEDAR KONUŞULDU !..

Genel - 6 Ocak 2018 22:19 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Fatih Belediyesi’nin Yerel Parlamentosu’nda İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar gündem oldu. Yüce Meclis’te gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ; “ Görevden alınmalar Demokrasi ayıbıdır. Halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Dün de bunlardan biri yaşandı. İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan Beşiktaş Belediyesi’nin Başkanı Av. Murat Hazinedar İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.” dedi. Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı ise ; “ Demokrasilerde gereklilik seçen kişinin seçilen kişiyi seçimde görevden alması ya da devamlılığını sağlaması esastır. Açığa alınmıştır. Uzaklaştırılmamıştır. Süreç devam ediyor. İnceleme sonucunda suçsuzluğu anlaşılır ise görevine iade edilir.” konuşmasını yaptı.

 

 

Fatih Belediyesi’nin 2018 yılı Ocak oturumları son buldu. Meclis Oturumuna Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Suver Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer mazeret bildirip oturuma katlımdı.

 

Oturumda İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar gündem oldu. Yüce Meclis’te gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden el çektirilen Av. Murat Hazinedar ile ilgili konuştu.

 0

 

CHP’li Akşahin : “ CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın görevden alınması nedeniyle konuşmak istiyorum. Son birkaç aydır ülkemizde birçok Belediye Başkanımız görevden alınmıştır. İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla görevden alınan Belediye Başkanlarımız halk tarafından seçilmiştir. Görevden alınmalar Demokrasi ayıbıdır. Halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Dün de bunlardan biri yaşandı. İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan Beşiktaş Belediyesi’nin Başkanı Av. Murat Hazinedar İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Belediye Başkanımız bu görev 2014 yılında yüzde 77 rekor bir oyarak seçildi ve Beşiktaş Halkı kendisine temsil yetkisi verdi. Bu alınan karar tamamen bir siyasi karardır. Bu kararın hukuki yönü yoktur. Sebebine gelince yargıya intikal eden ve kesinleşen bir karar yoktur. Bu sebeple bu karar haksız bir karardır. Ülkemiz 80 milyondur. Ülkemizin refah ve huzuru için, Demokrasi için, Halkın iradesine saygı için, Hak-Hukuk ve Adalet için bu tip kararların durdurulmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

 

3

 

CHP’li Akşahin’den sonra söz isteyen Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı ise görevden alınmaları üzücü olarak değerlendirdi ve şunları söyledi ; “ Sayın Başkana Geçmiş olsun diliyoruz. Demokrasilerde gereklilik seçen kişinin seçilen kişiyi seçimde görevden alması ya da devamlılığını sağlaması esastır. Türkiye Cumhuriyet bir hukuk devletidir. Hizmet yapmış olduğumuz dönemlerde hukuka aykırı mevzuata aykırı durumlar varsa Devletin müdahale yetkisi vardır. İçişlerinin, Sayıştayın, Danıştayın yetkileri vardır. Başkan ile ilgili de son iki yıldır Türkiye ve İstanbul gündeminde iddialar var. Bu iddialar doğrultusunda işlem yapılmıştır. Açığa alınmıştır. Uzaklaştırılmamıştır. Süreç devam ediyor. İnceleme sonucunda suçsuzluğu anlaşılır ise görevine iade edilir. Halkın seçtiği Başkanlar umarım görevlerine devam ederler. Geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”.

 

cats2

 

CİBALİ BİLGİ EVİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

 

 

CHP Grubu oturumda ulusal medya’ya da konu olan İstanbul Veremle Mücadele Cemiyetine ait Fatih Belediye Başkanlığı tarafından onarımı yapıldıktan sonra Cibali Bilgi Evi olarak Bölge Halkının hizmetine açılan yapıyı gündeme taşıdı. CHP Grubu yazılı önergelerinde ; “ Söz konusu Bilgi Evinin 1 Şubat 2017 tarihinde yapılan kira kontratı ile İstanbul Veren Savaş Derneği tarafından 10 yıllığına Medipol Üniversitesine Tahsis edildiği İBB Meclis Üyesi Sayın Hüseyin SAĞ’ın BİMER’den aldığı bilgi doğrultusunda öğrenmiş bulunmaktayız.” diyerek Başkan Mustafa Demir’e sorular yöneltti.

 

 

CHP Grubu 7 soru sorarak Başkan Demir’in yanıtlaması istedi.

 

İşte o sorular ;

 

• Bu tahsis işlemi doğrumudur?
Belediye Başkanlığı tarafından tadilatı yapılan bina için bu devir yapıldı ise,
• Belediyenin bütçesinden ne kadar harcama yapılmıştır?
• Tadilat yapılmadan önce binanın kullanımı için bir sözleşme yapılmış mıdır?
• Bina için yapılan tadilat bedeli olarak ne kadar süre kullanma izni alınmıştır?
• Bu konuda Fatih Belediyesinin harcadığı miktarın bedeli alınmış mıdır? Ya da kime zimmet edilmiştir?
• Söz konusu binanın; Bilgi Evi olarak kullanılması, tadilatı ve kullanım hakkından vazgeçilmesi işlemleri, Belediye Meclisine gelmediğine göre, Encümen kararı ile mi? yoksa Belediye Başkanının inisiyatifi ile mi yapılmıştır?
• Bu kararın ya da talimatın tarihi, sayısı ve gerekçesi nedir?

 

 

Oturum 7 gündem maddesinin üyelerin oylarına sunulması ve oylanması ile son buldu.

 

 

2

DSC_0187

DSC_0189

DSC_0191

DSC_0194

DSC_0201

DSC_0203

DSC_0205

DSC_0206

DSC_0208

DSC_0210

DSC_0211

 

Genel - 22:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.