11° Sisli
  • EURO 6.08
  • DOLAR 5.37

CHP’Lİ COŞKUNOĞLU İSYAN ETTİ : “ SULTANGAZİ’Yİ NİÇİN SATIYORSUNUZ ? ”

Genel - 5 Ekim 2017 20:39 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nde Uğur Mumcu Mahallesi sınırlarında bulunan Yeşil Alanın Ticaret ve Konut Alanı’na çevrilip satılmak istenmesi CHP Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu’nu adeta isyan ettirdi.

 

 

CHP’li Coşkunoğlu meclis oturumda söz alarak ; “Arkadaşlar niçin satıyorsunuz ? Sultangazi’yi niçin satıyorsunuz ? Kesin bütçede ihtiyacımız yok diyorsunuz ancak satıyorsunuz ? CHP Grubu olarak anlamak istiyoruz ?” dedi. Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Demir ise ; “ Sadece satış yapmıyoruz, gerektiğinde alım da yapıyoruz. Satıyorsunuz çok düz bir mantık. Halk arasında bu mantık rağbet görmüyor. ” diyerek CHP’li Coşkunoğlu’na cevap verdi.

 

 

Sultangazi Belediyesi Ekim ayı olağan 2. oturumu Belediye Hizmet Binası’nda Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Meclis’e Av. Hacı Orhan Başkanlık yaptı. HDP’li Ali Yurt oturuma katılmadı. Melisin konukları da vardı, Saadet Partisi İlçe Teşkilatı ve Sultangazi Gençlik Meclisi üyeleri de izlemeye geldi.

 

AK PARTİLİ KAMACI SIK SIK AÇIKGÖZÜ OKŞADI

 

Meclis oturumu devam ederken Ak Partili İmdat Kamacı ve İzzet Açıkgöz’ün derin sohbeti dikkatlerden kaçmadı. Derin sohbet sırasında Kamacı sık sık Açıkgöz’ü okşadı ve şakalaştı. Meclise yakışmayan lakayıt tavırlar oturum boyunca devam etti.

 

DSC_1144

 

Meclis Oturumunda 9 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oylama sırasında 9 madde olan Uğur Mumcu Mahallesi sınırlarında bulunan Yeşil Alanın Ticaret ve Konut Alanı’na çevrilip satılmak istenmesi kriz çıkarttı. CHP’li Coşkunoğlu söz alarak satışa karşı çıktı ve “Sultangazi’yi niçin satıyorsunuz ?” diye adeta isyan etti.

 

 

cats

 

 

CHP Sultangazi Belediyesi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Sait Coşkunoğlu 9. madde üzerine söz aldı ve şunları söyledi ;  “ Bu alan Hoca Ahmet Yesevi Caddesi üzerinde bir alandır. Bu alanda Sultangazi Belediyesi’nin bir logosu reklamı vardı. Ana Caddelerde bu tip reklamlar kurumun tanıtılması için önemlidir. Şimdi bu alan Ticaret ve Konut Alanına çevrilmiş ve Belediye Başkanı Cahit Altunay bizden satış için yetki istiyor. Biraz önce kamu yararı var dediler 6 m2’lik yer için. Değerli arkadaşlar burada 1500 m2 yeri satıyorsunuz, burası park alanıydı. İmara açtınız Ticaret ve Konut alanı yaptınız ve satıyorsunuz şimdi. Ana arter üzerinde burası. Bakın Ak Partili Üye arkadaşlar çıkın bir düşüncenizi belirtin lütfen. Görüş bildirin yine Grup kararınıza uygun. Arkadaşlar niçin satıyorsunuz ? Sultangazi’yi niçin satıyorsunuz ? Kesin bütçede ihtiyacımız yok diyorsunuz ancak satıyorsunuz ? CHP Grubu olarak anlamak istiyoruz ? Yatırımlar diyorsunuz 3 buçuk yıldır bu çatı altında görev yapıyoruz birlikte, göze görünür bir yapı yok. Anlayamıyoruz. Mustafa Demir az sonra diyecek ki ; biz burayı açtık ama Habibler’de verdik eş değer olarak. Ana Caddede olan alanı açın sonra satın, bunu öğrenmek istiyoruz ? ”

 

 

CHP’li Coşkunoğlu’na ilk cevap Ak Partili Av. Hasan Esat İlhan’dan geldi ve ; “ Öncelikle şunu belirteyim bir yerin yeşil alandan çıkartılıp yerine konut alanı açılabilmesi için eş değerde bir alanı başka bir yerde gösterilmiş olması gerekiyor. Burada da yapılan iş 2016 yılında alınan bir meclis kararımız var. Karara göre Büyükşehir Belediyesi’nden de geçerek Başkanlık Makamında da onaylandı. Burada eşit ölçekli alanlar arası fonksiyon değişikliğidir. Söylenen ifadeleri kabul etmiyoruz. ” dedi.

 

 

 

Ak Partili İlhan’dan sonra Ak Parti Sultangazi Belediyesi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Mustafa Demir CHP Grubuna çattı. AK Partili Demir sakin üslubunu koruyarak Satış mantığını şu cümleler işe reddettiğini ifade etti : “ Gazi Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde Sait Beyin küçümsediği Sağlık Alanının 6 m2 cepheli değil 5.75 cephe vardır. Burada 52 metre5 cm bir yer var. Yani 150 m2 bir alan artmış oluyor. Hasan Beyin söylediği gibi eş değer alan göstermekle değiştirebiliriz. Park olan yer meyilli bir yer. Bina yapılabilir ama park orada yapılacak durumda değil. Olsaydı düzenlerdik. Karşısında 40 dönüm bir yeşil alan var zaten. Gazi Mahallesi’ne gelecek olur isek bölgemizde donatı alanı olan en çok yerdir. Burayı yoğunlaştırıyor muyuz ? Yok Ticaret ise yoğunluk getirmez. 2009 ‘da seçildiğimizde CHP Belediye Başkan Adayı Ercan Karabayır’ın yerini satın aldık. Sultançiftliği Mahallesi’nde boş yer yoktu. Altı otopark üstü park ve Pazar alanını taşıdık orayı. Satın aldık ve halen satın alıyoruz. S Caddesi sonunda satın alıyoruz. Hep satış yok yani. Sular Vadisinde işgalciler var oraları burada ki maddelerde hak sahiplerine satmayalım mı ? Satıyorsunuz çok düz bir mantık. Halk arasında bu mantık rağbet görmüyor. Haftaya performans ve bütçe görüşmelerinde Cahit Altunay Başkanımız sizlere bunu detaylı anlatacaktır. ”

 

 

CHP’li Coşkunoğlu da Ak Partili Demir’in konuşmasına cevap olarak takas yapılan alanın değer farkını ortaya koyan konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Coşkunoğlu : “ Yunus Emre Mahallesi’ni söyledi Mustafa Başkan. Evet orada ki vatandaşlara verilmesi lazım oy birliğidir. Burada takas karşılığı yeri Habiblere taşıdınız. Cami Cemaati namazdan sonra çıkıp o yeşil alana oturabilir. Siz orayı niçin satıyorsunuz ? Ana arter üzerinde yer çok para yapıyor. Habibler’de ki yer eş değer değil tabii ki değil mi !.. Satıyorsunuz işte bunun izahı bu. ” dedi.

DSC_1142

Meclis Başkanı Av. Hacı Orhan’ın tartışmaya müdahale etmesi ile sözlü sataşmalar son buldu. Gündem maddesi oy çokluğu ile meclis’ten geçti. Oturum haftaya Çarşamba toplanmak üzere kapandı.

 

 

 

 

DSC_1137

DSC_1139

DSC_1142

DSC_1144

DSC_1146

DSC_1147

DSC_1149

DSC_1150

DSC_1151

DSC_1153

DSC_1155

DSC_1156

DSC_1158

Genel - 20:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Osman durmuş 5 Ekim 2017 22:50

    Ahmet yasevi Caddesi üzerinde bulunan 2520 ada 1 parsel bu arsaların durumu ne olacak bilgi alabilirmiyim saygılarımla

  • Engin Belli 5 Ekim 2017 23:14

    Haluk Bozkurt Beye ulaştık size ulaşacağını söyledi konu hakkında. saygılar.